جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: بین الملل
چاپ خبر
۱۰:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱

نماینده چین در سازمان ملل خواستار توقف تحریم‌های آمریکا ایران شد

نماینده دائم چین در سازمان ملل در نشست شورای امنیت این سازمان تحریم‌های اقتصادی یک جانبه دولت آمریکا علیه ایران را «غیرقانونی» خواند و خواستار توقف فوری آن‌ها شد.

به گزارش ندای اصفهان، ژانگ جون، نماینده دائم چین در سازمان ملل روز سه شنبه در نشست شورای امنیت این سازمان تحریم‌های یک جانبه دولت آمریکا علیه ایران را «غیرقانونی» خواند و خواستار توقف فوری آن‌ها از سوی واشنگتن شد.

وی همچنین مخالفت چین با آمریکا در مورد تمدید تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران را ابراز کرد.

نماینده چین گفت: علت اصلی بحران کنونی خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران در ماه مه 2018 و اعمال مجدد تحریم‌های یک جانبه علیه ایران است.

بیشتر بخوانید

آمریکا تصمیم به پایان دادن به معافیت از تحریم‌های مربوط به توافق هسته‌ای ایران گرفته است و خواستار تمدید تحریم تسلیحات سازمان ملل در مورد ایران شد که در ماه اکتبر منقضی می‌شود.

ژانگ خطاب به شورای امنیت تأکید کرد که اقدامات آمریکا و تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران تلاشهای مشترک برای حفظ توافق هسته‌ای را مجدداً تضعیف می‌کند.

این دیپلمات در ادامه افزود: توافق هسته‌ای ایران، که به طور رسمی با عنوان برنامه جامع اقدام مشترک شناخته می‌شود، یک توافقنامه مهم چند جانبه است که به وسیله قطعنامه 2231 شورای امنیت تصویب شده است. این توافق از لحاظ قانونی الزام‌آور است و باید بطور مؤثر اجرا شود.

وی گفت: ما از ایالات متحده مؤکداً می‌خواهیم که تحریم‌های یک جانبه و غیرقانونی خود را متوقف کرده و به مسیر صحیح نظارت بر برجام و قطعنامه 2231 بازگردد.

به گفته ژانگ، چین با فشار ایالات متحده برای تمدید تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران مخالف است.

وی با بیان اینکه کلیه مفاد قطعنامه 2231 باید اجرا شود، از جمله اقدامات محدود کننده مربوط به تسلیحات، گفت: آمریکا که با کنار گذاشتن برجام، دیگر در این توافق مشارکت نمی‌کند، حق ندارد که در شورای امنیت سازوکار بازگشت به تحریم‌ها را ایجاد کند.

بر اساس این گزارش، طبق قطعنامه 2231، هر کشور مشارکت کننده در توافق هسته‌ای ایران می‌تواند در مورد موضوعی که آن را نقض قابل توجه توافق نامه می‌داند به شورای امنیت اطلاع دهد.

تحریم‌های سازمان ملل متحد که قبل از تصویب قطعنامه 2231 در ژوئیه 2015 بر جای خود باقی بود، 30 روز پس از ابلاغ از سر گرفته می‌شود مگر اینکه شورای امنیت قطعنامه‌ای مخالف این تصمیم را اتخاذ کند.

ژانگ گفت: حفظ برجام منجر به محافظت از چند جانبه گرایی، نظم بین المللی مبتنی بر قوانین بین المللی، رژیم منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای و صلح و ثبات در خاورمیانه می‌شود.

نماینده چین افزود: کاهش تعهدات ایران تحت برجام نتیجه فشار حداکثری ایالات متحده است. وی گفت که طرف‌های ذیربط باید خویشتن داری کنند، اختلافات را از طریق رایزنی‌های کمیسیون مشترک برجام برطرف کنند و از اقداماتی که ممکن است اوضاع را پیچیده‌تر کند، خودداری کنند.

انتهای پیام/

منبع:خبرگزاری تسنیم

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715