یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۰۵:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۶
آخرين اخبار مذاكرات هسته اي ايران و ۵+۱ از ديدگاه عباس عراقچي؛
 هنوز توافقی نداریم/ تحریم ها یکجا لغو می شود   

مذاكره كننده ارشد ايران گفت: در روز توافق تمامی تحریم های اقتصادی و مالی اتحادیه اروپا، آمریکا و شورای امنیت یکجا لغو و متوقف می شود و همزمان نیز اقدامات ما انجام می گیرد که البته همزمانی اقدامات ما و آنها مشکلی است که باید به گونه ای رفع شود.

به گزارش ندای اصفهان به نقل از ایمنا، سیدعباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان شنبه شب ازطریق ویدئو کنفرانس از وین در گفت وگوی زنده با برنامه نگاه یک شبکه یک سیما با بیان اینکه فضای مذاکرات بسیار جدی و بحث ها به صورت فشرده در حال انجام است، افزود: یک ماه و نیم است به صورت مستمر کارشناسان در وین رایزنی داشتند و در ۲۰ روز گذشته اینجا مشغول مذاکره هستیم.
معاون وزیر امور خارجه کشورمان گفت: هیچ وقت در طول مذاکرات گذشته این مقدار جلو نرفته بودیم، این مرحله ورود به نگارش متن است.
اسیر زمان نیستیم
وی گفت: دیدگاه هایی بین دوطرف وجود دارد و امکان توافق توافق در مورد آنها وجود دارد. البته برخی مسائل وجود دارد که کماکان در حال انجام آنها هستیم .
عراقچی با تاکید بر اینکه اسیر زمان برای رسیدن به توافق نیستیم، گفت: اجازه نمی دهیم زمان برای ما تصمیم بگیرد و در صورتی که به اصول و چارچوب مورد دلخواه خود دست یابیم توافق شدنی است و در غیر اینصورت توافق بد را دنبال نخواهیم کرد.
وی با بیان اینکه در مذاکرات یک مشکل فنی خاص وجود دارد، در توضیح این مشکل گفت : از نظر فنی اجرایی شدن امور مربوط به ما ۲ یا ۳ ماه طول خواهد کشید اما اجرایی کردن تعهدات طرف مقابل به یک دستور نیاز دارد که هم زمان کردن این دو امور اجرایی حائز اهمیت است .
عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ادامه داد: البته هر دو طرف به دنبال آن خواهند بود تا اقدامات خود را در زمانی انجام دهند که طرف مقابل به تعهدات خود عمل کرده باشد که رسیدن به این مرحله سخت و دشوار است .
عراقچی یکی از موضوعات هسته ای را تحقیق و توسعه در زمینه هسته ای اعلام کرد و افزود: بر اساس بندهای توافق شده تحقیق و توسعه بر روی ماشین های پیشرفته از جمله ir8 ادامه خواهد داشت.
وی با بیان اینکه مقید به حصول توافق در فرصت و مهلت زمانی مقرر هستیم، تاکید کرد: طولانی شدن و یا تمدید مدت به نفع مذاکرات نیست. در نتیجه مقید به زمان هستیم، اما اسیر زمان نیستیم. و هدف نهایی ما توافق خوب است.
عراقچی در ادامه افزود: مهلت زمانی ما ۳۰ ژوئن (۹ تیر) بود و هنوز بحثها ادامه داشت ولی نتوانستیم در آن فاصله بحث ها را به نتیجه برسانیم و بر این اساس مذاکرات برای هفت روز تمدید شد که البته هر چه به مدت مذاکره نزدیکتر می شویم مباحث جدی تر می شود.
متن اصلی در حال بررسی توسط معاونین است
معاون وزیر خارجه خاطر نشان کرد:  متون مورد مذاکره در جلسات کارشناسی بحث می شود و کارشناسان تا جای ممکن دیدگاه ها را به هم نزدیک می کنند تا جاییکه تصمیم گیری در خصوص موارد اختلافی به سطحی بالاتر نیازمند باشد که به معاونین می رسد.
وی ادامه داد: متن اصلی در حال بررسی توسط معاونین است و بیشتر متون کارشناسی به سطح معاونین رسیده است و برخی پرانتز ها و موارد اختلافی می ماند که به سطح وزرا می رسد.
عراقچی با بیان این نکته که برخی موضوعات جدی و حل نشده است، افزود: ما در لوزان هیچ توافقی نداشتیم بلکه به یکسری راه حل ها رسیدیم. این راه حلها برای همه مسائل و موضوعات مورد مذاکره نیست.
معاون وزیر خارجه با بیان اینکه برخی ها راه حل ها پیدا شد و البته برای برخی نیز هنوز راه حلی نیافته اند، گفت: به دنبال رسیدن به توافق جامع در یک مرحله هستیم.
عضو ارشد مذاکره کننده کشورمان با تاکید بر اینکه دنبال توافقی هستیم که خواسته ها و خطوط قرمز ما را لحاظ کند،افزود: هیچ یک از متون ما چه ضمایم و چه متن اصلی کامل نشده و همزمان جلسات مختلف جریان دارد.
در تلاش برای نهایی کردن متون تا روز آینده هستیم
عراقچی در خصوص زمان نهایی شدن مذاکرات نیز گفت: در تلاشیم و ممکن است ظرف ۲ روز آینده متون در سطح معاونین نهایی شود و برخی بخش ها به وزرا برسد. فکر نمی کنم تمدید لازم باشد اما اگر لازم باشد این کار را انجام خواهیم داد.
وی ادامه داد: ما اجازه نمی دهیم زمان برای ما تصمیم بگیرد آنچه برای ما تصمیم می گیرد اصول و چارچوب های ماست که توسط بالاترین سطوح کشور به ما ابلاغ شده و ما در آن چارچوب حرکت می کنیم. قطعاً مذاکرات با توافقی که از نظر ما خوب نباشد پایان نخواهد یافت.
معاون وزیر خارجه با بیان اینکه یک مشکل فنی وجود دارد این است که از نظر فنی ۳ ماه طول می کشد و کاری که آنها باید انجام بدهند از نظر فنی زمانی نمی برد، گفت: همزمان کردن این دو موضوع یک معضل است که راه حل هایی پیشنهاد شده و اصل همزمانی برای ما مهم است و امیدواریم به راه حل های معقولی در این زمینه برسیم و اصل متناظر بودن راه حل ها لحاظ شود.
عراقچی یادآور شد: در حوزه هسته ای کماکان برخی مسائل جزیی تر و کلان راه حل ها پیدا و حتی نگارش شده است.
وی رسمیت یافتن برنامه هسته ای را حائز اهمیت دانست و گفت: بودن این ضمیمه نشان می دهد که این ضمیمه از یک برنامه غیر قانونی در شورای امنیت تبدیل به برنامه قانونی از نظر آن می شود که به کشورهای مختلف کمک می کند تا در بحث تحقیق و توسعه کمک کنند.
عراقچی تثبیت و شناسایی بین المللی برنامه هسته ای ایران را موضوعی مهم اعلام کرد که تیم ایرانی در این دور از مذاکرات برای حصول آن در تلاش است.
معاون وزیر خارجه در خصوص احتمال تمدید مذاکرات نیز گفت: تمدید مذاکرات گزینه مطلوب هیچ یک از طرفها نیست و بر همین اساس تلاش همه این است که در این دوره کار به سرانجام برسد اما اینکه این اتفاق می افتد هنوز قابل پیش بینی نیست. اگر به ۱۶ تیر برسیم و آنچه خواست ما است برسیم توافق خواهیم داشت و در غیر این صورت ترجیح می دهیم دست خالی به تهران بازگردیم.
عراقچی در خصوص محتمل ترین سناریوی غربی ها گفت: اینکه به توافق برسیم و همه اسناد نهایی شود، به معنی داشتن توافق نهایی نیست بلکه باید مراحل قانونی در کشورها طی شود.
هنوز توافقی نداریم
وی ادامه داد: در توضیح این مراحل لازم است به این نکته توجه شود که در آمریکا کنگره خواسته که این نهاد توافق را بررسی کند و مجلس ما نیز در مصوبه اخیر خود خواست که متن توافق به این نهاد ارائه شود و اگر در ۱۶ تیر به یک جمع بندی از توافق برسیم هنوز توافقی نداریم تا این روال قانونی طی شود که پس از آن دولتها و کشورها اعلام می کنند که توافق داریم و توافق به دست آمده رسمیت می یابد.
مذاکره کننده ارشد هسته ای کشورمان ادامه داد: این روند یک ماه یا بیشتر زمان می برد و در روز توافق است که غرب تحریم های خود را لغو می کند و ایران مقدمات اجرای کار را فراهم می کند. اگر ۱۶ تیر به توافق برسیم متن توافق حتما منتشر می شود اما روز توافق باید روند خود را در کشورها طی کند البته شورای امنیت این موضوع را تایید خواهد کرد. ترجیح است که وقتی به جمع بندی برسیم و توافق اعلام شود شورای امنیت بعد از آن قطعنامه جدید را صادر و آن را تایید خواهد کرد.
عراقچی با بیان اینکه نگارش متن طولانی شده تا همه راه های سوء استفاده در آن بسته شود، گفت: اگر این توافق اعلام شود و شورای امنیت آن را تصویب کند این سند محکم و سندی بین المللی خواهد شد.
تحریم ها یکجا لغو می شود
وی در خصوص لغو فوری تحریم های مالی، اقتصادی و بانکی نیز اظهار داشت: در روز توافق تمامی تحریم های اقتصادی و مالی اتحادیه اروپا، آمریکا و شورای امنیت یکجا لغو و متوقف می شود و همزمان نیز اقدامات ما انجام می گیرد که البته همزمانی اقدامات ما و آنها مشکلی است که باید به گونه ای رفع شود.
معاون وزیر خارجه در خصوص امضای توافق نیز گفت: جمع بندی و رسیدن به توافق به عنوان امضای توافق یاد می شود در حالیکه این یک برنامه جامع اقدام مشترک است و نه معاهده یا پیمان که امضا شود. روز توافق هنوز تصمیمی گرفته نشده که امضایی پای آن باشد یا نه اما از نظر ما اصل امضای شورای امنیت و تصویب شدن آن در کشورهاست.
عراقچی در پاسخ سووال مجری برنامه در مورد اینکه تحریم های صرفاً هسته ای چه بخشی از تحریم ها را در بر می گیرد، گفت: بخش اعظمی از تحریم ها مرتبط با هسته ای است و تحریم های حقوق بشر و تروریسم بخش کوچکی را شامل می شود.
وی گفت: الان بانک مرکزی و بقیه بانک های ما به خاطر موضوع هسته ای در لیست تحریم ها هستند و فقط یک بانک به بهانه واهی تروریسم در لیست تحریم هاست.
عراقچی اضافه کرد: تحریم نفتی یک تحریم کاملاً هسته ای است. تحریم پتروشیمی و گاز و تحریم های مربوط به بیمه و کشتیرانی و بسیاری از تحریم های اصلی در حوزه اقتصادی، تحریم های هسته ای هستند.
معاون وزیر خارجه درباره تحریم های چند منظوره گفت: قوانینی را کنگره آمریکا تصویب کرده است. این یک قسمت سخت مذاکره ماست.
وی خاطرنشان کرد: سعی کردیم به شیوه های مختلف راه سوء استفاده از این چند منظوره بودن برخی از تحریم ها را ببندیم ولی از نظر ما بخش اعظمی از تحریم ها که مرتبط با هسته ای هستند در اثر توافق هسته ای برداشته خواهند شد.
عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای گفت: وقتی قطعنامه شورای امنیت صادر شود جنبه الزام آور برای کشورها پیدا می کند. از نظر ما به لحاظ حقوق بین الملل این یک الزام حقوقی برای ۱+۵ و ایران ایجاد می کند، ولی این ممکن است برای برخی کشورها برتری حقوقی نسبت به قوانین داخلی آنها نداشته باشد.
وی گفت: در اثر این توافق طرف مقابل ملزم به تعهدات خود است. وجود قطعنامه شورای امنیت از نظر قوانین ما و مجلس مصوبه ای به حساب نمی آید که مجلس ما ملزم به اطاعت باشد و دولت ملزم به پیروی از الزامات مجلس است، اما در عین حال الزامات حقوق بین المللی نیز سر جایش است.
عراقچی افزود: قطعنامه شورای امنیت به عنوان ضامن اجرای توافق نهایی برطبق الزامات حقوق بین الملل صادر خواهد شد و ضمانتی برای اجرایی شدن توافق نهایی خواهد بود و اگر کنگره آمریکا بخواهد رد کند، دولت آمریکا موظف است وتو کند. اگر توافق اجرایی نشود ایران حق خود را محفوظ خواهد داشت که به برنامه قبلی بازگردد.
وی در خصوص پذیرش توافق، عملیاتی کردن آن و اجرایی شدن توافق زیر نظر آژانس هم عنوان کرد: روز اول روزی است که به جمع بندی از توافق می رسیم و اعلام خواهد شد و بعد از آن شورای امنیت قطعنامه را صادر می کند. بعد منتظر می مانیم روال قانونی در کشورها طی شود و بعد که کشورها آمادگی خود را طی کردند، می شود روز توافق و بعد از آن طرف های مقابل تحریم هایشان را لغو می کنند و ایران هم شروع می کند به اقداماتی که باید صورت دهد تا زمانی که اقدامات ما به مرحله ای برسد که طبق توافق باید برسد آن زمان روز اجرایی شدن توافق است.
انتظار داریم طرف مقابل به تعهدات خود عمل کند
عراقچی گفت: بین روز توافق و اجرایی شدن فاصله خواهد بود ما هنوز به توافق نهایی نرسیدیم که در این دو روز چه اتفاقی خواهد افتاد. ما انتظار داریم طرف مقابل به تعهدات خود عمل کند.
معاون وزیر خارجه یادآور شد: در روز اجرایی شدن توافق، تحریم ها لغو خواهد و اقدامات نظارتی و شفاف ساز از آن روز انجام خواهد شد.
عراقچی گفت: مشکلی اینجاست که هنوز حل نشده است، ما باید به فرمولی دست یابیم که قبل از اینکه به انجام کارهای خود اقدام کنیم، تحریم ها لغو شود. البته طرف مقابل نیز انتظار دارد آماده سازی ما انجام شود و بعد آنها تحریم ها را لغو کنند. این یکی از موضوعات مهمی است که هنوز گفت وگو درباره آن جریان دارد.
معاون وزیر خارجه در پاسخ به این سووال که اگر این سه مرحله به ترتیب طی شود به نظر می رسد طرف غربی رفع تحریم ها را به راستی آزمایی آژانس منوط کنند، آیا این درست است، گفت: هنوز جمع بندی نهایی در این زمینه وجود ندارد. وقتی جمع بندی شد اطلاع رسانی خواهیم کرد.
عراقچی با بیان اینکه ما یک روز توافق و یک روز اجرایی شدن داریم، گفت: آژانس در طول اجرای توافق نهایی نقش ویژه ای در راستی آزمایی اقدامات ایران خواهد داشت.
وی با بیان اینکه البته ما تجربه خوبی از همکاری با آژانس نداریم، گفت: ولی آنچه در طول برنامه جامع اقدام مشترک رخ می دهد مجموعه اقداماتی است که آژانس به صورت کمی انجام دهد.
عراقچی افزود: در طول دوره اجرای توافق ژنو آژانس به خوبی به وظایف خود عمل کرد. البته اینگونه نیست که با اطمینان صد در صد نسبت به آژانس رفتار کنیم.
وی گفت: طبق دستورالعمل ها عمل می کنیم ولی قرار نیست آقای ظریف از وین به تهران بازگردد. به طور مستمر از شیوه هایی که هست با تهران در تماس هستیم و گزارشات خود را رد و بدل می کنیم، فکر نمی کنم به نقطه ای برسیم که نیاز به سفر آقای ظریف به تهران باشد.

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز