جمعه ۰۹ آبان ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: ورزشي
چاپ خبر
۱۱:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲

اصفهان| شکست سپاهان از استقلال؛ تلخ‌تر از زهر

دلایل شکست سپاهان برابر استقلال را می‌توان در اتخاذ تاکتیک اشتباه، تعویض‌های ناکارآمد، اشتباهات فردی و نداشتن آمادگی روحی و روانی این تیم خلاصه کرد.

به گزارش ندای اصفهان، هفته بیست‌وهفتم رقابت‌های لیگ‌ برتر فوتبال، جام خلیج فارس، روز گذشته با برگزاری 4 دیدار خاتمه یافت که در یکی از این رقابت‌ها سپاهان اصفهان در ورزشگاه آزادی مقابل استقلال با نتیجه‌ 2 بر یک تن به شکست داد.

سپاهان روز گذشته در حساس‌ترین دیدار هفته مقابل استقلال تهران شکست خورد تا رقابت مدعیان کسب سهمیه در 3 هفته مانده به پایان بازی‌های فصل، به اوج خودش برسد. بدین ترتیب سپاهانی‌ها با این شکست 45 امتیازی باقی مانده و به رده چهارم جدول سقوط کردند.

زردپوشان اصفهانی در شرایطی به مصاف استقلال تهران رفته بودند که به دلیل نزدیکی امتیازات 2 تیم و فاصله تک امتیازی با شهرخودرو و تراکتور، این دیدار تبدیل به یک بازی 6 امتیازی شده و موفقیت در آن از اهمیت بالایی برخوردار بود.

سپاهان مهم‌ترین دوئل نیم‌فصل دوم را به شکل دراماتیکی واگذار کرد تا علاوه بر سقوط در جدول، شانس‌اش برای کسب سهمیه آسیایی در 3 هفته مانده به پایان رقابت‌ها، کمتر از قبل شود؛ اتفاقی که بدون شک این شکست را برای دوست‌داران این تیم دردناک‌تر نیز کرده است.

سپاهان؛ بی‌برنامه‌تر از همیشه

سپاهان مقابل استقلال به اشتباهات فاحش خودش باخت؛ تیم قلعه‌نویی مدت‌هاست که نظم و ثبات تاکتیکی ابتدای فصل را از دست داده و به اصلاح شلخته بازی می‌کند و از انسجام تاکتیکی و تیمی به دور است. استقلال شب گذشته بیش از 45 دقیقه، 10 نفره بازی ‌کرد اما سپاهان نه تنها نتوانست از برتری عددی خود نسبت به حریف بهره گیرد بلکه عملا هیچ برنامه مشخصی برای رسیدن به گل نداشت و همین آشفتگی تاکتیکی و بی‌برنامه بودن اصلی‌ترین دلیل نتایج ضعیف زردپوشان در چند هفته اخیر است.

شاگردان قلعه‌نویی با وجود آنکه در بیشتر فاکتورهای هجومی از جمله مالکیت توپ، تعداد پاس و میزان پاس‌های صحیح و تعداد شوت عملکرد بهتری از استقلال داشتند اما نتوانستند از این برتری نسبی بهره برده و عملا اسیر بازی منطقی و هوشمندانه استقلالی‌ها شدند. در واقع تاکتیک اتخاذی مجیدی واگذار کردن مالکیت توپ و میدان به سپاهان، بستن فضاهای حرکتی زردپوشان در عرض زمین و استفاده از خلأهای خط دفاعی سپاهان در ضدحملات بود، شیوه‌ای که با توجه به خلاقیت بالای خط میانی و حمله استقلال و افت فاحش هافبک‌های سپاهان، منجر به ارائه یک بازی درگیرانه از هر 2 طرف شده وحملات سپاهان را به شدت کم اثر کرد.

یکی از نقاط ضعف سپاهان در چند هفته اخیر و به ویژه در بازی شب گذشته، فقدان یک بازیکن طراح و لیدر در میانه میدان برای طراحی حملات است؛مسئولیتی که قبل از تعطیلی لیگ و در هفته‌های گذشته، بر عهده نورافکن و رفیعی بود اما محروم بودن رفیعی و افت فاحش نورافکن دست سپاهان را در این زمینه خالی گذاشته است و عملاً سپاهان نظم و آهنگ حرکتی سابق را ندارد و همین امر موجب می‌شود تا حملات این تیم از زهر کافی برخوردار نباشد.

اشتباهات فردی و کاهش نرخ بهره‌وری مهاجمان، بلای جان سپاهان

از طرف دیگر نمایش سپاهان مقابل استقلال بار دیگر نشان داد که تیم امیر قلعه‌نویی از فقدان یک بازیکن خلاق و تکنیکی برای باز کردن گره بازی، رنج می‌برد. تقابل سپاهان و استقلال، بازی بهره‌گیری از لحظه‌ها بود و بنا بر طبیعت این دوئل‌های بزرگ، احتمال گره خوردن کار بسیار بالا بوده و در این‌گونه مواقع وجود یک بازیکن خلاق می‌تواند ورق را به نفع یکی از تیم‌ها برگرداند. موهبتی که سپاهان از آن محروم بوده و آبی‌پوشان پایتخت دقیقاً روی شم گلزنی بالای دیاباته صاحب ضربه پنالتی شدند و به گل نخست دست پیدا کردند.

علاوه بر آن پایین آمدن نرخ بهره‌وری مهاجمان سپاهان در موقعیت‌های گلزنی، در این بازی بار دیگر به چشم آمده و مشخص شد که تیم قلعه‌نویی در این خصوص نیز دچار مشکلات عدیده‌ای است. نگاهی به آمار بازی نشان می‌دهد که شاگردان قلعه‌نویی شب گذشته 2 برابر استقلالی‌ها شوت زدند و موقعیت گل خلق کردند اما در عمل نتوانستند استفاده درستی از این برتری ببرند.

یکی دیگر از نقاط تاریک عملکرد سپاهان در این دیدار را باید در تعویض‌های اشتباه و ناکارآمد جست‌وجو کرد؛ سپاهانی‌ها به دنبال رسیدن به گل تساوی بودند و امیر قلعه‌نویی برای هجومی‌تر شدن تیمش دست به تغییرات زده و قربانی را به جای نورافکن وارد میدان کرد. اتفاقی که موجب شد تا سپاهان میانه میدان را به استقلال واگذار کرده و از همین طریق نتیجه را نیز از دست بدهد. از طرف دیگر شباهت نوع بازی قربانی و استنلی عملا تعویض نورافکن را بدون فایده کرد.

علاوه بر ایرادات فوق، اشتباهات فردی مدافعان و عدم تمرکز لازم بازیکنان در طول روند بازی را باید یکی دیگر از دلایل شکست سپاهان دانست؛ مدافعان سپاهان در چند هفته اخیر اشتباهات عجیب و مرگباری را مرتکب می‌شوند که نشان دهنده عدم تمرکز و استرس بالای آنها در لحظات پرفشار بازی است. بررسی عملکرد خط دفاعی سپاهان و دریافت 5 گل خورده در 4 بازی، به خوبی گویای این واقعیت است که تیم امیر قلعه‌نویی در فاز دفاعی با مشکلات جدی روبه‌رو است و مدافعان این تیم از نظر روحی و روانی آمادگی لازم را ندارند.

به طور خلاصه می‌توان دلایل شکست سپاهان را در اتخاذ تاکتیک اشتباه، تعویض‌های ناکارآمد، اشتباهات فردی و نداشتن آمادگی روحی و روانی تیم دانست.

در آن سو استقلال هوشیارانه بازی کرده و نمایشی منطقی را ارائه داد. شاگردان مجیدی با واگذار نمودن توپ و میدان به سپاهان، سعی در بستن فضاهای زمین با استفاده از قدرت بالای بازیکنان خط میانی خود داشته و هافبک‌های این تیم با بهره‌گیری از خلاقیت فردی و حرکات تیمی موقعیت‌های خطرناک خوبی را به وجود آوردند. سرعت انتقال توپ استقلالی‌ها در حملات بهتر از شاگردان قلعه‌نویی بوده و همین امر باعث شد تا زهر حملات آنها بیشتر باشد.

استقلالی‌ها تلاش داشتند تا با اتکاء به قدرت پرسینگ بالای خط میانی خود، فضاهای حرکتی زردپوشان در عرض زمین را بسته و از فاصله به وجود آمده بین خط هافبک و حمله سپاهان نهایت بهره را ببرند و با استفاده از خلاقیت و قدرت حمل توپ بالای قائدی در کنار شم گلزنی دیاباته، فشار زیادی به تیم قلعه‌نویی وارد آورند. شاگردان مجیدی در فاز دفاعی نیز عملکرد خوبی داشتند و نیروی هوایی سپاهان را به خوبی کنترل و عملا استنلی را از جریان بازی خارج کردند و تک گل سپاهان روی خلاقیت محبی و اشتباه حسینی در جای‌گیری به دست آمد.

بیشتر بخوانید

تکسیرا: در نیمه دوم تمام تمرکزمان را از دست دادیم

میگوئیل تکسیرا مربی تیم فوتبال سپاهان گفت: در نیمه اول بازی را کنترل کردیم و موقعیت به استقلال ندادیم، اما در نیمه دوم تمام تمرکزمان را از دست دادیم و مثل نیمه اول نبودیم.

میگوئیل تکسیرا پس از شکست 2 بر یک تیم فوتبال سپاهان مقابل استقلال در هفته بیست‌وهفتم لیگ برتر فوتبال، اظهار داشت: بعد از هفته سختی که پشت سر گذاشتیم و همان‌طور که اطلاع دارید، امیر قلعه‌نویی به دلیل بیماری در این بازی حضور نداشت، نتوانستیم در بازی امشب با سه امتیاز از زمین خارج شویم. در نیمه اول بازی را کنترل کردیم و موقعیت به استقلال ندادیم. در نیمه دوم تمام تمرکزمان را از دست دادیم و مثل نیمه اول نبودیم.

وی افزود: البته ما آمده بودیم سه امتیاز را به قلعه‌نویی و مردم خوب اصفهان تقدیم کنیم که این اتفاق نیفتاد. فوتبال است و اتفاقاتی که در زمین می‌افتد و با وقت‌هایی که تلف شد نتوانستیم موقعیت‌سازی کنیم و شرایط سخت بود.

مربی تیم فوتبال سپاهان در رابطه با داوری این دیدار تصریح کرد: صحنه اخراج بازیکن استقلال را دقیق ندیدم و فکر کنم همان‌طور که سعی کردیم همه تلاش‌مان را انجام دهیم، داوران نیز تلاش خود را کردند.

نامجومطلق: هنوز چیزی تمام نشده و سه بازی حساس باقی مانده است

مربی تیم فوتبال استقلال گفت: بازی سخت و حساسی برای هر دو تیم بود و سه امتیاز می‌توانست به شرایط آنها در جدول کمک کند.

مجید نامجو مطلق پس از برتری 2 بر یک تیم فوتبال استقلال مقابل سپاهان در هفته بیست‌وهفتم لیگ برتر فوتبال، اظهار داشت: بازی سخت و حساسی برای هر دو تیم بود و سه امتیاز می‌توانست به شرایط آنها در جدول کمک کند. فوتبال را خوب شروع کردیم و تا زمانی که 10 نفره نشده بودیم، توپ و زمین در اختیار استقلال بود. بازی بسته‌ای را هر دو تیم انجام دادند. هدف اول سپاهان در نیمه اول گل نخوردن بود. ما در بدترین زمان 10نفره شدیم. درباره اخراج آرش رضاوند نمی‌خواهم صحبت کنم، اما داور می‌توانست کارت قرمز ندهد. این صحنه را به کارشناسان داوری می‌سپارم. در دقایق دیگر بازی قضاوت بدون اشتباهی از بیژن حیدری شاهد بودیم.

وی افزود: پس از اخراج، نبض بازی در اختیار سپاهان قرار گرفت، اما نیمه دوم با توجه به اینکه یک بازیکن کمتر داشتیم، با توجه به تلاش سپاهان برای بازی هوایی، محمد دانشگر را به زمین فرستادیم تا توپ دوم را در اختیار داشته باشیم. جلوی سپاهان تیمی 10 نفره شود، مشکل ساز خواهد شد که با تلاش و کوشش بچه‌ها توانستیم شرایط را به سود خودمان حفظ کنیم. این سه امتیاز از نظر روحی – روانی توانست به ما کمک کند و امیدوارم در دیدارهای بعدی با تمرکز بازی کنیم. هنوز چیزی تمام نشده و سه بازی حساس و فینال گونه داریم.

انتهای پیام/

منبع:تسنیم

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715