یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۵:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱

دفاع از آملی لاریجانی از دو حیث

شخصیت صادق آملی لاریجانی اهمیتی دوچندان دارد. همه شخصیت های عالم سیاست اشتباهاتی دارند. اما در ارزیابی کلی و برای صدور حکم باید دیدی جامع داشت و به ابعاد مختلف و ظرفیت های آن چهره توجه کنیم و پیوسته از خود همان سوال مشهور را تذکر دهیم که مگر ما چند چهره اجرایی در این سطح داریم...

ندای اصفهان- محمود فروزبخش

چندی پیش رهبر معظم انقلاب فرمایشات حمایت گونه ای را نسبت به آیت الله صادق آملی لاریجانی بیان داشتند. این دفاع مطلب نوینی نبود و می تواند در ادامه انتصابات آقای آملی در مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان تلقی شود. اما بیان ایشان بهانه ای برای دوباره اندیشیدن را فراهم کرد.

در این مجال می توان دفاع از آملی لاریجانی را از دو حیث فهمید؛
1- در مطلبی عنوان کردم که در سه دهه زعامت آیت الله خامنه ای نهادسازی و توجه به ارگان های اساسی بسیار مورد توجه قرار گرفته است و از این رو تقویت هر چه بیشتر نهادها، سیاست اصلی رهبری بوده است. چنانچه از افراد متخصص در امر قضا از عملکرد آملی لاریجانی در قوه قضاییه سوال کنیم، پاسخ های همه جانبه تری می شنویم. آملی در طول ده سال تلاش خود، اگرچه در مجموع نتوانسته رضایت کلی را به دست آورد اما دستگاه زیر دست او از ابعاد گوناگون کمتر از دوران های مدیریتی آقایان موسوی اردبیلی، یزدی و هاشمی شاهرودی نبوده است. حتی اهل تخصص معتقدند در شئون خاصی دوران ایشان بسیار بالاتر از سایرین هم بوده است.
با این اوصاف اگر قوه قضاییه آملی لاریجانی به طور کلی زیرسوال برود زمینه برای زیرسوال بردن تمامی قوه قضاییه در دوران انقلاب اسلامی فراهم می شود و این مهم به صورت دومینو وار درآینده حتما رخ می دهد. این در حالی است که حیات و ممات این مردم به دست این قوه است و بی اعتبار کردن آن در طول دوران یک نظام، نوعی خودزنی است.
حتی نقد نهادهای اجرایی کشور به صورت احمدی نژادی وار آن که کل دوران موسوی، هاشمی و خاتمی را یک جا زیر سوال می برد، معقول نیست و می توان با خط کشی از اعتدال و انصاف عملکرد و نتایج دولت ها را سنجید و از قضاوت های یک باره پرهیز کرد.
2- مطلب دوم، مطلبی است که اگر چه مربوط به عالم سیاست نمی شود اما بی ربط به آن هم نیست. در این مجال نباید نسبت به شخصیت ارزشمند علمی آیت الله صادق آملی هم غافل باشیم. او در میان بزرگان علمای قم، سن به نسبت جوانی دارد و می تواند از آینده های فقه شیعه باشد. ارزش آملی تنها به خاطر سواد بالا و تحصیلات عالی او نیست. ارزش اصلی او به خاطر تجربه او در امر حکومت و قضاست. در فقدان آیات خلخالی، بهشتی، موسوی اردبیلی و هاشمی شاهرودی این مسئله مهم تر می شود. به خصوص زمانی که کلمات آیات یزدی و صانعی به دلیل حضورشان در عالم سیاست کمتر در محافل علمی مورد توجه اصلی قرار می گیرد.
با این اوصاف ما کمتر کسی را داریم که هم در فقه کلاس درس معتبری داشته باشد و هم در امر قضا بالاترین تجربه را داشته باشد. البته ممکن است شما بگویید در قم کسانی هستند که به احکام قضایی توجه می کنند و قصد نواندیشی دارند اما با نگاه سخت گیرانه به آن حضرات متوجه می شویم که آن ها هم ملاحظاتی دارند و از احتیاط های قبلی تاریخ فقه شیعه چندان فراتر نمی روند. اینجاست که شخصیت های قضایی و حتی امنیتی می توانند به صورت ارزشمندی حاضر شوند و حرف آخر را قاطعانه و البته علمی بزنند که هم راهگشای زمان ما باشد و هم در محافل فقهی مورد توجه قرار گیرد.

از این جهت نیز شخصیت صادق آملی لاریجانی اهمیتی دوچندان دارد. همه شخصیت های در عالم سیاست اشتباهاتی دارند. اما در ارزیابی کلی و برای صدور حکم باید دیدی جامع داشت و به ابعاد مختلف و ظرفیت های آن چهره توجه کنیم و پیوسته از خود همان سوال مشهور را تذکر دهیم که مگر ما چند چهره اجرایی در این سطح داریم. پاسخ صحیح به این پرسش ما را از نقد و اعتراض غافل نمی کند و در کنار آن ما را از افراط و روحیه حذفی نیز جدا می سازد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

 1. حامد گفت:

  در این که اقای لاریجانی از نظر علمی سخصیت برجسته ای حرفی نیست اینکه مبارزه با فساد در دوران ایشان هم بود حرفی نیست
  اما نویسنده محترم این مقاله پاسخ دهند چطور میشود بیخ گوش ایشان فردی همچون طبری این همه فساد بکند انهم دهسال وایشا
  ن بیخبر باشد اگر خبر داشته باشد که بدتر

 2. مهدی گفت:

  گفت: “حتی نقد نهادهای اجرایی کشور به صورت احمدی نژادی وار آن که کل دوران موسوی، هاشمی و خاتمی را یک جا زیر سوال می برد، معقول نیست و می توان با خط کشی از اعتدال و انصاف عملکرد و نتایج دولت ها را سنجید و از قضاوت های یک باره پرهیز کرد.”

  فقط شما و باند شما معقول است آقای فروزبخش. خود شما در مورد احمدی نزاد کجا اعتدال و انصاف داشتی؟ اصلا سخن در مقوله فقه و شخصیت علمی این و آن برای کسی که در این زمینه تخصص ندارد، معقول است؟

 3. م.ص گفت:

  فرمودید:(همه شخصیت های در عالم سیاست اشتباهاتی دارند. اما در ارزیابی کلی و برای صدور حکم باید دیدی جامع داشت و به ابعاد مختلف و ظرفیت های آن چهره توجه کنیم و….)
  خب پس چرا به نقاط مثبت احمدی‌نژاد بی‌توجه هستید؟!
  مگر حکم عضویت احمدی‌نژاد در مجمع تشخیص مصلحت توسط رهبری صادر نشد؟!!
  منصف باشیم.

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715