سه شنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۰۸:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۹

نقدي بر مصوبات اقتصادي اخير در دولت يازدهم

به جای ازدواج ماشین بخرید!

اگر طالب ازدواج و رفتن به خانه بخت هستید ،کسانی هستند که به جای آن به شما خرید ماشین را پیشنهاد می کنند!

به گزارش نداي اصفهان تبيان نوشت: به جای ازدواج کردن ماشین بخرید؛ خرید ماشین رونق بازار داخلی و اقتصاد را همراه دارد و چرخ اقتصاد خواهد چرخید!
وام همیشه مزیتی خبرساز برای مردم بوده و با استقبال مردم و حل مشکلات آنها روبرو بوده است. اخیراً هم یکی از این اخبار وام 25 میلیونی خودرو داخلی بوده است.
تسهیلاتی که قطعاً در جهت خرید خودروی داخل کم تأثیر نخواهد بود اما مشکل نه کالای داخلی بلکه وام است!
وام به همه چیز تعلق می گیرد به خانه، خودرو و کالای داخلی اما گویا گره این وام سر وا شدن برای ازدواج را ندارد.
دولت ها همیشه بالا رفتن سن ازدواج را مطرح می کنند می خواهند برای آن برنامه داشته باشند اما نه در فرهنگ سازی و نه در عرصه اقتصاد آن را جدی نمی گیرند!
یکی از علل بالا رفتن سن ازدواج عامل اقتصاد در جامعه است، مردی که کار ندارد، خانه ندارد و پول خرج مراسم و احتیاجات اولیه ازدواج را هم ندارد.

وام می تواند قدری از این مشکلات را حل کند اما دولت ها هیچ کدام نتوانستند کلید این قفل را باز کنند. با گذشت دو سال اخیر از عصر دولت یازدهم هم هنوز این قفل باز نشده است.
وام ازدواج در کنار همه قصه های ازدواج این کشور قصه ها و حاشیه های خود را داشته است.
اما اکنون که به راستی شما می توانید 25 میلیون وام خودرو بگیرید به سختی 3 میلیون وام ازدواج برای شما فراهم می شود.
وام ازدواج هر از چند گاه که بر سر زبان ها می افتد و چاره ای برای آن اندیشه می شود آن قدر موانع مالی و شرایط پیش پای متقاضیان می اندازند که باید عطای آن را به لقایش بخشید.
محمد علیزاده آرانی کارشناس بانکی در اینباره با اشاره به سابقه پرداخت وام ازدواج و وام خودرو در کشورمان گفت: هیچ زمانی میزان وام ازدواج از وام خودرو و خرید کالاهای مصرفی در  کشور بالاتر نبوده و طی سنوات گذشته وام ازدواج یک پنجم وام خودرو بوده است.
وی افزود: در حال حاضر وام ازدواج که به هر یک از زوجین داده می َشود تنها 3 میلیون تومان است و آن طور که باید گره گشای مشکلات اقتصادی پیش روی زوج های جوان نیست.
البته مشکلات دیگری چون نرخ سود 16 درصد پرداخت برای وام خودرو در مقابل 4 درصد برای وام ازدواج برای بانک ها  مقرون به صرفه تر است.
این وام که می تواند بسیاری از مشکلات اقتصادی و فرهنگی جامعه را حل کند چرا برای ازدواج این مقدار سخت و برای سایر اقلام آسان است؟

چرا افراد ثروتمند می توانند وام های بدون سقف را راحت به دست آورند اما یک زوج جوان برای شروع زندگی باید هفت خوان را پشت سر بگذارند و سقفی از وام برایشان مدنظر گرفته شود که راهی برای زیر یک سقف رفتنشان باز نمی کند. در این زمینه وام هایی که مرتبط به خرید کالاهای داخلی مانند خودرو و لوازم خانگی اند و یا برای خانه هستند باید برای جامعه جوان که برنامه برای به خانه بخت رفتن دارند تسهیلات و برنامه ویژه داشته باشد.

به گفته کارشناسان وام  خودرو به دلیل متقاضی کمتر نسبت به وام ازدواج از مبلغ بیشتری برخوردار است؛ در واقع درست است وام اشتغال  و ازدواج هر دو  مهم هستند و همچنین وام های دیگر چون خرید مسکن، وام خودرو اما می توان با رعایت مواردی چون طبقه بندی و اولویت دار بودن متقاضیان این وام ها را به جوانانی اختصاص داد که در بدو شروع زندگی هستند  چرا که مشکل خانه، اشتغال و هزینه های شروع زندگی برای آنها سخت تر و اکنون به عنوان مانعی بر سر راه ازدواج در جامعه است که در بالا رفتن سن ازدواج بی تاثیر نبوده است.
کارشناسان فارغ از نظر به این اولویت بندی برای اختصاص بهترین و بیشترین تسهیلات به وام اشتغال می گویند زمانی این وام ها پاسخگوی نیاز فزاینده متقاضیان و به ویژه جوانان خواهد بود که تسهیل مدیریت شده نقدینگی در اقتصاد کشور به نفع این امور ایجاد شود.
بی محبتی به مسئله وام ازدواج و سایر شئون مربوط به این امر در جامعه در زمینه های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی نشان از عدم نگاه برنامه ریزی شده و اولویت دار به معضلات و مسائل جامعه توسط نهادهای ذی ربط است.
مسائل مربوط به ازدواج و حالا بحث کاهش جمعیت مربوط به یکی دو سال اخیر نیست و همیشه مطرح بوده اما هیچگاه چاره ای اساسی برای آن اندیشیده نشده است. باید برای ازدواج که به دنبال خود کاهش ناهنجاری ها، افزایش جمعیت و … را دارد دولت بسته ای ویژه، جامع و سریع در نظر بگیرد. بسته ای اقتصادی برای حل مشکلاتی چون اشتغال، خانه داری، خرید کالا و ایجاد وام و…؛ بسته فرهنگی برای گسترش فرهنگ ازدواج، فرهنگ زندگی کردن و…..
باید به مسئله ازدواج به صورت یک وظیفه در نهادهای گوناگون نگاه کرد که باید به صورت همزمان و در کنار هم در یک پازل موانع گوناگون بر سر راه آن را بر طرف کنند. باید باور کنیم مسئله تاخیر در سن ازدواج در بلند مدت آسیب های بسیاری را  که الان در جامعه  نمود خاصی ندارد را به همراه خواهد داشت.

امیر رضوانی

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

  1. مساله دان گفت:

    وام نیست ربا است
    یه نگاهی به سودی که می گیرند بیاندازید

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715