جمعه ۲۸ شهریور ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۱:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۳

اطلاعات جدید درباره واکسن ایرانی کرونا

رئیس انستیتو پاستور ایران با بیان این‌که آماده می‌شویم که وارد مرحله کارآزمایی بالینی واکسن کرونا شویم گفت: فعلاً حداقل تا یکسال آینده مهمترین نکت رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.

به گزارش ندای اصفهان، دکتر علیرضا بیگلری، رئیس انستیتو پاستور ایران درباره واکسن کرونای ایرانی گفت: با توجه به این‌که کووید19 پیچیده‌ترین ویروسی است که در 100 سال اخیر علم پزشکی با آن روبرو شده است ساختن واکسن برای این بیماری نیز بسیار پیچیده و سخت است. معمولاً وقتی واکسن‌ها ساخته می‌شوند وارد تست‌های حیوانی می‌شوند و بعد از تأیید در این مرحله، مرحله‌ای هست که از دو جنبه ایمن بودن و بی‌خطر بودن و کارا بودن باید مورد بررسی قرار بگیرند.

در همین رابطه:

فیلم/ خبر مهم حریرچی درباره تامین واکسن کرونا

وی افزود: در کارآزمایی‌های بالینی این واکسن‌ها روی تعدادی انسان مورد آزمایش قرار می‌گیرند؛ عمدتاً کارآزمایی بالینی که برای واکسن‌ها طراحی می‌شود سه فاز مهم دارد که در مرحله اول، واکسن برای بررسی ایمن بودن روی تعداد اندکی انسان داوطلب آزمایش می‌شود و اگر جواب مثبت بود و واکسن بی‌خطر بود وارد فاز دوم کلینیکال ترایال (کارازمایی بالینی) می‌شویم که در آن واکسن روی چندصد نفر با گروه‌های مختلف سنی و جنسی مورد آزمایش قرار می‌گیرد. در فاز دوم کارایی نیز علاوه بر ایمن بودن بررسی می‌شود.

وی ادامه داد: واکسن وارد فاز سوم کارآزمایی بالینی می‌شود که در آن هزاران نفر مورد آزمایش قرار می‌گیرند و کارایی در گروه‌های مختلف بررسی می‌شود؛ اگر واکسن در این مرحله موفق بود با تأیید ارگان‌های ناظر می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

وی اضافه کرد: ما الان فاز ساخت را گذرانده‌ایم و آماده می‌شویم که وارد مرحله کارآزمایی بالینی شویم. معمولاً در حالت عادی ممکن است چندین سال طول بکشد اما با توجه به پاندمی کرونا این مدت کوتاه شده و فکر می‌کنم در عرض یک سال بتوان به انتهای فاز سوم رسید و برخی کشورها توانسته‌اند فاز یک و دو یا دو و سه را برای تسریع در ساخت واکسن پشت سر بگذارند.

بیگلری تأکید کرد: پیش‌بینی می‌شود واکسن کارایی که بتواند از بیماری پیشگیری کند در فاصله زمانی حداقل یک سال تا 18 ماه برای درصد معینی از جمعیت هر کشور قابل توزیع خواهد بود و تولیدات واکسن برای هفت میلیارد جمعیت جهان ممکن است کافی نباشد.

وی افزود: بسیار مهم است که ما از نظر تکنولوژی در ساخت واکسن مسلط باشیم زیرا هریک از این کشورها که بتوانند واکسن را بسازند ممکن است تولید آنها به اندازه کافی نباشد و با تشکیل تیم تحقیقاتی در این زمینه می‌توانیم در صورت تولید واکسن در جهان دانشمندان به این موضوع اشراف کامل خواهند داشت.

رئیس انستیتو پاستور ایران با بیان این‌که درباره کرونا این سوال مطرح است که آیا این بیماری اصلاً واکسنی خواهد داشت یا خیر، خاطرنشان کرد: این سؤال وجود دارد که اگر واکسنی ساخته شود در چه مدت زمانی می‌تواند ایمنی برای بدن ایجاد کند. باید صبر کنیم واکسن کرونا وارد مراحل سوم کارآزمایی بالینی شود و وقتی وارد استفاده وسیع در جامعه شود نیز باید دید که آیا برای جمعیت‌های میلیونی نیز مورداستفاده باشد و فعلاً حداقل تا یکسال آینده مهمترین نکته پیشگیری، فاصله گذاری اجتماعی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی و استفاده از ماسک است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نمایشگاه مجازی/ نوشت افزار جذاب ایرانی اسلامی/ کلیک کنید
نمایشگاه مجازی/ نوشت افزار جذاب ایرانی اسلامی/ کلیک کنید
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715