جمعه ۲۸ شهریور ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۰:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴

یک راهبرد قرآنی؛

برای مذاکره با آمریکا و اروپا آماده شویم…

جهان تشنه عدالت و دوری از نظام سلطه است. اعتراضات گسترده در کشور آمریکا و فرانسه نمودی از بیزاری عمومی از وضع موجود است. لذا می توان آن را به عنوان یک فرصت برای بیان گفتمان انقلاب اسلامی قلمداد کرده و از آن بهره برد. 

ندای اصفهان- روح الله عباسیان

یکی از موضوعاتی که بسیار در ادبیات سیاسی روز بحث می‌شود موضوع مذاکره است. عده‌ای مذاکره با جهانیان را لازمه تعامل می دانند و می‌گویند با همگان باید مذاکره و گفت وگو و اشتراک مساعی داشته‌باشیم. آنها مذاکره و تعامل را رابطه‌ای برد- برد می‌دانند که طرفین باید از بعضی مواضع کوتاه بیایند تا مذاکره به نتیجه برسد و توافق به عمل آید.

در عین حال عده ای نیز مذاکره با دشمنان را نفی می کنند و گفت و گو با آنها را زمینه ساز تحقق سلطه آنها و پیشبرد اهداف آنها می دانند. لذا تا وقتی هدف امپریالیسم جهانی تسلط و تحمیل خواسته‌های خود به کشورهای مستضعف می‌باشد، این مذاکره برای ما بی فایده و حتی مضر است. رهبر معظم انقلاب این موضع را در رابطه با مذاکره با آمریکا دانسته‌اند و ممنوع اعلام کرده‌اند.

آنچه به نظر می رسد گفت و گو و مذاکره ای که موضوعاتی چون هسته ای، موشکی و امثالهم باشد و ما برای حق مسلم خود که داشتن فن آوری صلح آمیز است در مضیغه باشیم و صدها تعهد بدهیم ولی آنها آشکارا به داشتن هزاران کلاهک هسته‌ای اعتراف کنند و حتی در مواردی آن را به کار بگیرند و افتخار هم کنند، نزد هر آزاد اندیشی مذموم است.

اما مذاکره می تواند جهت و سمت و سویی غیر از موارد ذکر شده داشته باشد و آن مذاکره و گفت و گو بر اساس مباحث عقلی و اشتراکات دینی است. اگر مبنای مذاکرات برای رسیدن به راه حل و گفتمان مشترک این موارد باشد و تفاهمات نیز بر اساس آن باشد، یقینا موجب صلح و روابط پایدار خواهد شد.

خداوند در قرآن کریم می فرماید:

قُلْ يَا أَهْلَ الْكِتَابِ تَعَالَوْا إِلَى كَلِمَةٍ سَوَاءٍ بَيْنَنَا وَبَيْنَكُمْ أَلَّا نَعْبُدَ إِلَّا اللَّهَ وَلَا نُشْرِكَ بِهِ شَيْئًا وَلَا يَتَّخِذَ بَعْضُنَا بَعْضًا أَرْبَابًا مِنْ دُونِ اللَّهِ فَإِنْ تَوَلَّوْا فَقُولُوا اشْهَدُوا بِأَنَّا مُسْلِمُونَ

بگو: اى اهل‌كتاب! به سوى سخنى بياييد كه ميان ما و شما مشترك است جز آنكه خداوند را نپرستيم و چيزى را شريك او قرار ندهيم و بعضى از ما بعضى ديگر را بجاى خدا ارباب نگيرد. پس اگر (از اين پيشنهاد) سرباززدند، بگوييد: گواه باشيد كه ما مسلمان و تسليم خدائيم. ( آل عمران – 64 )

دعوت به مذاکره یا مناظره با سردمداران کشورهای اروپایی، آمریکا و… در موضوعاتی مثل حقوق بشر، مبارزه با تروریسم، فقرزدایی و… بر اساس تعالیم انبیاء الهی و بدیهیات عقلی چیزی است که می شود دنبال کرد.

چه اشکال دارد بین نماینده ای از مجلس ایران با نماینده ای از مجلس آمریکا مناظره پیرامون مباحث حقوق بشر انجام شود؟

یکی از محورهای دعوت به مذاکره می تواند موضوع سلطه و امپریالیزم باشد. چرا برخی کشورها به دنبال سلطه بر کشورهای دیگر هستند؟ چه حقی بر این کار دارند؟ چرا برای تحقق سلطه خود ابزارهای متعدد مثل جنگ و آتش افروزی و تحریم های ضد بشری را به کار می‌گیرند؟ مگر خدای ما یکی نیست؟ چرا عده ای تلاش می‌کنند ارباب دیگران باشند و هرچه می‌گویند ولو ناحق باشد تبعیت کنند؟

حال شاید برخی بگویند این دعوت به مذاکره چه سودی دارد؟ آیا اصلا آنها مذاکره یا مناظره  با این موضوعات را می پذیرند؟ بالفرض که مناظره ای یا مذاکره ای در سطوح پایین هم اتفاق افتاد، آیا اثری هم در روابط بین‌الملل خواهد گذاشت؟

پاسخ به این سوال این است که ما اولا بر طبق قرآن وظیفه دعوت به مذاکره را داریم. لذا اگر آنها روی‌گرداندند، دیگر لااقل ما وظیفه مان را انجام داده‌ایم. اما نکته مهم این است که اگر اندیشمندان ما و سیاست مداران ما مدام بر مذاکره و مناظره بر این موضوعات صحبت کنند، بالاخره افرادی از آن طرف مجبور می‌شوند، به آن پاسخ بگویند و دعوت ما را ولو به اکراه بپذیرند.

ثانیا در لفافه این دعوت به مذاکره ما داریم مبانی و دیدگاه خودمان را که مبتنی بر فطرت بشری است عرضه می‌کنیم و مخاطبان رسانه‌های جمعی خواه ناخواه با آن مواجه می‌شوند و این سبب آشنایی با تفکر ما ایدئولوژی ما می‌شود.

حال فرض کنید یک دانشجوی ایرانی دارای مبانی مذهبی قوی در فضای مجازی که مسلط به یک زبان خارجه است، با طرح پرسش‌هایی دعوت به مناظره یا گفت و گو کند. احتمالا افرادی پیدا می‌شوند که دعوت را قبول کنند و باب گفت و گو باز شود و مطالب رد و بدل شده را  نیز حتی افراد دیگری نیز ببینند.

این مباحث کم کم باعث رجوع به فطرت می‌شود.

لازم به ذکر است دعوت به مناظره یا مذاکره می‌تواند رویکردی تهاجمی تلقی شود که موجب پیشرفت مباحث گفتمانی و خروج از حالت انفعال و تدافعی می‌شود. رسانه‌های مختلف فضای مجازی نیز می‌توانند آن را بازنشر کنند.

رهبر معظم انقلاب نیز بارها به رویکرد تهاجمی در فعالیت های فرهنگی و مطالبه از غرب و زیر سوال بردن مبانی آنها تاکید فراوان نموده‌اند. به نظر می‌رسد بد نباشد که به طور مثال مقامات سیاسی کشور، مقامات کشور آمریکا را دعوت به مناظره بنمایند و آنها را به چالش بکشانند. یادم می آید آقای دکتر احمدی نژاد بارها دو رئیس جمهور آمریکا را دعوت به مناظره در فضای رسانه‌ای نمود و آنها نپذیرفتند. این نکته اگر بازنشر می‌شد که آنها به دلیل نداشتن منطق سیاسی از حضور در مناظره عاجزند موجب گسترش گفتمان انقلاب اسلامی می شد؛ کما اینکه همین بازنشر اندک خبری آن نیز در حد خود چنین دستاوردی را داشت.

حال می تواند در سطوح پایین تر مثل وزرا، نمایندگان مجلس و امثالهم این دعوت صورت پذیرد. علاوه بر این اساتید دانشگاه و حوزه می‌ توانند در این زمینه میدان‌دار باشند. در مراتب پایین تر دانشجویان و فارغ التحصیلان حوزوی و دانشگاهی نیز می‌توانند ایفای نقش کنند.

مباحثی چون حقوق بشر، حقوق زنان، نژاد پرستی، مبارزه با ظلم و فساد و ده‌ها موضوع دیگر می‌تواند محورهای گفت و گو و مناظره باشد.

در پی این دعوت ها و انجام مذاکرات و مناظرات، موجی از آگاهی عمومی را می‌توان به وجود آورد و این آگاهی ها می‌تواند سبب ارتباط بیشتر نخبگانی و در آینده حتی تحولات سیاسی مبتنی بر مبانی فکری اسلامی گردد. حال می شود افرادی مسلمان بشوند و پیگیر تحقق آرمانهای اسلامی بشوند و یا اینکه حتی در دین خود باقی بمانند ولی آنچه را که مشترکات دینی است و بدیهیات عقلی است را پیگیری کنند. در هر دو صورت می تواند موجب تغییرات بنیادین گردد.

لازم به ذکر است جهان تشنه عدالت و دوری از نظام سلطه است. اعتراضات گسترده در کشور آمریکا و فرانسه نمودی از بیزاری عمومی از وضع موجود است. لذا می توان آن را به عنوان یک فرصت برای بیان گفتمان انقلاب اسلامی قلمداد کرده و از آن بهره برد.

خلاصه اینکه از این راهبرد قرآنی باید هرچه بیش تر استفاده شود تا با کمک آن بتوان با بیدارسازی فطرت انسانی آن را در جهت مبارزه با ظلم و امپریالیسم و عدالتخواهی حقیقی جهت دهی نمود. لذا تشکیل گروه‌های گفتمانی و آتش به اختیار از جانب جوانان انقلابی می‌تواند یک صحنه نبرد عظیم گفتمانی با امپریالیسم جهانی را رقم بزند و یقینا سلاح منطق می‌تواند از هرچیز دیگری پیش‌برنده تر باشد؛ پس چه خوب است خود را آماده مذاکره با آمریکا و اروپا کنیم!

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نمایشگاه مجازی/ نوشت افزار جذاب ایرانی اسلامی/ کلیک کنید
نمایشگاه مجازی/ نوشت افزار جذاب ایرانی اسلامی/ کلیک کنید
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715