یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۶:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶

روایتی از روز سخت وزیر دولت در مجلس/ گام‌هایی که بهارستان برای معیشت برداشت

با رسیدن تعداد امضاهای طرح سؤال از رئیس جمهور در مجلس به حدنصاب و صحبت به میان آوردن نمایندگان مجلس از استیضاح رئیس‌جمهور، باید دید رئیس جمهور می‌تواند با پاسخ‌های خود نمایندگان را قانع کند؟

به گزارش ندای اصفهان، بر اساس اصل ۸۸ قانون اساسی، در هر موردی که حداقل یک چهارم کل نمایندگان مجلس شورای اسلامی از رئیس‌جمهور و یا هر یک از نمایندگان از وزیر مسؤول درباره یکی از وظایف آنان سؤال کنند، رئیس جمهور یا وزیر مربوطه موظف است در مجلس حاضر شده و به سؤال جواب دهد.

۱۱ تیر ماه، حجت‌الاسلام سیدناصر موسوی لارگانی، نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی، طی فراخوانی در صفحه توئیتری خود، از مردم خواسته بود تا سؤالات خود از رئیس‌جمهور را بیان کنند تا با لحاظ کردن دیدگاه‌های مردم در سؤالات، بتوانند به وظیفه اصلی خود که باز کردن گره از مشکلات است، عمل کنند.

با بیان حدود ۱۰۰ سوال از سوی‌ مردم، نهایتاً موسوی لارگانی اینگونه در توئیتی اعلام کرد: ‏۵ محور ‎سؤال از رئیس جمهور تدوین و جمع‌آوری امضا برای به نصاب رساندن قانونی آن آغاز شده و در اسرع وقت پس از تکمیل امضاها تحویل هیأت رئیسه مجلس خواهد شد. منتظر پاسخ آقای روحانی به سئوالات هستیم. اگر پاسخ‌ها قانع کننده نباشد، تصمیمات بعدی اتخاذ خواهد شد.

طرح سؤال از رئیس‌جمهور امروز (یکشنبه ۱۵ تیر ماه) تقدیم هیأت رئیسه مجلس شد و بنا به گفته علی خضریان،‌ نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، تعداد نمایندگان امضاءکننده سؤال از رئیس‌جمهور نیز به عدد ۲۰۰ رسیده است اما تاکنون اسامی ۱۳۰ نفر امضاکننده اعلام شده است.

در متن طرح سؤال از رئیس‌جمهور ۵ سؤال کلی پرسیده شده است:

۱. چرا و به چه دلیل قیمت‌های ارز خارجی به سرعت در حال افزایش و ارزش پول ملی در حال کاهش است؟

۲. علت از هم‌گسیختگی اوضاع بازار مسکن، خودرو و تورم عجیب و غریب چندصد درصدی بازار مسکن چیست و چرا دولت طی هفت سال گذشته هیچ اقدام جدی برای تأمین مسکن مردم و کنترل قیمت و کیفیت خودرو انجام نداده است؟

۳. در کجای برجام اشتباه استراتژیک مرتکب شدید که آمریکا بدون کوچکترین هزینه از این توافق خارج و اروپا هم با پرروئی تمام همچنان خواستار اجرای کامل برجام از سوی ایران است، بدون آنکه خود به تعهداتش عمل کند، حتی در حد عملیاتی کردن طرح حقیرانه اینستکس.

۴. قرار شد دولت به خاطر مشکلات ناشی از بیماری کرونا به واحدهای تولیدی و بخش‌های آسیب‌دیده وام اعطا کرده و کمک نماید. اما صدای اعتراض همه بخش‌ها بلند است. دولت در این زمینه چه کاری کرده و چقدر کمک کرده است؟

۵. از فروردین ۹۷ که قیمت دلار دولتی ۴ هزار و ۲۰۰ تومان اعلام شد تا امروز چند میلیارد دلار به این قیمت عرضه شده است؟ به چه کسانی داده شده و سرنوشت این دلارها چه شده است و چه تأثیری بر کنترل تورم داشته است؟

زهراشیخی، نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی امروز در این باره در صفحه توئیتری خود نوشت:
‏امروز طرح سوال از رئیس‌جمهور را امضا کردم، مجلس از روز اول در راستای بهبود وضعیت کشور بنا بر تعامل و همکاری با دولت را داشته، اما مشخص نیست دولتمردان مشغول چه هستند که اوضاع به اینجا رسیده. ایشان باید پاسخگوی وضعیت موجود باشد.

همچنین محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه صبح امروز با حضور در صحن علنی مجلس، گزارشات خود را به نمایندگان مردم‌ ارائه کرد، در این جلسه که با حواشی فراوان و اعتراضات نمایندگان به سخنان ظریف همراه بود، حجت‌الاسلام محمدتقی نقدعلی، نماینده مردم خمینی‌شهر نیز مشکلات کنونی را نتیجه سیاست‌های رئیس جمهور روحانی و تیم همراهش دانست.

وی پس از آن در صفحه توئیتری خود این‌گونه نوشت: ‏امیرمؤمنان علیه السلام فرمودند «مردم از ترس ذلیل شدن در ذلتند» و فرمودند «اگر ازچیزی می‌ترسی خود را در آن بیفکن چرا که سختی پرهیز از آن، از آنچه می‌ترسی بیشتر است. تا باقیمانده دین و انقلاب و مملکت را به باد نداده‌اند باید عدم کفایت رئیس‌جمهور را کلید زد، ضرورت این عمل جراحی فوریست».

همچنین عباس مقتدایی، دیگر نماینده مردم اصفهان  در مجلس شورای اسلامی نیز در توئیتی‌ با بیان اینکه ‏امروز آقای ظریف وزیر خارجه سخت‌ترین تجربه حضور در مجلس شورای اسلامی در طول دوره کاری خود را تجربه کرد، نوشت: امروز حتی سخن از استیضاح رئیس‌جمهور هم به میان آمد. این یک پیام جدی به دولت است که به خود بیاید و به نفع مردم کاری بکند.

با این شرایط به نظر می‌رسد که رئیس‌جمهور روحانی باید به زودی، پاسخگوی سوالات نمایندگان مردم به‌ویژه در خصوص وضعیت نابسامان اقتصادی در بازار ارز، خودرو، مسکن و ….باشد و این سوال پیش می‌آید که آیا پاسخ‌های او می‌تواند نمایندگان مجلس یازدهم را نیز مانند نمایندگان دوره‌های گذشته مجلس قانع کند تا کار به مرحله‌های بعدی کشیده نشود؟

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715