چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۲:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷

به مناسبت سالگرد اعزام اولین زن فضا نورد

زنانی با گام‌های استوار در فضا/ همه چالش‌های زنان فضانورد در مواجهه با دنیای غیر زمینی

اگرچه در برنامه‌های فضایی معمولا مردان فعالیت می‌کنند، اما جالب است بدانید تاکنون زنانی از کشورهای سراسر دنیا مانند کانادا، فرانسه، هند، ایران، ایتالیا، ژاپن، کره جنوبی و انگلستان از طریق مأموریت‌های فضایی روسیه یا آمریکا به مدار زمین یا فضا فرستاده شده‌اند.

به گزارش ندای اصفهان؛ والنتینا ترشکوا فضانورد اتحاد جماهیر شوروی، نخستین زنی بود که در شانزده ژوئن ۱۹۶۳ از جو زمین خارج شد. از آن زمان تاکنون بسیاری از زنان از کشورهای مختلف به فضا رفته‌اند. با این حال در مجموع تعداد زنان فضانورد بسیار کمتر از مردان است.

در حال حاضر سه کشور در برنامه‌های فضایی خود از زنان به عنوان فضانورد به صورت فعالانه استفاده می‌کنند که این کشورها عبارتند از چین، روسیه و ایالات متحده. علاوه بر این، زنانی از کشورهای دیگر مانند کانادا، فرانسه، هند، ایران، ایتالیا، ژاپن، کره جنوبی و انگلستان از طریق ماموریت‌های فضایی روسیه یا آمریکا به مدار زمین یا فضا فرستاده شده‌اند. تاکنون زنی روی ماه قدم نگذاشته است اما پیش‌بینی می‌شود این اتفاق به عنوان بخشی از برنامه آرتمیس در  سال ۲۰۲۴ رخ بدهد.

زنان در فضا با بیشتر چالش‌هایی که مردان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، روبرو هستند، به‌خصوص مشکلات جسمی ناشی از شرایط غیر‌زمینی و فشارهای روانی به دلیل انزوا و جدایی. مطالعات علمی بر روی سایر موجودات ماده و پستانداران غیر انسانی نیز نشان داده که به طور کلی هیچ گونه تاثیر منفی خاصی به دلیل ماموریت‌های فضایی کوتاه مدت در بدن جنس مونث به وجود نمی‌آید.

اگرچه والنتینا ترشکوا به عنوان اولین زن و در سال ۱۹۶۳، به نسبت خیلی زود در اکتشافات فضایی مشارکت داشت و  به فضا پرواز کرد، اما تقریبا ۲۰ سال طول کشید تا بلوک غرب در این زمینه ورود کند. در اوایل دهه‌ شصت میلادی برخی زنان آمریکایی نیز داوطلب خروج از جو زمین شدند اما آنها واجد شرایط لازم برای فضانورد شدن نبودند. در آن زمان تمامی فضانوردان خلبان آزمایشی نظامی باشند ، شغلی که در آن برهه انحصارا برای مردان بود. برای آن دسته از خوانندگان که با حوزه‌ی صنایع هوایی آشنایی ندارند، تفاوت خلبان آزمایشی با خلبان عادی در این است که خلبانی آزمایشی با هواپیماهای جدید و اصلاح شده پرواز می‌کند تا وضعیت فنی هواپیمای جدید مورد ارزیابی قرار گیرد. طبیعتا ریسک چنین پروازهایی بیشتر از پروازهای عادی است.

والنتینا ترشکوا اولین زنی که از جو زمین خارج شد


ناسا در پی تدوین قوانین جدید ضد تبعیض، در سال ۱۹۷۸ برنامه فضایی خود را به روی متقاضیان زن گشود. در پی انتشار آگهی استخدام ناسا برای فضانوردان جدید، زنی به نام سالی راید در این ماراتن ثبت نام کرد و از بین ۸هزار متقاضی پذیرفته شد. او پس از یک سال آموزش، برای شرکت در ماموریت‌ شاتل فضایی، مناسب ارزیابی شد. سالی راید به عنوان اولین زن فضانورد و جوان‌ترین عضو گروه بسیار مورد توجه رسانه‌ها بود و مصاحبه‌های بسیار با وی انجام شد.

در این دوره‌ شانون لوسید، یکی از اولین گروه فضانوردان زن آمریکایی و کسی که در ماموریت‌های اس‌تی‌اس-۳۴، اس‌تی‌اس-۴۳، اس‌تی‌اس-۵۸، اس‌تی‌اس-۷۶ حضور داشت به خاطر می‌آورد مطبوعات در آن زمان در مورد چگونگی انجام دادن وظیفه‌ی مادر بودن وی از او سوال پرسیده بودند زیرا حتی در کشوری مانند آمریکا نیز از زنان غالبا انتظار می‌رفت که مسئول پرورش فرزند در خانواده باشند.

اتحاد جماهیر شوروی و روسیه

وقتی صحبت از اولین‌ها در حوزه‌ی زنان باشد، روس‌ها با اختلاف دست بالا را دارند. چنانچه گفته شد اولین زن فضا نورد اهل شوروی بود. این کشور براساس اصول مارکسیسم خیلی زودتر از جهان غرب به برابری مرد و زن تاکید ‌کرده بود و قوانین دست و پا گیری وجود نداشت که مانع از فضانورد شدن یک زن شود. والنتینا ترشکوا، در تاریخ ۱۶ ژوئن ۱۹۶۳ در ماموریت ووستوک ۶ کار خود را آغاز کرد.

دومین زنی که به طور کلی به فضا رفت نیز از شوروی سابق بود. سوتلانا ساویتسکایا در سال ۱۹۸۲ در ماموریت سایوز تی-۷ شرکت داشت. ساویتسکایا همچنین اولین زنی بود که با حضور در ماموریت سایوز تی-۱۲ در ۲۵ ژوئیه ۱۹۸۴ دوبار به فضا پرواز کرد و ضمنا اولین زنی بود که طی همان ماموریت راهپیمایی فضایی(EVA) انجام داد. یلنا کنداکاوا دیگر فضانورد روسی نیز اولین زنی بود که هم برای برنامه سایوز و هم در شاتل فضایی از جو زمین خارج شد.

سوتلانا ساویتسکایا اولین زنی که راهپیمایی فضایی انجام داد


ایالات متحده

ایالات متحده تا سال ۱۹۸۳ و هنگامی که سالی راید در هفتمین ماموریت شاتل فضایی از جو خارج شد، هیچ زنی در فضا نداشت(یعنی دقیقا بیست سال بعد از شوروی). از آن زمان تاکنون بیش از ۴۰ زن آمریکایی وارد فضا شده‌اند. بیشترین پروازها از سال ۱۹۸۳ تا ۲۰۱۱ و در سفرهای مختلف شاتل فضایی انجام گرفته است. سالی راید از ۱۸ تا ۲۴ ژوئن سال ۱۹۸۳ در ماموریت اس‌تی‌اس۷ خدمت کرد.

جودیت رزنیک دومین زن آمریکایی بود که به عنوان کارشناس فنی از آگوست تا سپتامبر ۱۹۸۴ در ماموریت دیسکاوری شرکت داشت. اولین زن آمریکایی که به راهپیمایی فضایی رفت کاترین سولیوان بود که در اس‌تی‌اس-۴۱جی شرکت داشت. می‌کارول جمیسون نیز که در ماموریت فضایی اس‌تی‌اس-۴۷ حضور داشت اولین زن سیاهپوست فضانورد بود. لازم به ذکر است تاکنون زنی پا در ماه نگذاشته است اما ناسا طی برنامه‌ی آرتمیس قصد دارد تا سال ۲۰۲۴ اولین زن را به ماه بفرستد.

سالی راید اولین زن آمریکایی که طی ماموریت اس‌تی‌اس۷  از جو خارج شد


سایر کشورها

در سال ۱۹۸۵، چیکائی موکائی، زن ژاپنی به عنوان یکی از سه کاندیدای کارشناس فنی در اولین تست فضایی شرکت کرد و سرانجام در  سال ۱۹۹۲ در ماموریت اس‌تی‌اس-۴۷ شرکت داشت. موکائی رکورد بیش از ۵۶۶ ساعت حضور در فضا را به نام خود ثبت کرده است. روبرتا بوندار اولین زن و دوم فرد کانادایی بود که در ژانویه سال ۱۹۹۲ و طی ماموریت اس‌تی‌اس-۴۲  با شاتل فضایی دیسکاوری پرواز کرد.

سال ۲۰۱۰ نخستین گروه کاندیدای زن فضانورد در چین، از میان خلبانان جنگنده که همزمان متاهل و مادر بودند انتخاب شدند. چینی‌ها اظهار داشتند که زنان متاهل از نظر جسمی و روانشناختی بالغ‌تر هستند و علت اصرار براینکه فرزندی داشته باشند به خاطر نگرانی از این بود که با پرواز در فضا به اندام‌های تولید مثل آنها آسیب برسد. پس از اینکه معلوم شد کاندیداهای اولیه حائز شرایط لازم برای سفر فضایی نبودند مسئولان چینی از قوانین پیشین عدول کردند و نخستین فضانورد زن چین، لیو یانگ، که در ژوئن ۲۰۱۲ از جو زمین خارج شد هر چند ازدواج کرده بود، اما فرزندی نداشت.

گردشگری فضایی زنان

انوشه انصاری، زن ایرانی و زاده‌ مشهد، اولین گردشگر زن فضایی (و در کل چهارمین گردشگر فضایی) بود که به ایستگاه فضایی بین المللی پرواز کرد. او در سال ۲۰۰۶ با فضاپیمای سایوز تی‌ام‌ای-۹ راهی ISS شد و ۹ روز در آنجا اقامت داشت. انوشه انصاری را می‌توان به طریقی آنطور که خود دوست دارد «فضانورد همراه» نامید چرا که در طی این ماموریت تنها گردشگر نبود و بر روی علل کم‌خونی، تاثیر تغییرات ماهیچه‌ای بر کمردرد و تاثیر تشعشعات فضایی بر فضانوردان و میکروب‌های آزمایشی در ایستگاه بین‌المللی فضایی، تحقیقاتی را برای آژانس فضایی اروپا انجام داد. سازمان فضايی ايران به عنوان متولی بخش فضا در كشور در بيانيه‌ای، ضمن حمايت از فعاليت‌ها و خدمات ارزنده انوشه انصاری در ترويج و توسعه فناوری فضايی، برای او در این سفر آرزوی موفقيت و سلامت كرده و ابراز اميدواری كرد این سفر پيام‌آور صلح و شادی برای جامعه بشری باشد. تا سال ۲۰۱۵ چهار زن دیگر نیز بدین طریق از جو زمین خارج شدند.

انوشه انصاری نخستین زن فضانورد ایرانی


تلفات

سفرهای فضایی زنان چندان هم بی‌خطر نبوده است. کریستا مک‌اولیف و جودیت رزنیک، هر دو از جمله قربانیان سفر فضاپیمای چلنجر در ماموریت اس‌تی‌اس-۵۱ بودند. این فضاپیما در ۲۸ ژانویه ۱۹۸۶ در آغاز ماموریت خود، تنها پس از گذشت ۷۳ ثانیه از پرتاب منفجر شد و تمام هفت سرنشین آن کشته شدند. همچنین در یکم فوریه ۲۰۰۳ شاتل فضایی کلمبیا در حین ماموریت برگشت به زمین منفجر شد و تمام فضانوردان آن از جمله دو زن به نام‌های لارل کلارک و کالپانا چاولا کشته شدند. در پی هر دو حادثه، ناسا به مدت حدودا دو سال فعالیت‌های شاتل‌های خود را برای انجام تحقیقات بیشتر معلق کرد.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری آنا

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
 توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715