پنجشنبه ۰۶ آبان ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۰۹:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۲

یادداشت/

چرا شبکه‌های برون مرزی صدا و سیمای ایران روی ریل قطعی افتاده است؟

چند ماهی است که شبکه‌های برون مرزی صدا و سیمای ایران از روی برخی از ماهواره‌ها قطع می‌شود و این روند همچنان ادامه دارد.

ندای اصفهان- رسول فروشانی

چند ماهی است که شبکه‌های برون مرزی صدا و سیمای ایران از روی برخی از ماهواره‌ها قطع می‌شود و این روند همچنان ادامه دارد.

آنچه در گزارش روابط عمومی رسانه ملی آمده است تاکنون پخش ماهواره‎ای شبکه‌های برون مرزی کانال انگلیسی شبکه آی فیلم از ماهواره پاک ست، الکوثر از ماهواره یوتل‌ست و سحر اردو از پاک‌ست متوقف و شبکه پرس تی وی و کانال انگلیسی شبکه آی فیلم نیز به صورت موردی از ماهواره گالکسی 19، به‎علت نبود بودجه ارزی برای پرداخت بدهی‌های ارزی سازمان صداوسیما به شرکت‎های طرف قرارداد، قطع شده است، اقدامی که همچنان ادامه دارد و پیش بینی می‌شود در آینده‌ای نزدیک نیر سرعت بگیرد.

اما نباید فراموش کرد که نه تنها شبکه‌های تلویزیونی بلکه رله رادیو دری معاونت برون مرزی رسانه ملی در افغانستان نیز با قطعی رو به رو شده و این رادیو دسترسی از طریق موج اف ام را از دست داد.

مرکز رسانه صدا و سیمای ایران دلیل این قطعی سریالی شبکه‌های برون مرزی را انباشت بدهی‌های صدا و سیما به این ماهواره‌ها می‌داند اما نباید فراموش کرد که سال گذشته رسانه‌ها در خصوص فعالیت شرکت‌های مافیایی ماهواره یوتلست هشدار داده بودند و علما نیز با قطع ارتباط با این شرکت مخالفت خود را با ادامه همکاری صدا و سیما با این شرکت اعلام کرده بودند.

انتظار می‌رود مسئولان صدا و سیما نیز مانند علما نسبت به فعالیت شبکه‌های ماهواره‌ای در این سازمان توجه بیشتری را داشته تا بتوانند دست مزدوران و نفوذی‌ها را از بیت‌المال کوتاه کنند.

فعالیت شبکه‌های ماهواره‌ای در ایران سال‌هاست که از سوی مسئولان و کارشناسان مختلف اجتماعی مورد نقد قرار داشته و همواره بر آسیب‌زا بودن برنامه‌های تولید شده در این شبکه‌ها بر روی کانون گرم خانواده و کمرنگ شدن اخلاق در تاکید شده است.

شرکت یوتلست (BHS) از جمله شرکت‌هایی است که با صدا و سیما و تحت پوشش نمایش شبکه‌های مذهبی همکاری داشته و بر اساس آنچه از سوی رسانه‌ها پیگیری شده است این شرکت تحت پوشش همکاری با شبکه‌های مذهبی وارد ایران شده و با برخی فعالیت های نه چندان مشروع در بحث مالی و اعمال هزینه چند برابر نسبت به هزینه‌های واقعی از شبکه‌های مذهبی، در کنار فعالیت در این شبکه‌ها، نسبت به راه‌اندازی شبکه‌های مبتذل نیز اقدام کرده و به گونه‌ای به صورت مستقیم هزینه‌های خود را از پول بیت‌المال برداشت می‌کردند.

این شرکت نه تنها از پول بیت‌المال برای اهداف خلاف صلاح نظام جمهوری اسلامی استفاده می کرد بلکه با فعالیت هایی منجر به ایجاد اختلال در نظام اقتصادی کشور می‌شد و حامیان آن نیز افرادی بودند که در مزایده‌ها و مناقصه‌های صدا و سیما دست داشتند.

هر چند در گذشته نیز در این خصوص هشدارهایی ارائه شد اما مسئولان صدا و سیما کمتر به این امر توجه داشتند و نتیجه آن را می‌توان در از بین رفتن بودجه‌ها و سرمایه‌های صدا و سیما نهایت کمبود بودجه برای پرداخت بدهی به شبکه‌های ماهواره‌ای دیگر طرف قرارداد صدا و سیما مشاهده کرد.

انتظار می‌رود که دستگاه قضا همانطور که مبارزه با فساد را در اولویت اقدامات خود قرار داده به این مهم نیز توجه داشته باشد تا بتوانند حق بیت المال را از متخلفان این حوزه نیز پس بگیرند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715