پنجشنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۰۷:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲

لایو اینستاگرامی/

محمود فروزبخش: عدالتخواهان فعال به سنت و پیشرفت توجه ویژه دارند

عدالتخواهان فعال، علاوه بر عدالت به عنوان وضعیت مطلوب به دو وضعیت «سنت» و «پیشرفت» نیز توجه ویژه دارند. در واقع عدالتخواهان فعال به جریانی در طول تاریخ متصل می شوند و امروز نیز امتداد آنان در همراهی با حکومت اسلامی دیده می شود.

به گزارش ندای اصفهان،  لایو اینستاگرامی «عدالتخواهی فعال» و «عدالتخواهی منفعل» روز جمعه دهم مرداد ماه به همت مجمع فرهنگی شهید اژه ای برگزار شد.

محمود فروزبخش در ابتدای این برنامه در تعریف عدالت خواهی منفعلانه گفت: این گونه عدالتخواهان نسبت به ظلم واکنش نشان می دهند و سعی دارند وضع مطلوب را که همان عدل باشد، رقم بزنند. این گونه عدالتخواهان انسان هایی پاک و بزرگواری هستند که از شاخص ترین چهره های آنان حضرت ابوذر است. حرکت های عدالتخواهانه اینان مورد تایید است اما معمولا امتدادی ندارد و به صورت بارقه هایی در تاریخ می درخشد.

این پژوهشگر افزود: عدالتخواهان فعال، علاوه بر عدالت به عنوان وضعیت مطلوب به دو وضعیت «سنت» و «پیشرفت» نیز توجه ویژه دارند. در واقع عدالتخواهان فعال به جریانی در طول تاریخ متصل می شوند و امروز نیز امتداد آنان در همراهی با حکومت اسلامی دیده می شود.

وی خاطرنشان کرد: در نسبت میان عدالت و سنت باید به سه وضع دقت کرد. نخست دقت کنیم که عدالتخواهی مولود تفکر انتقادی است. این تفکر انتقادی نباید باعث شود که جان و روان شخص عدالتخواه از سنت منقطع شود. دوم آن که باید توجه کنیم سنت در ذات خود و بنا بر زمانه اش دارای محدودیت هایی است. سوم آن که در سنت امکاناتی نهفته است که با رجوع آن می توان در مسیر عدالت خواهی آن را کشف کرد.

این نویسنده درباره پیشرفت تصریح کرد: پیشرفت امری تدریجی و همیشگی است و منظور ما از پیشرفت حرکت از اجمال به سمت تفصیل است هر چند که این تفصیل برای عدالتخواهان نامشخص باشد. هر انسانی بر سنتی قرار گرفته است و در قسمتی از مسیر پیشرفت است و از این حیث سنت و پیشرفت مقدم بر عدالتخواهی است. این تقدم به معنای برتری ارزشی پیشرفت بر عدالتخواهی نیست بلکه به معنای آن است که در مسیر امر مطلوب عدالت ما در مسیر پیشرفت تدریجی قرار داریم.

فروزبخش در پایان سخنانش گفت: عدالتخواهان فعال باید به علم و معرفت مجهز باشند و این علم دارای سه ویژگی است. اول از همه باید به طرحی اجمالی و کلی باور داشته باشند. طرحی که آنان را به حرکت وامی دارد. دوم دانش و آگاهی از مقتضیات زمان و علم روز است زیرا رهروان عدالت باید به ابعاد گوناگون مسئله اشراف داشته باشند و سوم علم به معنای نور و بصیرت است و کسانی که می خواهند در مسیر سیاست گام بردارند باید خلوت داشته باشند و وقتی را برای ذکر قرار دهند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715