جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۱۱:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۸

لحظاتی به شیرینی نور؛

کتاب «خاطرات حافظان قرآن» به همت جمعی از بانوان منتشر شد +نحوه خرید

کتاب حاضر مجموعه ای از خاطرات حافظان قرآن است که در گروه مجازی دوستانه ای بیان شده و پس از ویرایش به چاپ رسیده است. بیان برخی رؤیاها و تقارن‌ها یا تجارب شخصی به معنای حجیت داشتن آن‌ها برای سایرین نیست. آن‌ها را به چشم خاطره بخوانید و چشیدن یا مرور خاطره.

به گزارش ندای اصفهان، کتاب «خاطرات حافظان قرآن» در تابستان 99 توسط نشر حدیث راه عشق و با ویراستاری قاسم زارعی در 152 صفحه و تیراژ 1000 جلد به چاپ رسیده است.

این کتاب که خاطرات جمعی از بانوان حافظ قرآن را گردآوری کرده است، با سبک نو، متن روان و تنوع خاطرات خود لحظاتی شیرین و معنوی را به یادگار می گذارد.

جهت تهیه این کتاب با تخفیف ویژه مراکز فرهنگی می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید:

09132244836- 09132257270

***

 گردآوری کننده این خاطرات در مقدمه کتاب با عنوان «طلوع سخن» چنین می نویسد:

بسم الله …

همیشه فکر می­ کردم دوران حفظ شبیه دوران جنگ است. آدم­ها شبیه هم می­ شوند. همه در فضایی بهشتی با هم پیش می ­روند. بعد از دوران حفظ هم، درست مثل بعد از جنگ، آدم­ها چند دسته می­ شوند؛ عده ­ای آرام آرام فاصله می­ گیرند، تا جایی که یک روز به خودشان می ­آیند و می­ بینند چقدر از آن آرمان­ هایی که داشته­ اند، دور شده ­اند. بعضی­ ها هم همان طور ثابت می ­مانند و دسته­ ی دیگر پیشرفت می ­کنند و معنوی­ تر و قوی­ تر و محکم ­تر می­ شوند. در دوره­ حفظ، آدم­ها شبیه هم می­ شوند؛ اما مهم­تر، حفظِ حفظ است. هم حفظ محفوظاتِ حفظ، هم حفظ دستاورد­های معنوی حفظ. معروف بود که در دوره­ حفظ می ­گفتند: «مثل شتر باشید. فعلا تند­تند در کوهانتان جمع کنید تا بعدها استفاده کنید برای طی طریق در بیابان دنیا.»

نمی دانم این کتاب را حافظ‌ها خواهند خواند یا در راه حفظ‌ها یا دورترها از وادی حفظ‌! اما وقتی کتابی چاپ و توزیع شود هر کسی ممکن است آن را بخواند. شاید اگر مخاطب مشخص بود دسته بندی خاطرات و جنس نوشتار آن‌ها فرق می‌کرد اما بگذار مثل خود قرآن این خاطرات هم جزر و مَد داشته باشد. اول می خواستم فصل بندی کنم: مثلا خاطرات معنوی یک فصل، خاطرات طنز فصل دیگر، خاطرات مسابقاتی و… ولی بعد دیدم برای ما و سر این سفره پرنور، همه‌ی این حالات کنار هم بوده است. وسط معنوی ترین حالات یک دفعه خندیده‌ایم؛ وسط مسابقاتی‌ترین و پرهیجان‌ترین شرایط یک دفعه معنوی شده‌ایم، وسط رفاقتی‌ترین حالات یک‌دفعه رقیب هم شده ایم و وسط رقابتی‌ترین اوضاع ناگهان رفاقتمان گل کرده است و… .

باور کن هنوز هم نفهمیده ام که حفظ قرآن چیست و چرا این جوری است. نمی فهمم چرا من و امثال من با وجود مشکلات و ضعف حافظه و زمان اندک و سختی کار نتوانستیم از حفظ دل بکنیم؟ می‌توانستیم با تفسیر خواندن و عمل به دستورات قرآن و کسب معارف سر این سفره باشیم اما چرا اصرار داشتیم حتما حافظ شویم؟ نمی‌دانم؛ شاید همان حسی را داشتیم، که عاشق به نامه‌ی معشوقش دارد. می‌خواهد مکرر بخواندش و بخواندش آن قدر که حفظ شود؛ حتی جای کلماتش را؛ حتی رسم الخطش را؛ حتی عطر برگه هایش را.

حفظ تخصصی قرآن، درعین شیرینی، کاری جدی و سخت بود اما وجود مربی آگاه و دوستان و همراهانی دلسوز و معنوی، طی کردن این راه را شیرین و هموار می‌کرد و خاطره می‌آفرید.

کتاب حاضر مجموعه ای از خاطرات تعدادی حافظ قرآن است که در گروه مجازی دوستانه ای بیان شده و پس از ویرایش به چاپ رسیده است. بیان برخی رؤیاها و تقارن‌ها یا تجارب شخصی به معنای حجیت داشتن آن‌ها برای سایرین نیست. آن‌ها را به چشم خاطره بخوانید و چشیدن یا مرور خاطره.

نکته‌ی دیگر آن‌که در برخی از خاطرات به آیاتی اشاره شده است. آدرس آیات ذکر شده اما ترجمه‌ای برای آن‌ها نوشته نشده است. خواستیم به این بهانه، کتاب را در معیّت قرآن عزیز مطالعه کنید و اگر به ترجمه مسلط نیستید برای درک ارتباط آیه با خاطره به قرآن مراجعه نمایید.

در صورتی که شما هم خاطره ای از دوران حفظ خود دارید و مایلید آن را با ما در میان بگذارید تا در صورت فراهم شدن خاطره به میزان کافی آن را در مجموعه‌ی دیگری ارائه کنیم به شماره تلفن 09132244836 یک پیامک ارسال فرمایید و تنها در آن یک کلمه‌ی “خاطره “بنویسید و اگر هم در مسیر حفظید و یا تازه تصمیم به آغاز گرفته‌اید حتما دفتر خاطراتی برای خود داشته باشید و البته مؤسسه و استادانی قوی و معنوی برای این امر بیابید.

در پناه قرآن باشیم. التماس دعا

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

  1. وحیدپور گفت:

    کاش گمی از پتن کتاب هم قرار میدادید

  2. مکنون گفت:

    کتاب زیبا و شیرینی بود . مخصوصا برای حافظ ها یا حفظ دوست ها

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715