چهارشنبه ۰۲ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۱۹:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۸
 بابانظر از نگاه یکی از شخصیتهای کتاب   

سردار علی استاد حسینی فرمانده سپاه استان البرز و یکی از شخصیت های کتاب بابا نظر در جمع کتابخوانان البرزی به معرفی این کتاب پرداخت.

به گزارش ندای اصفهان ،به نقل از البرز ۲۴ سردار علی استاد حسینی در معرفی کتاب بابا نظر گفت: بابا نظر کسی است که ۱۴۰ ماه جبهه دارد، با وجود اینکه جنگ ما از ۳۱ شهریور ۱۳۵۷ آغاز شد از روزیکه انقلاب پیروز شد و دفاع کردستان شکل گرفت ایشان در پاوه حضور پیدا کردند و کسی است که ۱۰۰ درصد جانبازی دارد، گفته می شود مگر ممکن است اما رزمنده ای که یک چشم ندارد، یک گوش ندارد، طحال نداشته، یک کلیه ندارد و قفسه سینه و کمرش شکسته و ۱۶۰ ترکش در بدن داشت که ۱۰۳ ترکش آن را نتوانستند خارج کنند.

وی افزود: بابا نظر پهلوان نامی خراسان بود به نام محمد حسن نظر نژاد که به بابا نظر لقب گرفت. در خطه خراسان و لشگر نصر و لشگر ۲۱ امام رضا مسئولیت هایی داشت و تا جایی پیش رفت که در زمان جنگ قائم مقام لشگر شد و سپس به مزاح گلایه می کند مدال فتح را به ما ندادند و ما گوشه ای ایستاده ایم.

فرمانده سپاه استان البرز اظهار داشت: کسی که ۴۵ درصد جانبازی دارد خود را از خدمت معاف می کند و حقوق آن را دریافت می کند اما ایشان تا واپسین لحظات که در سال ۱۳۷۵ در بالای ارتفاع کردستان از رزمندگان خود به عنوان مسئول عملیات لشکر نصر ضمن بازدید دچار تنگی نفس شده و به شهادت می رسد.

وی تصریح کرد: زمانی بنده فرمانده گردان بودم و در تیپ ۲۱ امام رضا (ع) حضور یافتم و ایشان در عملیات بود. نیمه آبان سال ۶۴ گروهی از نیروهای استان سمنان در کنترل ما قرار گرفتند. فرمانده یکی از گردان ها برادر شاه چراغی بود که امروز فرمانده سپاه استان سمنان است، فرمانده یکی دیگر از گردان ها استاد حسینی بود، فرمانده سومین گردان خانی و دیگری مهدوی نژاد بود که امروز این ۴ نفر سردار هستند.

دشمن زمانیکه مهران را تصرف کرد تنگه کنجان چم محلی است که ایلام را به مهران وصل کرده و یعنی غرب را به جنوب ارتباط می دهد و اگر دشمن این تنگه را اشغال می کرد ارتباط جنوب و غرب کاملا قطع می شد.

در کتاب آمده است: طرح حمله همانجا و همان شب با حضور فرماندهان گردان ها و مسئولین واحدها  ریخته شد ابتدا سردار احمدی کلیات را گفتند که امروز فرمانده سپاه استان قم هستند و من توضیح دادم و بنا شد تپه های غلامی و رضا آباد را که در مسیر جاده مهران قرار داشت تصرف کنیم. در این صورت می توانستیم باغ کشاورزی بین راه را در کنترل بگیریم در نتیجه ارتفاعات کله قندی نیز در اختیار ما قرار می گرفت.

ytruuruyt

کله قندی به لحاظ میدان دید در جهت برد سلاح های نیمه سنگین کم نظیر بود حتی می توانستیم روی تپه های کوچکی در کنار کله قندی تانک ببریم. تانک ها جاده را در کنترل می گرفتند و دشمن دیگر نمی توانست حرکتی کند.

شهید بابانظر می گوید: من به بخشی از این مهم اعتقاد نداشتم و معتقد بودم آنشب نباید روی تپه غلامی حرکتی صورت گیرد و گفتم ابتدا باید ارتفاعات رضا آباد و تپه های جلو باغ کشاورزی را تصرف کنیم و پس از ایجاد خط پدافندی در جاده مهران خطوط پدافندی را به هم وصل کنیم و از آنجا به جاده دهلران و … دست پیدا می کردیم و خط محکمی را ایجاد کنیم اما اقای احمدی نظری خلاف من داشتند.

ما در بحث نیروی انسانی در وضعی قرار نداشتیم که بتوانیم مهران را آزاد کنیم و تصمیم بر این بود که نظر سردار احمدی اجرا شود. استاد حسینی فرمانده گردان کربلا که می خواست در باغ کشاورزی عمل کند گفت: به باغ نخواهم رفت چون زمین باز است و گردان آسیب پذیر است و ترجیح می دهم از کنار باغ ارتفاعات کوچک را تصرف کنم و همانجا خط پدافندی ایجاد کنم.

در کتاب آمده که اسماعیل قاآنی آمد طرح را ارائه کردند و گفتند فرمانده گردان مخالف است ما نیز در جبهه یکی از چیزهایی که داشتیم تبعیت پذیری بود و سردار احمدی اصرار داشتند باغ کشاورزی تصرف شود. از امام سوال کردند اگر یک فرمانده گردان در جبهه اشتباه کند و ممکن است رزمنده ها به شهادت برسند واجب است از او اطاعت کنیم؟ و ایشان فرمودند بله باید اطاعت کرد. سردار استاد حسینی همچنین گفت: بنده نیز به عنوان یک فرمانده گردان دستور را اطاعت کرده و البته تعداد زیادی شهید و مجروح دادیم.

فرمانده سپاه استان البرز در خاتمه بین کرد: کتاب بابانظر چاپ ۳۴ خود را تا سال گذشته پشت سر گذاشته ۸۵ هزار جلد چاپ شده و ادامه خواهد داشت و خاطرات این شیرمردان می تواند برای جوانان امروز ما الگو باشد و امیدواریم یتوانیم راه شهدا را ادامه دهیم و از کتاب و کتابخوانی هر چقدر بیشتر که تبلیغ کنیم راه معرفت و علم و آکاهی جامعه را روشن کرده ایم.

انتهای پیام/

منبع : دانا

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز