سه شنبه ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۰۹:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۱
راهی به سوی تاریکی
 ترفندهای شیطانی در قالب فرقه های انحرافی خودنمایی می کند/برخورد انتظامی با فروشندگان نمادهای شیطان پرستی   

با توجه به اينكه ويژگي بارز فرقه هاي انحرافي تفاوت آنها با اديان الهي است، اين فرقه ها با ايجاد تمايز ميان زندگي معنوي و دنيوي افراد، فقط به زندگي دروني، شخصي و فردي مي پردازند و مدعي هستند كه زندگي دنيوي انسان در اختيار و به دلخواه خود او است.

به گزارش ندای اصفهان، در جهانی که زندگی می کنیم، متاسفانه شاهد ایجاد گروه های انحرافی متعدد هستیم که سعی در رسوخ تفکرات جامعه و افراد بخصوص جوانان و نوجوانان دارند تا بتوانند با تزلزل و سست کردن پایه های اعتقادی به اهداف خود برسند.
با توجه به اینکه ویژگی بارز فرقه های انحرافی تفاوت آنها با ادیان الهی است که فاقد بسیاری از خصوصیات دینی، شعائر،آداب و مناسک عبادی هستند، این فرقه ها با ایجاد تمایز میان زندگی معنوی و دنیوی افراد، فقط به زندگی درونی، شخصی و فردی می پردازند و مدعی هستند که زندگی دنیوی انسان در اختیار و به دلخواه خود او است.
یکی از محورهای مهم اهداف فرقه های نوظهور، اسلام ستیزی و مقابله با نظام اسلامی است
حجت الاسلام و المسلمین حسن بابایی در گفتگو با خبرنگار ایمنا، تصریح کرد: فرقه گرایی و انحرافات مذهبی در ایران سابقه دیرینه ای دارد و نگاهی به تاریخ معاصر ایران، نشان می دهد که جامعه ایران همواره از ناحیه فرقه های مذهبی مورد تهدید قرار گرفته است.
مسئول تشکل های دینی اداره کل تبلیغات اسلامی استان اصفهان درباره راه های مقابله با گسترش فرقه های انحرافی، افزود: تبیین اسلام ناب محمدی(ص) و سازماندهی معنویت توحیدی به گونه ای که بتواند در خود، انسان های اهل معنویت و موحد تربیت کند و دارای آثاری باشد که آنان کمال و سعادت خود را حس کنند، در این زمینه بسیار موثر است؛ چرا که اسلام ناب به انسان می آموزد که با استفاده از قدرت الهی و رابطه عمیق و خالص با خداوند به هر چه بخواهد برسد و تمام استعدادش به عنوان خلیفه خدا در روی زمین، شکوفا شود.
بابایی خاطرنشان کرد: نقد فرقه های انحرافی، کاذب و تبیین دروغین بودن معنویت، ساخته و پرداخته دنیای مدرن مادی است و هرگز اینگونه معنویت راه به جایی نمی برد و توان راهبری انسان به سوی خدا و سعادت جاودان را ندارد و چیزی جز گمراهی در بر نخواهد داشت.
وی با بیان اینکه مبارزه اهل بیت‏(ع) با جریان ‏هاى انحرافى، با در نظر گرفتن شرایط زمانى و مکانى، روش‏ هاى متعددى داشته است، اظهار کرد: آموزش و تبیین اندیشه ‏هاى اصیل اسلامى به عنوان مهم‏ترین راه درمان و پیشگیرى‏، استفاده از رساله ‏ها و آثار مکتوب امامان درباره فرق انحرافى، اطلاع رسانى و آگاهى بخشى به مردم، طرد و تحریم عوامل انحراف، تذکر و هشدار به دوستان گرفتار در انحراف فکرى، معرفى کامل احکام دینى‏ و اندیشه اهل بیت‏(ع) و همچنین تأکید بر توقف و احتیاط لازم در موارد ابهام، از عوامل مبارزه با ایجاد فرقه های انحرافی است.
مسئول تشکل های دینی اداره کل تبلیغات اسلامی استان اصفهان با بیان اینکه یکی از مسائلی که باعث گرایش افراد به فرقه های مذکور می‌شود،” تجدد گرایی” است، ابراز کرد: با توجه به این که فرقه های انحرافی از هزاران سال پیش مطرح بوده و عرفان مسیحی نیز دارای سابقه تاریخی است، این گونه افراد با آمدن عرفان های کاذب جدید به هیجان آمده و به سوی آن کشیده می شوند.
بابایی از دیگر علت های گرایش افراد به فرقه های انحرافی را ” لذت گرایی” عنوان کرد و گفت: اساس کار اینگونه افراد، لذت است و از اینرو به کسانی رجوع می کنند که لذت های خود را از طریق آنان بتوانند اعمال کنند و این در حالی است که بایستی این نکته در نظر گرفته شود که لذت در اسلام حرام نیست و اسلام برای لذت ها حد و مرز مشخص کرده و آنها را جهت دهی می کند.
وی تصریح کرد: یکی دیگر از عوامل گریبان گیر جوانان در به دام افتادن این گونه عرفان ها، “شهوت گرایی” است و “راحت طلبی و تن پروری” نیز در این میان موثر است؛ چراکه این افراد به دنبال چیزی هستند که با راحت طلبی آن ها مطابقت دارد و کارهایی همچون روزه، نماز و امثال آن ها را دربر نداشته باشد.
مسئول تشکل های دینی اداره کل تبلیغات اسلامی استان اصفهان با بیان اینکه نشانه افرادی که فرقه های انحرافی را تبلیغ می کنند، بی قید بودن در مسائل عبادی و اهل مشروب بودن و ایجاد اختلاط زن و مرد در زندگی اجتماعی است، افزود: “توجیه گرایی” از دیگر عوامل گرایش به این فرقه ها است و این درحالی است که مکاتب اصیلی همانند اسلام توجیه پذیر نیستند و بر اساس احکام اسلامی، غیبت، دروغ و محرمات دیگر را نمی توان به هیچ بهانه ای انجام داد.
بابایی با اشاره به اینکه تفکرات شیطانی فرقه های نوظهور، سبب دوری جامعه از ارزش های دینی می شود، اظهار کرد: این فرقه ها، ظهور و بروز جریان های معنوی و عرفانی خودساخته ای است که منشایی جز نفسائیات افرادی شهرت طلب و سود جو ندارد و هدف اصلی آنها، جامعه اسلامی است.
وی با بیان اینکه هدف قرار دادن نسل جوان به طور مستقیم در سال های اخیر توسط این فرقه ها، یکی از تهدید های جدی بوده است، اظهار کرد: جریان های انحرافی سعی دارند تا از خلاء وجودی افراد به ویژه نوجوانان و جوانان سوء استفاده کرده و آنها را در وادی معنویت های کاذب وارد کنند؛ لذا رشد و گسترش فضای مجازی و ارتباطات اینترنتی و دسترسی آسان و بی دغدغه جوانان به این ابزار موجب شده است تا سردمداران این جریان ها به سهولت به مقاصد خود دست یابند.
 بابایی با اشاره به اینکه تشکیل جلسات پرجلوه و پُر از عشق، در زمانی که فرد برای اولین بار در یکی از مراسمات گروهی فرقه های انحرافی شرکت می کند، وی را به شدت مورد محبت و علاقه بی بدیل خود قرار می دهد، اظهار کرد: در این بین افراد مشخص شده ای به عنوان دوستان و همراهان وی معرفی می شوند تا از این طریق، فرد جدید الورود را همراهی و متقاعد کرده و عضو فرقه شود و از دستورات بزرگ فرقه تبعیت کند.
بابایی با اشاره به اینکه دامن زدن به جذابیت های جنسی نامشروع، یکی دیگر از راه هایی است که فرقه های باطل از آن برای جذب جوانان استفاده می کنند، گفت: در صورتی که جوانان سوالاتی در خصوص دین، جامعه و افراد پیرامون خود داشته باشند و نتوانند از طریق صحیح به پاسخ آن دسترسی پیدا کنند، به فرقه های انحرافی کشیده می شوند.
فرقه های انحرافی با عقایدی مبنی بر آزاد گذاشتن انسان در جامعه حرکت می کنند
حجت الاسلام و المسلمین سمیع الله مردان در این رابطه به خبرنگار ایمنا گفت: با توجه به اینکه فرقه های انحرافی در کل جهان و  مخصوصا” در کشورهای اسلامی وجود دارد، بیش از ۴ هزار فرقه در کل جهان شناخته شده است که هدف تمام آنها یکسان است و در راستای نابودی اسلام و قرآن و یا به تعبیری بشریت گام می نهند.
وی خاطرنشان کرد: مسئله و تمرکز اصلی کار این فرقه ها، این است که بتوانند در سطح جهان بر اساس برداشت های بسیار غلط خود که از اربابانشان نشآت می گیرد، جامعه را از اسلام، دین و حقیقت استخراج کنند.
رییس اداره سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان آران وبیدگل افزود: فرقه های انحرافی بر اساس عقل ناقص خود بر این عقیده استوارند که مسیر و راهی که در پیش گرفته اند، درست و بدون هیچ غلطی است.
مردان تصریح کرد: متاسفانه طی ۳ سال اخیر، گروه های انحرافی دیگر همچون شیطان پرستی و داعش به وجود آمده اند که خود را منشآب از اسلام معرفی می کنند و رهبرانشان خود را از هدایتگران جامعه می دانند و افکار خود را برگرفته از اسلام عنوان می کنند.
رییس اداره سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان آران وبیدگل تصریح کرد: بایستی افراد در دانشگاه ها از وجود آگاهان به دین که دارای اطلاعات گسترده در زمینه چگونگی برخورد با فرقه های انحرافی هستند  بهره ببرند و این در حالی است که ترس از آن وجود دارد که این فرقه ها دارای حاکمیت شوند و با رسوخ در دانشگاه ها، در سطح جامعه پیشرفت کنند.
آگاه سازی به عنوان اولین و  موثرترین راه های مصون داشتن جامعه از تبعات انحرافات فرهنگی است
علی قادری به خبرنگار ایمنا گفت: با توجه به اینکه تقسیم بندی های مختلفی از فرقه های مختلف انحرافی ارائه می شود که البته وجه مشترک تمامی آنها در یک دهه گذشته در کشورمان، سکولار بودن آنهاست، می توان به طور کلی سه دسته تقسیم بندی کلی در این رابطه عنوان کرد.
وی افزود: اولین گروه، گروه های انحرافی “دنیا گرا” هستند. این گروه ها همچون گروه های مدیتیشن، شیطان پرستی، پائولوکوییلو و حلقه کیهانی قائل به استفاده از ویژگی ها و استعدادهای خاص انسانی هستند تا با پرورش آنها بتوانند  دنیا را به تسخیر در آورند. دسته دوم گروه های انحرافی”سازگار با دنیا” همچون گروه کیش راجنیش اشو، کیش ساتیا سای بابا را شامل می شود  و  دسته سوم مربوط به گروه “دنیا گریز”  مثل گروه اکنکار و کاستاندا است.
کارشناس ارشد سیاسی با اشاره به دلیل ایجاد فرقه های انحرافی، ابراز کرد:  با توجه به انجام انقلاب ارتباطات در کشور ما که از ابتدای دهه ۱۳۷۰ اتفاق افتاد، دشمنان ایران یکی از حربه هایی را که برای ایجاد انحراف در دین گرایی مردم به کار گرفتند، ایجاد به اصطلاح فرق انحرافی بود تا بعد از مدتی مردمی که در دنیای مدرن به دنبال آرامش می گردند و دارای بنیه دینی محکم هستند را به سوی خود جلب و  در فرآیند دین گرایی مردم اخلال ایجاد کنند.
این مدرس دانشگاه اظهار کرد: وجه مشخصه و بارز گروه هایی همچون وهابیت، بهاییت و یا شیطان پرستی،  افراط و تفریط است که اکثریت آنان به دنبال لذت گرایی هستند و البته به زعم آنها این لذت گرایی می تواند دنیوی یا معنوی باشد.
وی با بیان روش های مقابله با گسترش فرقه های انحرافی در جامعه خاطرنشان کرد: اولین راه حل، بصیرت دهی و آگاه سازی جامعه از تفکرات و اندیشه ها و بیان تبعات خطرناک گرایش به این گروه ها برای مردم است.
کارشناس ارشد سیاسی  افزود: با توجه به آنکه یکی از چالش های عمده در نسل جوان ما، زود باوری و گرایش به ظواهر فریبنده این گروه ها و فرقه ها است، همواره آگاه سازی به عنوان اولین و  موثرترین راه های مصون داشتن جامعه از تبعات انحرافات فرهنگی است.
قادری با اشاره به اینکه دومین راه حل مبارزه با گسترش فرقه های مذکور، رصد فعالیت این گروه ها و سران آنها توسط نیروهای امنیتی و نظامی است، ابراز کرد: با توجه به اینکه این گروه ها امنیت اخلاقی جامعه را به خطر می اندازند، بنابراین مقابله با این فرقه ها یکی از راه های موجود است که عمدتا” تشکیلاتی و ساختاری هستند.
وی اظهار کرد: سومین راهکار مبارزه با گسترش فرقه های انحرافی، آشنا کردن نسل جوان با آموزه های کاربردی دین در عرصه اجتماع است که  این مسئله می تواند به جوانی که در دنیای پر تلاطم کنونی در جستجوی ساحل آرامش است کمک کند؛ نقد علمی و منصفانه فرقه های انحرافی نیز از چهارمین راه حل مقابله با گسترش آنان در جامعه است.
هدف بیشتر فرقه های انحرافی به مسائل مربوط به آسیب های اجتماعی باز می گردد
غلامرضا شهریاری در گفتگو با خبرنگار ایمنا، ابراز کرد: با توجه به اینکه فرقه های انحرافی همواره در طول تاریخ بر اساس واقعیت ها و مذاهبی همچون اسلام و مسیحیت وجود داشته و ریشه آن در وحی الهی بوده است، از اینرو گروه ها و افرادی بوده و هستند که به نوعی با عدم شفاف سازی در حوزه قدرت طلبی از احکام نورانی ریشه دار در دین، سوء استفاده و مواردی انحراف در میان مردم را ایجاد می کنند.
رییس مرکز اطلاع رسانی ناجا در استان اصفهان اظهار کرد: در کشور ما با موجودیت فرقه بهائیت که سردار امیرکبیر یکی از قربانیان توسط آنان بود، سرکرده آنان سرکوب شد و اکنون آنچه جهان اسلام را تهدید می کند و باعث بهره بری استکبار جهانی از آن می شود، بحث گروه های تکفیری است که بدترین جنایات را در جهان اسلام انجام می دهند.

رییس مرکز اطلاع رسانی ناجا در استان اصفهان با بیان اینکه در استان اصفهان خوشبختانه با توجه به وجود ریشه های قوی مذهبی، همراهی مردم و وجود گروه های دانشجویی و فرهیخته، استقبال چندانی از فرقه های انحرافی به عمل نیامده است، گفت: با این اوصاف نبایستی از این امر غافل شد که همواره دشمن با به کارگیری جنگ نرم در دامن زدن به این اختلافات از تلاش دست نمی کشد.
رییس مرکز اطلاع رسانی ناجا در استان اصفهان افزود: نیروی انتظامی بر اساس تکالیفی که قانونا” به آن واگذار شده است، مباحث را به صورت تخصصی و نه عام رسیدگی می کند و در اختیار پلیس های تخصصی همچون پلیس آگاهی، پلیس راهنمایی و رانندگی و پلیس اطلاعات و امنیت  قرار می دهد.
شهریاری تصریح کرد: همانطور که انجمن های انحرافی از نامشان مشخص است، سعی بر تشکیل کلاس ها و برنامه های صورت گرفته در پوشش یک دین و مذهب خاص دارند که در حوزه انجمن های عرفانی، ادبی و یا درمانی در جذب افراد و گسترش مسائل انحرافی فعالیت می کنند.
رییس مرکز اطلاع رسانی ناجا در استان اصفهان ابراز کرد: هدف نیروی انتظامی و تمامی موارد امنیتی، یک دسته بندی کلی از تمام کسانی است که وارد جریانات انحرافی شده اند؛ لذا به شناسایی کسانی که در این راستا قرارمی گیرند می پردازند و مباحث آنان را بررسی کرده و در لیست دستگیری، حفظ حرمت می شوند.
شهریاری افزود: از تعداد افراد دستگیر شده فعال در فرقه های انحرافی، آمار دقیق و صحیحی قابل ارائه نیست ولی این نکته را باید در نظر داشت که افرادی که به صورت لیدری و خاص در این کار فعالیت می کنند، به محض شناسایی با هماهنگی مراجع قضایی دستگیر می شوند و به صورت ویژه در اختیار آنان قرارمی گیرند.
رییس مرکز اطلاع رسانی ناجا در استان اصفهان با بیان اینکه بیشتر فرقه های جدید و نوظهور، ریشه در خارج از کشور دارند و برخی کشورهای آسیای شرقی و کشورهای اروپایی به تشکیل گروه های شیطان پرستی می پردازند، اظهار کرد: در کلان شهرهای ایران خصوصا” تهران، مواردی بوده که سعی بر توجیه و ارشاد آنان شده است؛ تا جایی که یکی از مهم ترین این فرقه ها با عنوان “عرفان حلقه یا شعور کیهانی” فعالیت کرده و شخصی که هیچ گونه آگاهی عرفانی نداشته به تبلیغ آن پرداخته است و لیدرهای فعال با توجه به تبعات موجود همچون توهین به مقدسات، مداخله در امور پزشکی غیر قانونی، ناهنجاری های فساد اخلاقی دستگیر شده و تقریبا” محدودیت آن در سطح کشور صورت گرفته است.
شهریاری با اشاره به اینکه در استان اصفهان بیشترِ نمادهای شیطان پرستی همچون انگشترها و عروسک ها در برخی از واحدهای صنفی با در نظر گرفتن جنبه اقتصادی قابل فروش هستند، گفت: در این صورت نیروی انتظامی توانسته با تذکرهای مربوطه اقدام به جمع آوری و جلوگیری از ادامه فعالیت آنها داشته باشد.
وی در جهت آشناسازی افراد با فرقه های انحرافی و پیشگیری از به دام افتادن آنان در این فرقه ها، تصریح کرد: برگزار کنندگان جلسات فرقه های انحرافی، هیچ گونه مجوز قانونی از ادرات ذیربط ندارند و این در حالی است که در صورتی که متقاضیان بخواهند به بهانه های مختلف، افراد را با گروه های مذکور آشنا کنند، کلاس های خود را در مکان های رسمی برگزار نمی کنند و سعی بر جذب افراد با برگزاری کلاس های مختلط می کنند تا قشر جوان را توسط کتب، فیلم و محتوای آموزشی فاقد مجوزهای مربوطه برای ارتباطات نامتعارف تشویق کنند.
رییس مرکز اطلاع رسانی ناجا در استان اصفهان تاکید کرد: هیچ گونه موسسه ای در قالب گروه های مذکور وجود ندارد و باید دانست که پرداخت و دریافت وجه در رابطه با فرقه های انحرافی از راه های غیرعرفی است و افراد فعال در این گروه ها با دریافت مدارک شناسایی و قانونی داوطلبان و بستن قراردادها و تکمیل فرم های توجیهی، سعی بر سوء استفاده ازافراد در آینده می نمایند.
شهریاری اظهار کرد: هدف بیشتر فرقه های انحرافی به مسائل مربوط به آسیب های اجتماعی باز می گردد تا با استفاده از ظرفیت های موجود به جذب افرادی همچون سرخوردگان ضداخلاقی که دچار شکست عشقی شده اند و یا کسانی که دارای ناراحتی های روحی و روانی هستند و راه اصلی خود را گم کرده اند، بپردازند.
رییس مرکز اطلاع رسانی ناجا در استان اصفهان ابراز کرد: انتظار ما از روحانیون، ائمه جمعه و جماعت، اعضای بسیج  و همچنین نخبگان دانشگاهی این است که انحرافات موجود را بشناسند و در حد ضرورت به مخاطب شناسی بر اساس کلاس های توجیهی و آگاه سازی افراد بپردازند و این نکته را یادآور شوند که در صورت دعوت افراد برای جلسات خاص و مشکوک، به صورت کنجکاوانه عمل و یا شرکت نکنند.
شهریاری با بیان اینکه نیروی انتظامی به صورت شبانه روزی پاسخگوی نیازهای مردمی است، تصریح کرد: پلیس ۱۱۰ نیز می تواند به عنوان بهترین مرجع برای مراجعه افراد در پیشگیری از تشکیل گروه های انحرافی به شمار آید.

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز