جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۴:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۸

ترجمه اختصاصی/

قلدری سایبری چیست؟ (Cyberbully یا به ادبیات شرقی همان زورگیری سایبری)

یک سوم دانش آموزانی که مورد رفتار زورگیری آنلاین قرار گرفته اند علائمی نظیر ناراحتی و دپرس شدن شدید را گزارش داده اند. عارضه ای که در هر دو مورد زورگیری چه واقعی چه آنلاین برای کسانی که آن را تجربه می کنند پیش می آید...

ندای اصفهان- مترجم: پویا شهریار  (مسئول نسرا استان کردستان)

این مقاله برگرفته از دو یادداشت سایت سواد رسانه ای کانادا MediaSmart با عنوان cyberbullying است؛ (اینجا) و (اینجا) را ببینید.

برای بسیاری از نوجوان ها، اینترنت تماما مربوط به اجتماعی سازی و در حالی که بسیاری از این تقابل های صورت گرفته مثبت است، اما تعداد نوجوانانی که از این تکنولوژی استفاده می کنند و باعث آزار و اذیت و ترساندن بقیه می شوند در حال افزایش است. پدیده ای به نام زورگیری یا قلدری سایبری…

آماری که در این مقاله برای شما آورده ایم بخشی از ابعاد این مشکل را مشخص می کند: تقریبا یک چهارم افراد جوان گزارش این را داده اند که هدف زورگیری سایبری قرار گرفته اند. اگرچه این خطر برای همه دانش آموزان یکسان نیست. بسیاری از مواردی که باعث می شود نوجوانان مورد هدف زورگیری ها در دنیای واقعی شوند، عواملی نظیر فقر، معلولیت، عضو یک گروه اقلیت بودن یا تراجنس گرا بودن است. هرچه میزان وضعیت عجیب یک شخص بیشتر باشد احتمال اینکه در معرض این مشکل قرار بگیرد بیشتر است.

واژه ی قلدری سایبری (زورگویی یا زورگیری سایبری) (Cyber bullying) ممکن است کلمه ای ناصحیح باشد، بر خلاف معنی سنتی آن، زورگیری کردن که یک اختلاف قدرت یا زور مابین شخص زورگو و هدف است، اما تقریبا فعالیت های زیادی را که توسط افراد بالغ به این اسم مرسوم شده است را شامل می شود. در بیشتر مواقع در زورگیری های سایبری سخت می توان زورگو و هدف را از هم جدا کرد و تشخیص داد. در نهایت بسیاری از رفتارهای سوء استفاده گرایانه که در روابط آفلاین مردم (دنیای واقعی) شکل گرفته است ممکن است کم کم در فضای سایبری نیز به واقعیت نزدیک شود.

در مورد اینکه زورگیری سایبری نیز دارای عارضه می باشد کمی شک و شبهه وجود دارد: یک سوم دانش آموزانی که مورد رفتار زورگیری آنلاین قرار گرفته اند علائمی نظیر ناراحتی و دپرس شدن شدید را گزارش داده اند. عارضه ای که در هر دو مورد زورگیری چه واقعی چه آنلاین برای کسانی که آن را تجربه می کنند پیش می آید. متاسفانه، نوجوانان اغلب اثرات زورگیری آنلاین را کم شمرده و عوارضی که ممکن است داشته باشد را دست کم می گیرند. جنیفر شاپکا، یکی از محققان عارضه ی زورگیری از دانشگاه بریتیش کلمبیا در امریکا، یافته است که اگرچه بسیاری از افراد جوان اغلب اثرات منفی این زورگیری آنلاین را جوک تلقی می کنند، اما دانش آموزان باید در این زمینه نیز آموزش ببینند که همین رفتار طنز یا جوک از دید آنها چه پیامدهای ناگواری ایجاد می کند.

یکی از دلایلی که باعث می شود زورگیری آنلاین نسبت به نوع واقعی و آفلاین آن از خطرات بیشتری برخوردار باشد این است که در زورگیری آنلاین طیف کثیری از افراد آنلاین، شاهد این ماجرا هستند و یا حتی با آن مورد اصلی همکاری کرده و جوی را بوجود می آورند که شخص نمی تواند تشخیص دهد از چه کسی باید بترسد و از چه کسی رفتار غیر امن را دیده است. همچنین به لطف تکنولوژی فعلی که دسترسی ها را بیشتر کرده است، آنها در هر تایم و هر لحظه ای به انجام این عمل دسترسی دارند و ترساندن و ارعاب آنلاین بسیار در حال گسترش است. در حالی که این وضعیت ها باید گزارش شوند، برای افراد جوان در فضای آنلاین قدم به جلو گذاشتن و به پیش رفتن سخت می شود. چگونه می شود حمله را گزارش داد که نه زخم فیزیکی به جا گذاشته است و نه حتی اسم کسی که حمله کرده می دانیم؟

آیا برای افراد بالغ شنیدن اینکه من در معرض زورگیری آنلاین قرار گرفته ام با زورگیری واقعی دارای یک مرتبه و تاثیرات خواهد بود؟ بزرگترها می خواهند کمک کنند اما بسیاری از آنها احساس می کنند که در برابر مساله زورگویی های دنیای دیجیتال مجهز نیستند.

چگونه نوجوان ها زورگیری می کنند؟

سوء استفاده های شفاهی و عاطفی یکی از رایج ترین مدل های زورگیری آنلاین است. زورگیری اجتماعی نیز شکل فراگیر دیگر آن است، که اغلب دخترها را مورد هدف قرار می دهد، که شامل محرومیت اجتماعی و نشر اکاذیب و شایعات می شود.

محتوایی که شما به صورت آنلاین منتشر می کنید و قرار بوده که خصوصی باشد! مانند تصاویر و ویدئو ها، یکی از شایع ترین موارد زورگویی و زورگیری سایبری است و به صورت کاملا شایع در روابط آنلاین دیده می شود. در نهایت، زورگیری آنلاین ممکن است شکل هایی نظیر جعل هویت (اکانت فیک) و یا حتی کلاهبرداری را شامل شود. این شکل از زورگیری های روانشناختی ممکن است بسیار شکل ویرانگرتری داشته باشند اگر توسط دنیای دیجیتال هدایت شوند.

با کمال تعجب، شبکه های اجتماعی، به خصوص فیس بوک، جایی است که اغلب نوجوانان گزارش داده اند که مورد زورگیری آنلاین قرار گرفته اند. سرویس های پیام رسان و یا پیام رسان های سریع در رتبه دوم هستند، که یوتیوب در انتهای این درجه بندی در رتبه سوم قرار دارد. قرار دادن دوربین های درونی برای گوشی ها، دوربین های سلفی ابعاد جدیدی از این مشکل را نشان داده است. در مدرسه ای از همین گوشی های دوربین دار از یک دانش آموز بسیار چاق بعد از دوش تمرینی تصویر تهیه شده است.که این تصویر در عرض دقیقه ای توسط ایمیل مدرسه بین همه پخش شده بود. ظهور کلمه ای به نام تعدی شفاهی جنسی نیز در میان نوجوانان در بخش زورگیری آنلاین رواج پیدا کرده است. پیام های شخصی و تصاویری که حاوی محتوای جنسی تعدی گرایانه است حتی آنان که برای دوستان واقعی و یا حتی سایر دوستان ارسال شده است. که باعث احساس خجالت قربانی می شود که این عکس ها خصوصی بوده و متاسفانه به صورت عمومی منتشر شده است.

در سایتهای شبکه های اجتماعی شما می توانید تصاویر را با نام شخص واقعی تصویر به اصطلاح تگ کنید و برچسب بزنید. این عمل ساده ممکن است منجر به زورگیری آنلاین شود و این باعث می شود که این تصویر با اسم شخص در هر رسانه ای قابل جستجو باشد، که در نتیجه ی تنظیمات نامناسب پروفایلهای افراد در شبکه های مجازی می باشد.

بازی های چند نفره ی آنلاین و دنیاهای مجازی نیز ممکن است مسیری برای ترساندن و زورگیری های آنلاین باشد جایی که کودکان و نوجوانان برای ارتباط با سایر بازیکنان از چت کردن استفاده می کنند. با توجه به آماری که در سال 2008 منتشر شد (توسط گزارش پروژه زندگی امریکایی) نیمی از نوجوانانی که در این محیط های بازی قرار گرفته اند مواردی نظیر خشونت های کلامی را یا دیده اند یا شنیده اند. یک چهارم آنان نیز این مساله را به صورت اغلب اتفاق می افتد توصیف کرده اند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715