جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۱۱:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۲

بهبود معیشت مردم در گرو “جهش تولید” است؛ گردش ثروت در بازارهای غیرمولد متوقف شود

تعیین کلید واژه «جهش تولید» به عنوان شعار سال بیانگر توجه و عنایت رهبر معظم انقلاب اسلامی به مسئله اقتصاد، معیشت و ضرورت ارتقای سطح زندگی مردم با تکیه بر توان داخلی و استعدادهای ملی است.

به گزارش ندای اصفهان، بر اساس رهنمودهای مقام معظم رهبری، در سال 1398 رونق تولید مبنا قرار گرفت و بخش‌های مختلف کشور ملزم شدند این مسأله را پایه و اساس پیشرفت و توسعه اقتصاد کشور در نظر گیرند. به‌گفته ایشان با توجه به تشدید تحریم‌‌های ظالمانه علیه ایران و هدف قرار دادن اقتصاد کشور و معیشت مردم، توجه به تولید کشور بسیار با اهمیت بوده و شناسایی گره‌های مشکلات اقتصادی کشور و رفع آنها منوط به حمایت از تولید ملی است.

مقام معظم رهبری در 3 الی 4 سال اخیر در نامگذاری‌های خود بر روی سال‌ها بر موضوعاتی همچون تولید ملی، رونق تولید و حمایت از کالای ایرانی تاکید داشته‌اند و این نشان دهنده اهمیت موضوع اقتصاد در کشور است، بنابراین تحقق شعار جهش تولید به‌عنوان شعار سال 1399 یک ماموریت ملی برای همگان است و باید ضرورت‌ها و شاخص‌های آن مشخص شود.

امسال مسئله محوری و اصلی، موضوع «تولید» است، زیرا اگر تولید جریان یابد هم مشکلات معیشتی و اشتغال حل می‌شود، هم سبب عدم وابستگی کشور از بیگانگان و دشمنان خواهد شد. زیرا مشکلات اقتصادی ما به گونه‌ای نیست که با یک روند عادی حرکت به جلو رفع شود به همین علت نیاز به شتاب بالا و جهشی برای حل مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم داریم.

در این میان شعار سال 1399 جهش تولید و در راستای سال 1398 که سال رونق تولید بود، نام‌گذاری شده است، اگرچه اقداماتی برای بهبود شرایط حوزه تولید انجام گرفته اما این اقدامات باید ارتقا یافته تا در فرصتی کوتاه عقب افتادگی‌ها جبران شود.

در این میان براساس شعار سال که مهمترین موضوع در کشور ما معیشت و اقتصاد مردم است و این مسئله سامان پیدا نخواهد کرد، مگر با رونق و جهش در تولید. از ابتدای شیوع ویروس کرونا پیرامون توصیه‌های رهبر معظم انقلاب به گروه‌های داوطلبانه و جهادی مبنی بر کمک مومنانه به نیازمندان، مردم با همدلی در مواجهه با این ویروس نمونه‎ای عینی از امکان تحقق جهش تولید حتی با وجود بیماری کرونا را به نمایش گذاشتند.

در همین راستا تقریباً تمامی سازمان‌های مردم نهاد برای مقابله با شیوع ویروس کرونا وارد میدان شده و هر کدام بر طبق تخصص خود اقدام به عمل کردند و  کشور که با کمبود اقلام بهداشتی همچون ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی کننده مواجه شده بود با حضور مردم در صحنه، کارگاه‎های تولیدی در مساجد و مدارس برپا شد و خط تولید بسیاری از کارخانه‎ها تغییر کرد تا اقلام موردنیاز کادر درمانی که در خط مقدم نبرد با بیماری بودند تأمین شود.

بنابراین در شرایطی که کشورمان با بحران ویروس کرونا روبه‌رو شده و بسیاری  افراد جامعه به هر نحوی از نظر اقتصادی ضررهایی را متحمل شدند و اقشار آسیب‌دیده و ضعیف از لحاظ معیشتی دچار تنگنا شده‌اند، تمامی سازمان‌ها دولتی، ارگان‌ها، کارخانجات و غیره هر کدام با استفاده از ظرفیت‌های انسانی و علمی خود می‌توانند گام بلندی در راستای تحقق جهش تولید بردارند و کشور را از تنگناهای اقتصادی نجات دهند.

براین اساس در سال جهش تولید بیشترین دغدغه‎ دوران پساکرونا مربوط به مسائل و مشکلات اقتصادی است که مجلس یازدهم و دولتمردان با همدلی و هماهنگی در کنار گروه‌های جهادی، سازمان‌های مردم نهاد می‌توانند به‌صورت جهادی به رفع مشکلات معیشت جامعه بپردازند چرا که استراتژی جهش تولید، داروی شفابخش و نسخه قابل اعتماد برای درمان آن است.

اقتصاد، مسکن، ازدواج و معیشت در اولویت مجلس است

نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس گفت: اقتصاد، مسکن، ازدواج و معیشت در اولویت مجلس است.

حجت الاسلام محمد‌تقی نقدعلی با اشاره به کنترل بازار قیمت‌ها و گرانی، اظهار داشت: بیشترین میزان مذاکرات در مجلس شورای اسلامی به مباحث معیشت و ضرورت‌های زندگی مردم اختصاص داده می‌شود‌؛ نباید مسائل حاشیه‌ای مجلس را بزرگ‌نمایی کنند.

وی افزود: اقتصاد، مسکن، ازدواج و معیشت در اولویت مجلس قرار دارد اما مسائل و مشکلات اقتصادی امروز بلایی است که در 7 سال گذشته پیش آمده و با یک اقدام فوری، معجزه نخواهد شد.

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مجلس در حال برگرداندن مسیر غلط اقتصاد، نظارت و بازبینی مسیرهای اشتباه رفته است که البته از هر اقدام فوری برای جلوگیری از این اوضاع استفاده خواهد کرد.

وی با اشاره به نامه روسای کمیسیون‌ها خطاب به رئیس جمهور درباره تغییر رویه غلط 7 سال گذشته، گفت: مجلس شورای اسلامی تمام گزینه‌های مورد نیاز را برای تغییر این شرایط در اختیار دارد و به کسی چک سفید امضا و ضمانت‌نامه نداده است.

نقدعلی خاطرنشان کرد: از هر اقدامی که مانع تورم لجام گسیخته و گرانی شود دریغ نمی‌شود که در واقع گزینه اول تعامل و همراهی با دولت است و در صورت مشاهده همکاری و همراهی نکردن، مسلما گزینه‌های بعدی را مدنظر قرار می‌دهیم.

جهش تولید کلیدواژه اصلی برای حل مشکلات معیشت مردم است

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر جهش تولید، گفت: جهش تولید کلیدواژه اصلی برای حل مشکلات معیشتی مردم است.

مهدی طغیانی در ارتباط با جنگ اقتصادی دشمن و ابزارهای آن اظهار داشت: صورت مسئله ما در این 10 سال اخیر جنگ اقتصادی بوده که اصل اقتصاد کشور و زندگی مردم را هدف قرار داده، این مسئله هنوز تغییری نکرده و کماکان درگیر جنگ اقتصادی هستیم که یکی از اصلی‌ترین ابزارهای این جنگ، تحریم است و دشمن باوجود ابزارهایی همچون به هم ریختن فضای روانی بازارهای ما از طریق ابزار رسانه‌ای و غیره، بیشتر از همین ابزار در جنگ اقتصادی استفاده می‌کند.

وی ادامه داد: تا زمانی‌که این مسئله باقی است اولویت کشور باید حوزه اقتصاد باشد تا بتواند دستاوردهای نظام را حفظ کند و کلیت راهکاری که رهبر انقلاب مطرح کردند، یعنی اقتصاد مقاومتی راهکار اصلی این مسئله است؛ اقتصاد مقاومتی ابعاد مختلفی دارد و بعضی ابعاد و عناصر آن بسیار کلیدی هستند، مثلا کلیدواژه درون‌زایی و عنصر تولید ملی در کشور در سال‌ها و سخنرانی‌های قبل هم مورد نظر رهبر انقلاب بوده و از جمله شعارهای حمایت از کار و سرمایه ایرانی و تولید ملی که در تاکیدات مختلف به آن پرداخته و در دو سال اخیر، شعار سال را متمرکز بر تولید انتخاب کرده‌اند.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان مشکلات موجود در تولید کشور درسال 98 عنوان کرد: در سال 98 به دلیل مسائل ارزی تولید کشور دچار رکود سنگینی شد، هزینه تولید به خاطر افزایش قیمت ارز بالا رفت، قدرت خرید مردم از این افزایش قیمت‌ها جا ماند و بخش‌هایی که چرخ آنها برروی تولید ملی می‌چرخید دچار مشکل شد در نتیجه تکیه بر رونق تولید و نجات تولید کشور در این راستا در سال 98 دنبال شد.

وی ادامه داد: به‌نظر می‌رسد در سال 99 توقع رهبر انقلاب از کل نظام این است که پای جهش تولید آمده و طبق سخنان ایشان، می‌توانیم تا 10 برابر افزایش تولید داشته باشیم و با این اتفاق خیلی از مشکلات حل خواهد شد؛ مشکلاتی همچون بیکاری، تورم، کمی درآمدهای دولت از طریق مالیات و غیره که به خاطر مشکلات موجود در تولید کشور تشدید شدند.

بیشتر بخوانید

طغیانی با بیان اینکه بهترین کمک به معیشت مردم در وضع کنونی رفع مشکلات تولید است، اظهار داشت: هم‌اکنون حدود دو سوم تولید کشور راکد مانده و مسلماً نیروی فعال در این حوزه نیز بیکار است درنتیجه اگر قصد انجام کاری برای معیشت مردم داشته باشیم، یکی از کلیدواژه‌های اصلی تولید است و جهش تولید می‌تواند از طریق مستقیم و غیرمستقیم اتفاق بیفتد؛ جهش تولید مستقیم ازطریق رفع موانع کسب‌وکار، رفع مشکلات فضای تولید کشور، اصلاح قوانین و مقررات دست و پاگیر و رفع مشکلاتی مانند مالیات و بیمه که در مسیر تولید به‌وجود آمده است.

وی جهش تولید غیرمستقیم را توقف گردش ثروت در بازارهای غیرمولد دانست و تصریح کرد: سرمایه‌گذاری‌های غیرمولد در اقتصاد ایران، سرمایه‌هایی سرگردان هستند که از کشور خارج می‌شوند یا در بازار سفته‌بازی و دلالی چرخش دارند؛ سرمایه‌هایی همچون بازار طلا، مسکن و خودرو که بازارهای مصرفی هستند ولی به‌دلیل سودآوری برای افراد به صورت کاملا غیرمولد درآمده و تولیدی از این بازارها صورت نمی‌گیرد و باتوجه به اینکه محصول این بازارها مصرفی هستند، وقتی سرمایه‌ای می‌شوند بخشی از ثروت و دارایی اقتصاد کشور در آن‌ها گنج شده یعنی از ثروت کشور خارج می‌شود و این برای اقتصاد و تولید کشور زیان محسوب می‌شود.

طغیانی ادامه داد: در سال 99 باید این گردش ثروت در بازارهای غیرمولد متوقف و تنبیه شود و منفعت در این نوع سرمایه‌گذاری از بین برود و از طرف دیگر تولید تشویق شده و افراد از قرار دادن دارایی و ثروت خود در تولید منفعت و سود و بهره داشته باشند؛ این اتفاق باعث می‌شود معیشت مردم بهتر شده، پول در اقتصاد کشور جریان پیدا کند، تولید و ارزش بیشتر و درنتیجه سودآوری تولید بیشتر شود.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به بحران بیماری کرونا، وضعیت اقتصاد کنونی جهان را فرصتی برای ایران دانست و گفت: برای اینکه به اهدافمان در اصلاح تولید برسیم باید نظام مالیاتی، نظام بانکی و بودجه‌ای براساس اقتضائات جهش تولید اصلاح شود؛ اقتصادهای بزرگ دنیا در این بحران بیماری دچار مشکل هستند و اگر بتوانیم از این فرصت لااقل نیازهای خودمان را برطرف کرده و بازارهای جدید به‌وجود بیاوریم، این تهدید بیماری برایمان به یک فرصت تبدیل می‌شود.

وی در ارتباط با نقش مجلس شورای اسلامی در روند پیشرفت تولید بیان کرد: کار اصلی مجلس ریل‌گذاری و اصلاح قوانین و مقررات متناسب با هدفی است که در این وضعیت داریم؛ در بعضی موارد مانند مالیات عایدی سرمایه خلأ قانونی داشته و باید قانون‌گذاری شود، بخشی از قوانین هم نیاز به اصلاح و در برخی موارد متناسب با وضع ما در قرن 21 به رفع قوانین داریم و همچنین برخی قوانین مطلوب هستند ولی نظارت درست بر اجرای آن‌ها نیست مانند قوانین تولید داخلی و مبارزه با پولشویی و باید مجلس نظارت جدی‌تر بر اجرای این قوانین انجام دهد.

طغیانی افزود: مشکلات موجود در یک واحد تولید انواع و اقسام زیادی دارد و برای حل آن‌ها باتوجه به ابعاد مختلف، باید به صورت چند وجهی به آن‌ها نگاه کنیم تا بتوان آن‌هارا حل کرد.

 انتخاب شعار «جهش تولید» از سوی مقام معظم رهبری برای سال جاری در امتداد شعار «رونق تولید» سال گذشته صورت گرفته و برای به جهش درآوردن تولید باید هوشمندانه عمل کرد و مفهوم اقتصاد هوشمند را در همین راستا برای برداشتن گام‌های بزرگ و عبور از تنگناهای اقتصادی و معیشتی استفاده کرد.

انتهای پیام/

منبع:خبرگزاری تسنیم

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715