پنجشنبه ۰۳ مهر ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۲:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۱

از شایعه تا واقعیت؛ آیا اصفهان مانند اسپانیا عمل می‌کند؟

ویدئویی تقطیع‌شده از صحبت‌های رئیس دانشکده پزشکی دانشگاه اصفهان درباره وقوع فاجعه کرونایی در بیمارستان خورشید اصفهان در حالی روز گذشته در فضای مجازی منتشر شد که واقعیت چیز دیگری بوده است.

به گزارش ندای اصفهان، ویروس کرونا، میهمان ناخوانده‌ای که حجم گسترده‌ای از اخبار و اطلاعات را همراه خود به هر کشوری که قدم می‌گذارد به ارمغان آورده، اما شایعه، تردیدآفرینی و ناامیدسازی مردم از خود این ویروس خطرناک‌تر است.

مواجهه با ویروس کرونا دشوار است برای همین قدرت‌های بزرگ حالت اضطرار اعلام می‌کنند و تمام ظرفیت‌های خود را برای مقابله با  آن بسیج می‌کنند با این حال شرایط ایران در مواجهه با این پدیده شوم منحصر به فرد است.

ایران در خط مقدم مبارزه با این ویروس قراردارد و تعداد زیادی از شهروندان درگیر آن شده‌اند آن هم در حالی که ایران شدیدترین و بی‌سابقه‌ترین تحریم‌های غیرانسانی را تحمل می‌کند. در این شرایط مبارزه با ویروس کرونا بار مضاعفی بر دوش نهادهای مسؤول که در خط مقدم مبارزه با آن هستند قرار داده است.

اما آنچه از خود این ویروس خطرناک‌تر است، و مبارزه را دشوارتر می‌کند، شایعات، تردید آفرینی و ناامیدسازی مردم است، که انرژی زیادی را هم از جامعه و شهروندان و هم متولیان مبارزه با ویروس کرونا می‌گیرد. تا جایی که به نظر می‌رسد لازم است همزمان با مقابله و مبارزه با کرونا جبهه مبارزه با ویروس و جبهه مقابله با شایعات و اخبار دروغ نادرست تشکیل شود.

رسانه‌ها دومین جبهه مبارزه با جنگ روانی و مخرب ویروس کرونا

پزشکان و پرستاران و کادر درمانی در خط مقدم مبارزه با این بیماری قرار دارند، اما دومین جبهه که مبارزه با جنگ روانی و مخرب این «ویروس منحوس» را بر عهده دارد و یک ضرورت استراتژیک و تخصصی است، بر عهده متخصصان و کارشناسان رسانه و ارتباطات و خبرنگاران است.

متأسفانه با شیوع کرونا در کشور بازار شایعات در کشور و به دنبال آن در اصفهان نیز داغ شد، بسیاری از اخبار بدون سند و ذکر منبع معتبر در فضای مجازی توسط برخی کاربران و با انگیزه‌های متفاوتی منتشر می‌شود که موجبات نگرانی بیشتر هموطنان را فراهم می‌کند.

روز گذشته ویدئویی از صحبت‌های دکتر نعمت‎بخش، رئیس دانشکده پزشکی دانشگاه اصفهان درباره فاجعه در وضعیت بیمارستان خورشید اصفهان در تاریخ ۳۰ تیز ماه ۹۹ در فضای مجازی منتشر شد. در این ویدئو دکتر نعمت‌بخش می‌گوید، ما مجبور شدیم مانند اسپانیا عمل کنیم، بیمار ۵۰ ساله برود آی‌سی یو و ۷۰ ساله بماند، تا بمیرد.

پاسخ به یک شایعه

در این راستا روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان توضیحاتی در خصوص اظهارات منسوب به ریاست دانشکده پزشکی در راستای تنویر افکار عمومی منتشر کرد، در متن این جوابیه آمده است:

«در دانشکده پزشکی با حضور ریاست دانشکده، معاون درمان، اساتید بالینی و دستیاران دوره‌های تخصص، جلسه‌ای درخصوص افزایش ظرفیت تخت‌های ICU اختصاص یافته به بیماران مبتلا به کوید ۱۹ و برنامه‌ریزی برای مشارکت اعضای هیأت علمی و دستیاران در این زمینه تشکیل شد.

متاسفانه بخشی کوتاهی از جلسه با سوء‌نیت به صورت حرفه‌ای تقطیع و بدون توجه به صحبت‌های پیش و پس از آن  منتشر شده است. لازم به ذکر است که در موج دوم کرونا تاکنون حداکثر بیماران نیازمند تخت‌های مراقبت‌های ویژه تعداد ۱۵۰ بیمار در ۲۲ شهرستان استان بوده است، این در حالی است که شهر اصفهان دارای بیش از ۵۰۰ تخت مراقبت ویژه است و با توجه به افزایش تعداد بیماران امکان افزایش تخت‌های اختصاص یافته به بیماران کووید۱۹ وجود دارد و این موضوع که بیماری به علت کمبود تخت ICU فوت کرده باشد از اساس نادرست است و بیان اشاره شده در فیلم معطوف به ضرورت درگیر شدن ظرفیت بیشتری از تخت‌های ICU سایر بیمارستان‌ها به بیماران کووید ۱۹ بر اساس افزایش تعداد بالای بیماران بوده است.

متاسفانه بد اندیشانی درصدد ملتهب کردن فضا و نفی زحمات همکاران مجاهد عرصه بهداشت و درمان استان اصفهان هستند و برای ایجاد اضطراب در مردم و پمپاژ ناامیدی از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کنند که قطعاً با هوشیاری شهروندان و همه رسانه‌های متعهد در این زمینه نیز شکست خواهند خورد».

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب‌ها: , , , , , ,

مطالب مرتبط

  1. پزشکی گفت:

    با سلام
    من این کلیپ رو دیدم و واقعا متاسفم برای افرادی که به خودشون اجازه میدهند اینطور شایعه پراکنی و ایجاد التهاب کنند. با توجه به شناختی که بنده از آقای دکتر دارم و حتی با مرور همین کلیپ دلسوزی ایشون و تلاشی که دارند برای پیش بینی شرایط سخت مثال زدنی هست. و به جرات میگم اگر تمام مسئولان این مملکت دلسوزی و از خود گذشتگی ایشون رو داشتند مشکلات ما به مراتب کمتر از چیزی بود که با آن مواجه هستیم.لطفا کاری نکنید که افرادی که بدون در نظر گرفتن منفعت خودشون از جان مایه میگذارند ناامید شوند.

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نمایشگاه مجازی/ نوشت افزار جذاب ایرانی اسلامی/ کلیک کنید
نمایشگاه مجازی/ نوشت افزار جذاب ایرانی اسلامی/ کلیک کنید
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715