پنجشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۱:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۲

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی تشریح کرد؛

ازدواج و فرزندآوری چه فوایدی دارد؟/ وقتی جمعیت در میزان قدرت کشورها نقش‌آفرینی می‌کند

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان گفت:‌ «یکی از مشکلات خانواده‌های کنونی، تعداد فرزندان کم‌ و گسترش فرهنگ تک‌فرزندی و دوفرزندی است در صورتی که کودکان می‌توانند در خانواده خود باعث رشد و تکامل سلامت روان شوند.»

به گزارش ندای اصفهان، بدون شک یکی از اصلی‌ترین عوامل و تعیین‌کننده‌ترین فاکتورها در میزان قدرت و نقش بین‌المللی کشورها، جمعیت و ترکیب سنی آن در هر یک از جوامع است، فاکتوری که گاه کم‌رنگ بودن آن می‌تواند به‌عنوان یک تهدید و پررنگ بودن آن فرصتی برای نقش‌آفرینی ایجاد کند.

بررسی روند رشد و ترکیب جمعیت در ایران و عوامل مؤثر بر آن و تأثیر جمعیت بر پیشرفت و عقب‌ماندگی هر جامعه را با مینو متقی عضو هیئت علمی رشته پرستاری و مامایی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان(خوراسگان) خواهیم خواند.

– اهمیت افزایش جمعیت چیست؟

متقی: جمعیت فعال، پویا و توانمند یک سرمایه مهم اجتماعی است. جمعیت منبع مهم قدرت و رکن مهم پیشرفت و توسعه جامعه است. به همین علت نیاز است که به افزایش جمعیت و کیفیت ترکیب آن توجه لازم کرده و از طرفی آسیب‌های اجتماعی را شناخته و مبارزه با آنها را حائز اهمیت دانست.

– روند رشد جمعیت در ایران چگونه است؟

متقی: رشد جمعیت در ایران با فراز و نشیب‌هایی همراه بوده است. در فاصله سال‌های‌ ۱۳۶۵-۱۳۵۵ جهشی در رشد جمعیت ایران اتفاق افتاده است. به‌دنبال آن در سال ۱۳۶۷ با اعمال سیاست‌های تنظیم خانواده و فرهنگ‌سازی کنترل جمعیت، رشد جمعیت کاهش یافت و از رقم ۹۱/۳ به ۹۶/۱ در دهه ۱۳۷۵-۱۳۶۵ رسید.

سلامت سالمندان که بر سلامت جامعه اثرگذار است باید مورد توجه ویژه قرار گیرد و در تأمین منابع لازم، هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی و اقدامات ارتقای سلامت این گروه برنامه‌ریزی‌های لازم صورت پذیرد

بر اساس آمار سازمان ملل، جمعیت ایران تا سال ۱۴۴۵ با حدود ۷۹ میلیون جمعیت معرفی می‌شود که ۳۶,۹ درصد جمعیت را افراد سالخورده تشکیل می‌دهند؛ بنابراین با توجه به دقت نظر رهبر معظم انقلاب و تذکر ایشان در این زمینه دولت در سال ۱۳۹۰ لایحه مبنی بر لغو تنظیم خانواده تقدیم کرد.

– ترکیب سنی جمعیت و اهمیت آن چیست؟

متقی: رشد منفی جمعیت، باعث پیرشدن جمعیت و کاهش جمعیت جوان می‌‌شود که آن نیز به نوع خود باعث کاهش نیروی توانمند در جامعه و کاهش تولید و افزایش تعداد مصرف‌کنندگان و مشکلات اقتصادی می‌شود. از طرفی باید سلامت سالمندان که بر سلامت جامعه اثرگذار است مورد توجه ویژه قرار گیرد و در تأمین منابع لازم، هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی و اقدامات ارتقای سلامت این گروه برنامه‌ریزی‌های لازم صورت پذیرد.

افزایش جمعیت و اقتدار کشور احساس امنیت اجتماعی ایجاد می‌کند

افزایش و جوانی جمعیت هم موضوعی قابل توجه است و با مدیریت صحیح و توجه به استعدادها، ظرفیت‌ها و منابع خدادادی این گروه می‌توان در جهت رشد کشور قدم برداشت. همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند: «نسل جوان عامل اصلی پیشرفت کشور است.»

افزایش جمعیت در جوامع اسلامی موضوع مهم و عمده‌ای است که از سوی قدرت‌های استعماری به‌عنوان یک خطر جدی تلقی می‌شود. پس افزایش جمعیت و اقتدار کشور باعث توانمندی اجتماعی، اقتصادی و سیاسی شده و احساس امنیت اجتماعی ایجاد کرده و به سلامت روان اجتماعی کمک وافر می‌کند.

– چه عواملی باعث کاهش جمعیت می شود؟ 

متقی: عوامل زیادی می‌تواند باعث بروز این مشکل شود. یکی از مهم‌ترین آنها ترویج نگرش فرزند کمتر زندگی بهتر است و نیز تمایل به زندگی مجردی، بالارفتن سن ازدواج، تمایل نداشتن به داشتن فرزند، گرایش به سمت تک فرزندی، افزایش میزان طلاق به‌ویژه طلاق‌های زودرس، اشتغال طولانی مدت مادران، نگرانی‌های والدین برای تربیت فرزندان و آینده‌شان، آماده‌کردن تمام امکانات برای فرزندان خویش، بیکاری جوانان و مشکلات اقتصادی و معاشرت‌های با جنس مخالف که تک تک این موارد نیاز به آموزش و اصلاح زیرساخت دارد.

– ازدواج و فرزندآوری چه فوایدی دارد؟

متقی: یکی از مشکلات خانواده‌های کنونی، تعداد فرزندان کم‌ خانواده‌ها و گسترش فرهنگ تک‌فرزندی و دوفرزندی است در صورتی که کودکان می‌توانند در خانواده خود باعث رشد و تکامل سلامت روان شده و به سوی روابط اجتماعی سوق پیدا کنند.

در خانواده‌های پرجمعیت، انضباط، مسئولیت‌پذیری، آرامش، امید و امنیت روانی بیشتر وجود دارد و در کل رضایت از زندگی در تک تک اعضای خانواده بهتر و بیشتر شده و امید به زندگی افزایش می‌یابد.‌ در این خانواده‌ها ارزش‌هایی مانند هم‌اندیشی، درخواست کمک از یکدیگر، ایثار و گذشت به‌خوبی رشد می‌کند در صورتی که خانواده‌های با یک یا دو فرزند معمولاً انسان‌های تنها، خودخواه یا نا‌مهربان و کسی که جهان و همه چیز را متعلق به خود می‌داند، رشد می‌کنند. در این خانواده‌ها فرزندان هرچه بخواهند برای‌شان مهیا می‌شود و در این صورت توانمندی، صبر، شجاعت و گذشت از خود برای دیگران در فرزندان کمتر به چشم می‌خورد.

آموزش برای ازدواج در سن مناسب و توجه به تأثیر ازدواج بر سلامت و کاهش اضطراب، کاهش مشکلات جمعیتی و مشکلات خواب و کاهش افسردگی از مهم‌ترین وظایف کارکنان بهداشتی در تنظیم خانواده و رشد جمعیت است.

در خانواده پرجمعیت، بازی کودکان با خواهر و برادر به رشد اجتماعی و رشد ارزش‌های مناسب در افراد کمک می‌کند که می‌توان گفت در نهایت این ارزش‌ها در جامعه، جایگاه بهتری خواهند داشت. فرزندان به علت تقسیم کار مسئولیت‌پذیر شده و به ایفای نقش خود در خانواده، مدرسه و جامعه پایبندتر هستند و این مورد می‌تواند به سلامت جسم و روان و روابط اجتماعی و معنوی آنان و والدین‌شان کمک کند.

خانواده‌هایی که دارای یک فرزند و یا دو فرزند هستند، معمولاً فرزندان به علت محروم بودن از حضور خواهر یا برادر از مهم‌ترین نیاز زندگی خویش که بازی و فعالیت‌های بدنی است دور شده و ناخواسته به سمت فعالیت‌های بدون تحرک مانند دیدن تلویزیون و استفاده از فضاهای مجازی گرایش پیدا کرده که علاوه بر آسیب‌های جسمی بسیار و مشکلات رشد، فرهنگ و ارزش‌های نامناسب مانند تنوع‌طلبی و… را در این کودکان رشد می‌دهد که تمام این موارد می‌تواند تهدیدی برای سلامت جسم و روان و سلامت اجتماعی باشد.

– نقش کارکنان بهداشتی در زمینه رشد جمعیت چیست؟

متقی: آموزش، یکی از مهم‌ترین وظایف کارکنان بهداشتی در این زمینه است. آموزش برای ازدواج در سن مناسب و توجه به تأثیر ازدواج بر سلامت و کاهش اضطراب، کاهش مشکلات جمعیتی و مشکلات خواب و کاهش افسردگی از دیگر وظایف آنان است. این آموزش‌ها می‌تواند از دوران کودکی توسط افراد خانواده آگاه در دوران مدرسه و به‌‌صورت اختصاصی‌تر و کلاس‌های منسجم قبل از ازدواج برای زوجین برگزار شود.

– چه پیشنهادی برای رفع یا کاهش این معضل اجتماعی دارید؟

متقی: یکی از کاربردی‌ترین و مؤثرترین ابزار در این زمینه آموزش و فرهنگ‌سازی درباره داشتن تعداد فرزندان مناسب و دوری از تک فرزندی و دوفرزندی به‌خصوص تک‌فرزندی است که در این میان می‌توان با بیان مشکلات و تأثیرات آن بر رشد و تکامل سلامت در ابعاد مختلف، والدین را آگاه کرد و با دانش‌افزایی و آگاهی‌بخشی لازم به والدین در زمینه فواید تعداد فرزندان بیشتر به خانواده کمک شود تا بتوانند تصمیمی صحیح در این موارد اتخاذ کنند.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری آنا

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام مدرسه علمیه مشکات ویژه دانشجویان تراز انقلاب 09133663084
ثبت نام مدرسه علمیه مشکات ویژه دانشجویان تراز انقلاب 09133663084
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715