شنبه ۰۱ آبان ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۱۴:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۳

خلاصه کتاب «بشقاب های سمی» (معرفی شبکه های ماهواره ای، آسیب ها و راهکارهای مقابله)

مهمترین هدف جنگ نرم دشمنان، تغییر باور و فکر افراد جامعه است. دشمنان قصد دارند اسلامیت، ملیت و ارزش های دفاع مقدس را در نسل جوان از بین ببرند و این ارزش ها را تبدیل به نفرت کنند. امروزه تبلیغات رسانه ای که از ابزارهای مهم جنگ نرم می باشد به عنوان سلاحی جهت تاثیر بر نگرش مخاطب شناخته می شود

ندای اصفهان- خلاصه کننده: راضیه محمدی

(مسئول نسرا استان اصفهان، ناحیه مقاومت بسیج فلاورجان)

کتاب «بشقاب های سمی» (معرفی شبکه های ماهواره ای، آسیب ها و راهکارهای مقابله) نوشته حسین امانلو در 274 صفحه توسط نشر فرآهنگ اندیشه (وابسته به معاونت فرهنگی پرورشی نیروی مقاومت بسیج) به چاپ رسیده است که در ادامه خلاصه این کتاب مفید را می خوانیم.

برگرفته از چاپ سوم، سال چاپ: تابستان 1393

ماهواره در جنگ نرم

جنگ نرم چیست؟

تعریف واحدی از مفهوم جنگ نرم (soft warfare) که مورد پذیرش همگان باشد وجود ندارد. اما تعریفی عامیانه معمولا درمقابل جنگ سخت (warfare hard) استفاده می شود.

در تعریفی مختصر باید گفت جنگ نرم عبارت است از: مجموعه اقدامات غیر نظامی که دشمن با هدف تغییر ارزش ها و باورها و افکار جامعه هدف، به جهت تصرف عقول و قلوب آن جامعه انجام می دهد تا به آنها القا کند که چگونه فکر کنند، چگونه باور داشته باشند و چگونه طبق این رفتار زندگی کنند.

تفاوت های جنگ نرم و جنگ سخت

 • حوزه تهدید نرم اجتماعی، فرهنگی و سیاسی است درحالی که حوزه تهدید سخت امنیتی و نظامی می باشد.
 • تهدیدهای نرم پیچیده و محصول پردازش های سخت؛ عینی، واقعی و محسوس است و می توان آن را با ارائه برخی از معیارها اندازه گیری کرد.
 • روش اعمال تهدیدهای سخت استفاده از زور و اجبار است، تصرف و اشغال سرزمین است در حالی که در جنگ نرم از روش القا و اناع بهره گیری می شود.
 • مرجع امنیت درحوزه تهدیدهای سخت به طور عمده دولت ها هستند در حالی که مرجع امنیت در تهدیدهای نرم محیط فروملی و فرا ملی است.

هدف جنگ نرم

جنگ نرم نیز مانند جنگ سخت اهداف مختلفی دارد و هدف نهای هردو تغییر کامل نظام سیاسی یک کشور است که در جنگ نرم و جنگ سخت یک هدف دنبال می شود که این شامل اعمال فشار برای ایجاد تغییر در اصول و رفتار یک نظام و یا به طور خاص تغییر خود نظام است. مهمترین هدف جنگ نرم دشمنان، تغییر باور و فکر افراد جامعه است. دشمنان قصد دارند اسلامیت، ملیت و ارزش های دفاع مقدس را در نسل جوان از بین ببرند و این ارزش ها را تبدیل به نفرت کنند.

امروزه تبلیغات رسانه ای که از ابزارهای مهم جنگ نرم می باشد به عنوان سلاحی جهت تاثیر بر نگرش مخاطب شناخته می شود و بی تردید در چگونگی مدیریت طرح ریزی طی دوران پیش از درگیری، هنگام درگیری یا پس از درگیری نقش تعیین کننده ای ایفا می کند. ماهواره درواقع آخرین دست آوردهای رسانه ای و حربه نهایی غرب برای تحقق اهدافی است که از سال ها پیش و با اتخاذ دکترین امریکا برای رویارویی با انقلاب اسلامی تحت عنوان تهاجم فرهنگی تدارک شده بود.

سواد رسانه ای چیست؟

اصلی ترین نقش رسانه با محورریت شبکه های ماهواره ای تغییر ارزش ها و نظام عقیدتی، سیاسی و تربیتی یک جامعه می باشد. سواد رسانه ای مفهومی قدیمی است که اولین بار مارشال مک لوهان در سال 1965 به کار برد. او معتقد بود در دوره دهکده جهانی باید انسانها به سواد جدیدی به نام سواد رسانه ای دست یابند. سواد رسانه ای مجموعه ای از چشم اندازهاست که ما به طور فعالانه برای قرار گرفتن در معرض رسانه از آنها بهره برداری می کنیم تا معنای پیام هایی را که با آنها مواجه می شویم تفسیر کنیم. سطح سواد رسانه ای یک جامعه مهم ترین عاملی است که افراد را در مواجهه با رسانه ها درحالت انتخاب و انفعال قرار می دهد. درک سواد رسانه ای به تعبیر و تفسیر آن ها پرداخته و تبدیل از وضعیت مصرف کننده منفعل به مصرف کننده هوشیار است.

رسانه چیست؟

رسانه به هر ابزاری گویند که پیامی را از نقطه ای به نقطه دیگر یا از فرستنده به گیرنده منتقل می کند. (ابزار انتقال پیام، پیام، فرستنده، گیرنده)

 

»»» ماهواره یک رسانه است.

چند نمونه از خصوصیات منفی و مثبت ماهواره را بیان خواهیم نمود:

 • خصوصیات منفی ماهواره:
 1. فردگرائی 2. لذت گرائی، 3. مصرف گرائی، 4. تنوع گرائی، 5. آزادی و بی قید بودن، 6. پوچ گرائی، 7. تقدس گرائی، 8. تضعیف کانون خانواده
 • خصوصیات مثبت ماهواره:
 1. امکان ارتباط نقاط مختلف جهان را تسریع می کند.
 2. ماهواره وسیله ای است که ابنای بشر را با مجرد اختلاف در نژاد، زبان، فرهنگ، نوع حکومت و غیره از احوال و اخبار یکدیگر آگاه می کند.
 3. کم هزینه بودن آن؛
 4. آشنایی با زبان های دیگر از طریق ماهواره و… که هرچند ابعاد مثبت هم داشته باشد اگر هر یک از ما هم به تلاش برای نوشتن موارد مثبت و منفی کاربرد ماهواره بپردازند بدون شک خواهند توانست این فهرست را کامل تر کنند و اینجاست که هر شخصی خود به قضاوت بنشیند که: آیا ماهواره ابزار خوبی است یا ابزار بدی؟ آیا مزایای ماهواره بیشتر است یا معایب آن؟ آیا خانواده بی قید و بند را می پسندید؟ و هزاران سوال از این دست….
 • معرفی شبکه های ماهواره ای

در حال حاضر بیشترین شبکه های ماهواره ای دنیا از کشور امریکا مدیریت می شوند.90 درصد رسانه های آمریکا هم دست صهیونیست ها است و اغلب برنامه های ماهواره ای در شبکه های فارسی زبان هم توسط صهیونیست ها اداره می شود.

شبکه های فارسی زبان می توان به دسته های مختلفی تقسیم کرد:

الف: شبکه های خبری سیاسی: شبکه بی بی سی فارسی، صدای آمریکا، یورو نیوز، سیمای آزادی، شبکه های سلطنتی، کوموله

ب: شبکه های مروج فرهنگ و سبک زندگی غربی: فارسی 1[1]، زمزمه، مجموعه شبکه های جم، پی ام سی موزیک، پی ام سی فامیلی، من و تو.

ج: شبکه های اعتقادی: شبکه های وهابیت (شبکه کلمه، وصال حق، وصال فارسی)، شبکه های شیعی و ضد وحدت (شبکه اهل بیت، شبکه سلام، فدک، شبکه های متعلق به بیت آیت الله شیرازی)، برخی شبکه های مسیحی (شبکه نجات، شبکه محبت، شبکه سون 7)

رسانه همان طور که ذائقه افراد را شکل می دهد از آن تاثیر گرفته و بر مبنای آن شکل می گیرد. بدین ترتیب می توان گفت که ماهواره ابتدا ذهنیت و دیدگاه جدیدی ایجاد می کند و بر اساس این دیدگاه مخاطب امری اجتماعی می شود و دوباره در رسانه بازتاب می یابد.

 • آسیب های فرد محور شبکه های ماهواره ای

1-تغییر سبک تغذیه ای: تغذیه از نظر اسلام امری بسیار مهم محسوب می شود فلذا دستورات بسیار زیادی در این خصوص وارد شده است و این به دلیل تاثیرگذاری تغذیه سالم و حلال به جسم و روح می باشد.

2- تغییر سبک لباس و پوشش: با ورود سبک زندگی غربی، نوع لباس و پوشش جامعه ما دچار تغییر گردید. نوع پوشش ارتباط مستقیمی با پدیده ارزشی و مهم حیا و غیرت دارد و از طریق تغییر سبک پوششی می توان حیا و غیرت را کم و زیاد کرد.

3- تییر ذائقه های هنری و زیبا شناسانه هنری: ماهواره ها ثابت کرده اند که توان بالایی در تغییر ذائقه هنری مخاطبان خود دارند. به عبارتی رسانه ها می توانند حس زیبا شناسانه بشر را دستکاری کنند و نگاه او را از آسمان و طبیعت به زمین و صناعت باز گردانند.

4- تغییر ماهیت و تلوزیونی شدن اوقات فراغت:

5- تحریک قوای جنسی (جذب جنس مخالف با ایجاد پالس های عشقی، ازدواج سفید، تئوری پردازی های جنسی)

6- زوال دوران کودکی: امروزه تلوزیون های ایالات متحده کار را به جایی رسانده اند که تعیین حد و مرز برای مسائل جنسی یک قطعه چندان ساده به نظر نمی آید؛ در اغلب پیام های بازرگانی دختران دوازده یا سیزده ساله را می بینیم که آنچنان با خبرگی و کارکشتگی از مسایل جنسی خبر می دهند که حیرت آدمی را بر می انگیزد.

7- ترویج خشونت

8- ازبین رفتن اهمیت زمان

 • آسیب های اجتماعی محور شبکه های ماهواره ای
 • تییر زبان شفاهی: استفاده از ماهواره منجر به ورود برخی اصطلاحات خاص به فرهنگ محاوره ای و زبان مشاوره ای مردم می شود.
 • تشدید گسست های بین نسل یک این برنامه ها ارزش ها، باورها، تصورات، انتظارات و جهتگیری های ارزشی متفاوتی را تبلیغ و عرضه می کنند که باعث می شود به مرور زمان فاصله روانی بین والدین و فرزندان بیشتر و بیشتر شود و به انقطاع یا گسست نسلی بینجامد.
 • کودک سالاری
 • بدبینی نسبت به جامعه خودی و بکارگیری برچسب های غیر واقعی درمورد اطرافیان
 • افزایش سرعت در زندگی به جای آرامش
 • پارادوکس آزادی بیان و کنترل رسانه های جمعی
 • اطلاع رسانی به جای علم افزایی
 • رواج مصرف گرایی در بین مخاطبان ماهواره ها به ویژه زنان
 • آسیب های اعتقادی شبکه های ماهواره ای
 • تعارض نمایی بین عقل و علم با دین و مناسک عبادی: خمیرمایه اصلی شبکه های ماهواره ای در حوزه اعتقادی، غیر عقلی یا غیر عملی معرفی کردن عقاید و مناسک دینی است.
 • تغییر نظام باورها به تناسب تغییر سبک زندگی: به خلاف مکتب اسلام که تلاش دارد ابتدا با تغییر حوزه اعتقادات و جهان بینی ها شخص با میل و رغبت خود روش زندگی خود را تغییر دهد مکاتب غربی در صدد هستند تغیر روش زندگی و رفتار درحالتی نا آگاهانه و غیر هوشیارانه صورت پذیرد و شخص متوجه تغییرات فکری خود نشود ولی تمام مفاهیم آنها را بپذیرد.
 • اصل قورباغه ای: غربی ها با استفاده از رسانه ها و شبکه های ماهواره ای به شیوه ای قورباغه ای سعی در کنترل دیگران و القاء آموزه هایشان دارند. برای فهم این اصل قورباغه ای را درنظر بگیرید که داخل ظرفی پر از آب و البته روی شعله ملایم اجاق گاز در حال استراحت است. اگر میزان حرارت همین طور کم باشد آب رفته رفته گرم تر و گرم تر خواهد شد بدون آنکه قورباغه متوجه این تغییر دما بشود، اما اگر این قورباغه را از ابتدا در ظرف آب داغ بیندازیم او بیرون پریده و خود را نجات می دهد. تغییر در حوزه تفکرات و اعتقادات از راه تغییر در مدل های زندگی نیز به آرامی صورت می پذیرد و شخص زمانی به حجم زیاد تغییرات صورت پذیرفته توجه می کند که کاملا تغییر یافته و یک آدم دیگر شده است.
 • تمسخر مرز محرم و نامحرم و ترویج اباحه گری / جایگزینی معنویت با شریعت / پلورالیسم مخاطب گرا
 • آسیب های سیاسی شبکه های ماهواره ای

1- ایجاد بدبینی نسبت به هویت انسانی و اخلاقی حاکمان

2- معرفی و تبلیغ نمونه های رقیب نظیر ترکیه و مالزی

3- القای حاکمیت دو گانه

4-القای ناکارآمدی نظام اسلامی: شبکه های ماهواره ای خبری و سیاسی یک رویکرد مشترک دارند مبنی بر اینکه نظام اسلامی ناکارآمد بوده و نتوانسته کاری برای مردم ایران انجام دهد.

 • استنادات آسیب های ماهواره از منظر آیات و روایات
 • دعوت به فسق: رسول الله (صلی الله علیه و آله) فرمود: علامت فاسق چهار چیز است: 1. لهو و لعب گرایی2 . لغو و بیهوده گرایی 3. دشمنی 4. تهمت زدن (تحف العقول، 17،1382)

2- دعوت به کارهای پست

3-  دعوت به فساد قلب و نفاق

4- دعوت به بدی و فحشا و سخنان بی دلیل

5- دعوت به نگاه آلوده و خیانت

6- روان پریشی

7- حسرت و پشیمانی

8- ترویج مدگرایی و ارائه مدهای آرایشی و پوشش زننده

 • از بین رفتن قبح روابط غیر اخلاقی در بین مردم
 • سست شدن بنیان خانواده
 • پایین آمدن سطح رضایتمندی همسران
 • الگوگیری غلط
 • ایجاد فراموشی هدف
 • فراموشی معاد
 • تباهی خرد و اندیشه
 • طغیان و سرکشی
 • ایجاد پشیمانی و….

ما در هر سه بعد می توانیم نقش آفرین باشیم؛ می توانیم با تربیت صحیح سطح آسیب پذیری را پایین آورده و با کاهش و هدفمند کردن ساعات تماشای رسانه های دیداری اثرات منی وضعی آنها را کاهش دهیم و با افزایش سواد رسانه ای و افزودن نگاه منتقدانه به برنامه های این رسانه ها مواجهه ارادی انسان با این قبیل رسانه ها به ویژه شبکه های ماهواره ای فارسی زبان را کم خطرتر کنیم.

ماهواره، یکی از رسانه های قدرتمند ارتباط جمعی به شمار می آید. این ابزار به دلیل ویژگی های منحصر به فرد خود قادر است پیام های تصویری را به دورترین نقاط منتقل کند و تعداد بی شماری از افراد را در سرتاسر دنیا مورد خطاب قرار دهد. همچنان که ماهواره می تواند در هوشیار کردن، اطلاع رسانی، پژوهش، سیاست و… نقش مهمی داشته باشد اما برنامه های تخریبی و نابهنجاری نیز دارد تا جایی که برخی از جامعه شناسان و کارشناسان فرهنگی را برآن داشته تا برای مصونیت جامعه انسانی به ویژه نهاد خانواده چاره اندیشی کنند.

تاثیر برنامه های ماهواره بر افکار عمومی و عملکرد آن را به ویژه از نظر تربیتی و جامعه پذیری نباید از نظر دور داشت. نیازهای گوناگون و روزافزون انسان ها سبب رشد کمی و کیفی رسانه ها شده است. در این میان پیشرفت های غیر منتظره و نوین در زمینه ارتباطات به وسیله رادیو، ماهواره، اینترنت و نظایر آن دگرگونی های عمیق اقتصادی و اجتماعی را به همراه آورده است. در خانواده با معیارهای اسلامی مرد احساس مسئولیت عمیقی در قبال اعضای خانواده خود دارد اما در برنامه های ماهواره مرد خانواده به عنوان فردی مطرح می شود که امیال  فردی اش معیار رفتارهای او هستند و برای تامین امیال و نیازهای خود می تواند روابط مقدس خانوادگی را زیر پا بگذارد.

فرهنگ هر جامعه ای از مناسبات زندگی روزمره آن سرچشمه می گیرد و بدیهی است فرهنگ در مقام نرم افزار با امکانات و مقدورات سخت افزاری خاص سازگار است. به این معنا که جامعه و فرهنگ در تناظر با هم قرار دارند و همدوش هم تغییر می کنند و تحول می یابند.

 • مهم ترین اثرات زیانبار ماهوراه بر خانواده ها:

1- گذراندن وقت بیشتر برای تماشای ماهواره نشان دهنده علاقه کمتر به مطالعه است و به احتمال زیاد فرد را تنبل و از نظر روانی، منفعل بار می آورد. فعالیت ذهنی را کند و روح را مسخ می کند.

2- ماهواره مبلغ پرخاشگری و ستیزه جویی است. گاه نیز انسان را به ترس از خشونت واقعی مبتلا می سازد بدین معنا که فرد را از جنگ و مبارزه واقعی می هراساند.

3- تماشای تصویرها و فیلم های مبتذل کم کم انسان را معتاد می کند به گونه ای که اگر فرد روزی به سراغ ماهواره و عکس های مبتذل آن نرود در زندگی خود احساس کمبود می کند و حالت کسالت به او دست می دهد. تماشای صحنه های مبتذل ذهن و اندیشه انسان را تسخیر می کند. فردی که خود را به دیدن اینگونه تصویرها عادت داده است به کار و فعالیت سازنده اقتصادی بی رغبت می شود.

4- ماهواره موجب از بین رفتن حجاب های اخلاقی و دینی از بسیاری مسائل به ویژه در زمینه های جنسی و خشونت می شود. در گذشته دنیای ناشناخته و اسرارآمیز زندگی بزرگسالان آن ها را از کودکان و نوجوانان متمایز می ساخت و به عبارت ساده تر این تفکیک بر پایه شرم استوار بود. کودکان و نوجوانان درباره مسائل جنسی، پول، خشونت، بیماری، مرگ و نظایر آن لب فرو می بستند؛ اما به تدریج و با کسب آگاهی های جدید از راه ماهواره همه آن نوع رازداری ها به فراموشی سپرده می شود.

5- کودکان و نوجوانان به علت هزینه کردن وقت زیادی برای تماشای برنامه های تلوزیونی و ماهواره ای که تا پاسی از شب ادامه می یابد صبح ها با تأخیر به کلاس درس می آیند و خواب آلود هستند درنتیجه بیشتر آنان عملکردی نامطلوب در مدرسه دارند.

 چرا ماهواره می بینیم؟

سریال ها، فیلم های سینمایی، موسیقی، اخبار و تحلیل های سیاسی، شوهای تلوزیونی، برنامه های علمی و آموزشی، برنامه های ورزشی، برنامه های مستند، مسابقات، سرگرمی و برنامه های هنری، عوامل مختلفی است که در نظرسنجی های متعدد در سنوات اخیر به عنوان عامل اصلی گرایش مردم به ماهواره عنوان شده است.

برخی دلایل دیگر به شرح ذیل است:

 • جو زدگی و چشم و همچشمی
 • عدم پوشش آنتن رسانه ملی در برخی مناطق
 • بیکاری و تنهایی عامل جدی گرایش به ماهواره
 • استفاده از اخبار سیاسی
 • لذت گرایی و دور بودن از فضاهای معنوی
 • متنوع بودن برنامه های ماهواره
 • فیلم ها و سریال های جذاب و جدید
 • شناخت تاریخ فرهنگ اقوام و ملل جهان
 • مدگرایی و آزاد بودن پوشش و آرایش
 • علاقه به دیدن شبکه های استانی
 • حریص شدن نسبت به ماهواره به دلیل ممنوعیت آن
 • ناکافی بودن امکانات تفریحی
 • استفاده علمی از ماهواره: برخی ادعا می کنند کاربرد های علمی مثل برنامه پزشکی، مستند حیات وحش، نظریه پردازی و غیره…. موجب رجوع و گرایش به ماهواره است. اما ضرر ناشی از برنامه های شبکه های ماهواره ای آنقدر فراوان است که تقریبا نمی توان هیچ سودی از برنامه های علمی ماهواره در قبال آن تصور شد.

آرمان خواهی و آرمان طلبی جزء ذات انسان است ولی زمانی که این آرمان ها تنها بر پایه جذابیت های بصری باشد و با دنیای واقع فرسنگ ها فاصله داشته باشد افراد را متمایل به اموری می کند که از زندگی و جامعه آنها آنقدر دور است که گویی افراد در جهنم زندگی می کنند و بهشت در جایی دیگر است.

»»» خط مقدم دشمن پشت بام خانه شماست…. و امروزه در دستان شماست.

توجه به غیرت ملی

از ویژگی مردان غیرت ملی، احساس و مسئولیت در برابر تمامیت ارضی کشور اسلامی و دلسوزی و حمایت از مسلمانان و عزت و شرف آنان است که به شکلی با غیرت دینی و غیرت ناموسی نیز پیوند دارد.

وضعیت جامعه غرب و آمریکا

براساس گزارش های رسمی در آمریکا در هر 31 دقیقه یک قتل و در هر 6 دقیقه یک تجاوز به عنف و در هر 15 ثانیه یک سرقت اتفاق می افتد و فاجعه ای که در مدارس امریکا اتفاق می افتد، همه و همه از تاثیر ماهواره بر جامعه امریکا می باشد. بسیاری از محققان بر این باورند هرچند که درواقع تلویزیون به تنهایی نمی تواند گویای فرهنگی خاص باشد اما باز هم تلویزیون بازوی فرهنگی اصلی جامعه امریکا است.

رابطه حافظه و دیدن تصاویر مستهجن

دانشمندان به این نتیجه رسیده اند افرادی که معتاد به نگاه کردن تصاویر مستهجن هستند درخطر از دست دادن حافظه کوتاه مدت قرار دارند.

محققین می گویند: تاثیرات منفی تحریکات جنسی بر روی فرایندهای شناختی، دلیل بروز قسمتی از این اتفاقات است. تحریکات جنسی در امور مربوط به حافظه فعال تداخل ایجاد می کند (قسمت مهمی از حافظه که مسئول عملکرد اجرایی بدن است).

راهکارهای مقابله با جنگ نرم درخانواده ها

1-تقویت باورهای دینی در میان افراد جامعه به ویژه زنان و دختران

2-تحکیم پیوندهای عاطفی میان اعضای خانواده

3- احیای عزت نفس

4- مبارزه با روحیه تجمل گرایی

5- اشباع نیازهای طبیعی انسان از راه های مشروع

***

باید گفت برای رویارویی موثر با جنگ رسانه ای غرب و حفظ آرمان ها و ارزش های انقلاب اسلامی و انتقال آنها در فرایند جهانی شدن فرهنگ ها، راهکارهای زیر مناسب ترین روش هاست.

– خودکفایی در حوزه سخت افزار؛

– افزایش تولیدات پرمحتوا و جذاب در حوزه نرم افزار

– توجه به نیاز واقعی و خواست مخاطبان؛

– پذیرش و رسیدگی به انتقادهای سازنده در حوزه های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی.

البته عملیاتی کردن راهبردهای کلان مستلزم همفکری و همکاری کارشناسان مختلف حوزه های علوم سیاسی، ارتباطات، علوم اجتماعی، امور فرهنگی، تبلیغات، الهیات و مانند آن است؛

فرهیختگانی که با رویکرد نظام‌مند و نگاهی جامع به مسائل بنگرند و از راهکارهای سطحی و مقطعی پرهیز کنند.

خانواده های گرامی و خوانندگان گرانمایه، با رفتار مشفقانه و محبت آمیز می توانید به کمک اصلاح جامعه آمده و ضمن کنترل درونی خانواده ها به کنترل بیرونی و درنهایت ایمن سازی جامعه با مشارکت و همکاری دلسوزانه کمک نماید.

فراموش نکنیم همیشه یک فرزند خوب در یک خانواده آرام و منطقی پرورش می یابند و یک جامعه خوب متشکل ا زخانواده های خوب است خانواده ها پلی هستند برای سوق جامعه به سمت اهداف متعالی و بلند.

پی نوشت

 [1] اطلاعات آماری این کتاب مربوط به سال 93 است و امروز تفاوت هایی دیده می شود. [پاورقی خلاصه کننده بحث]

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715