پنجشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۸

حضور پررنگ بانوان اصفهان در مجلس یازدهم/ تلاش برای تصدی پست‌های کلیدی خانه ملت

افزایش تعداد زنان در دوره‌های مجلس شورای اسلامی سطح انتظارات بانوان جامعه را بالا برده است و در همین راستا بانوان منتخب در دوره جدید به دنبال حضور فعال‌تر در مناصب مدیریتی و تصمیم‌گیری مجلس یازدهم هستند.

به گزارش ندای اصفهان، امروز گفتمان زنان گفتمانی غالب در سطح جوامع است و از آنجا که نیمی از هر جامعه را زنان تشکیل می‌دهند، مسائل مربوط به آنان حائز اهمیت است، همانطور که آمارهای موجود مبین این واقعیت است که وضعیت زنان نسبت به گذشته و ارتقا یافته است، هر چند در بسیاری از حوزه‌ها، نابرابری اجتماعی و تبعیض همچنان وجود دارد.

حضور انقلابی زن‌ها که از زمان مشروطه آغاز شده و تا زمان پیروزی انقلاب اسلامی و پس از آن ادامه یافته، از دیدگاه رهبری در واقع بازگشت زن به فطرت و اصل خویش است. زنان علاوه بر حرکات انقلابی، شرکت در تظاهرات و فعالیت‌های امدادی با فداکاری‌هایی که نسبت به همسران، فرزندان ابراز کردند، سهم زیادی در پیروزی انقلاب داشتند.

بانوان یکی از پایه‌های پیروزی انقلاب و دفاع مقدس

بدون شک اگر حضور زنان نبود، انقلاب اینگونه به ثمر نمی‌نشست و تاثیرگذار نمی‌شد. از نظر بزرگان انقلاب هم داخل کردن زنان به متن انقلاب، یکی از کلیدهای اساسی پیروزی هر انقلابی است؛ نقش زنان در پیروزی انقلاب اسلامی و ۸ سال جنگ تحمیلی که شهدایی هم تقدیم نظام و انقلاب کردند، بر کسی پوشیده نیست. از این رو توسعه و پیشرفت کشور زمانی می‌تواند موفقیت‌آمیز باشد که با یاری و مشارکت همه گروه‌های اجتماعی و برای هم آنان انجام شود.

حضور ۹۵ نماینده زن در مجلس در میان ۲ هزار و ۸۸۸ نماینده

با پیروزی انقلاب اسلامی، نقش زنان در حوزه‌های مختلف اجتماعی نه ‌تنها کاهش نیافته، بلکه در برخی از حوزه‏‌ها افزایش چشمگیری داشته است. زنان در این دوره به نظام اسلامی تعهد سپردند. در این میان، زنان در مجلس شورای اسلامی با حمایت جامعه زنان نقش مهمی ایفا کردند.

از اولین دوره مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۵۸ تا دهمین دوره مجلس که به پایان دوره خود رسید، در مجموع ۹۵ نماینده زن در میان ۲ هزار و ۸۸۸ نماینده حضور داشته‌اند. زنان در جمهوری اسلامی ایران منعی بر حضور در فعالیت‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی ندارند و حتی می‌توانند مسؤولیت‌ها و نقش‌هایی که پسوند «مرد» دارد را بر عهده بگیرند و یک دولتمرد شوند.

جالب است که از همان زمان پیروزی انقلاب اسلامی و در نخستین انتخابات مجلس، تعدادی از زنان که روزهای جوانی خود را سپری می‌کردند به پارلمان راه یافتند. جامعه زنان ایران در دوره‌های مختلف مجلس شورای اسلامی با اعتماد به برخی بانوان، آن‌ها را راهی خانه ملت کردند. نخستین دوره مجلس شورای اسلامی با حضور ۴ زن تشکیل شد و در ادامه حتی به ۱۳ نفر در مجلس ششم نیز رسید.

رکورد حضور زنان در مجلس دهم زده شد

رکورد حضور زنان در مجلس شورای اسلامی با کسب ۱۷ کرسی توسط نمایندگان زن در مجلس دهم زده شد و مجلس دهم شاهد حضور بیشترین نمایندگان زن در طول ۱۰ دوره گذشته بوده است. دوره دهم مجلس شورای اسلامی از ۸ خرداد ۱۳۹۵ رسماً آغاز شد و نمایندگان این دوره از انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی که در ۷ اسفند ۱۳۹۴ و ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ برگزار شد، انتخاب شدند.

از مجموع ۲۸۸ نفر منتخب دهمین دوره مجلس، ۲۷۱ نفر مرد و ۱۷ نفر زن وجود داشت؛ تعداد اندک زنان در این دوره از مجلس به رغم کمیت ناچیزشان، رکوردی از بیشترین تعداد زنان ورود یافته از بدو تأسیس مجلس شورای اسلامی در ایران بوده است.

البته در صورت ادامه حضور نماینده فقید تهران در مجلس یازدهم یعنی مرحومه فاطمه رهبر این رکورد در دوره یازدهم تکرار می‌شد و با راهیابی یک بانو به دور دوم انتخابات این دوره احتمالا رکورد مجلس دهم قابل ارتقا بود که تقدیر اینگونه رقم نخورد.

حضور کمرنگ زنان به عنوان رئیس کمیسیون‌های مختلف در مجلس

افزایش زنان در دوره‌های مجلس شورای اسلامی سطح انتظارات بانوان جامعه را بالا برده است، در حالی که زنان کمترین حضور را در مجلس شورای اسلامی به عنوان رئیس کمیسیون‌های مختلف دارند، بدون شک اثرگذاری آن‌ها نیز پایین خواهد آمد؛ به علاوه، نمایندگان زن همواره از حضور در جمع هیأت رئیسه مجلس کنار گذاشته شده‌اند.

موضوعی که البته منحصر به هیأت رئیسه مجلس نبود و این حذف حتی در مورد فراکسیون‌های مختلف هم رخ داده است. این‌که تاکنون هیچ ‌یک از نمایندگان زن در دوره‌های مختلف مجلس داوطلب ریاست مجلس نشده است، حقیقتی است که از یک واقعیت پرده بر می‌دارد و آن واقف بودن زنان به این مطلب است که شاید شرایط موجود اجازه چنین موقعیت را به آنان نخواهد داد.

بر اساس آنچه گفته شد بررسی نقش و عملکرد زنان مجلس دهم با توجه به موقعیت آنان را شاید به نوعی بتوان مثبت ارزیابی کرد؛ چرا که دغدغه‌هایی که از سوی این زنان مطرح شد، شاید در هیچ دوره‌ای به این گستردگی مطرح نبود.

حضور پررنگ بانوان اصفهان در خانه ملت

در دوره فعلی نیز فعلا ۱۶ نماینده زن موفق شدند که به مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم راه پیدا کند که از این تعداد، ۴ نفر از بانوان سهم استان اصفهان است که در کنار پایتخت بیشنرین تعداد حضور بانوان از یک استان در مجلس یازدهم است.

زهرا شیخی نماینده مردم اصفهان، سمیه محمودی حوزه انتخابیه شهرضا و دهاقان، الهام آزاد حوزه انتخابیه نایین و خور و بیابانک و پروین صالحی حوزه انتخابیه مبارکه است. بدون شک وجود ۴ بانو در بین نمایندگان مجلس کشور و استان اصفهان می‌تواند مطالبات بانوان را در استان اصفهان و شهرستان‌های آن بهتر پاسخ دهد.

نیاز حضور یک خانم در هیأت رئیسه مجلس احساس می‌شد

سمیه محمودی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به اهمیت نقش زنان در جامعه اظهار داشت: نیمی از جامعه را بانوان تشکیل می‌دهند و بر اساس آمار موجود بیشترین مشارکت‌کنندگان در انتخابات زنان هستند.

نماینده مردم شهرضا و دهاقان در مجلس شورای اسلامی افزود: با توجه به نقش و جایگاه زنان در مقاطع مختلف تاریخ به خصوص در پیروزی انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، در خط مقدم جبهه سلامت که قطعاً بر کسی پوشیده نیست و سخنان امام راحل و رهبر فرزانه انقلاب که همیشه بر استفاده از توان و ظرفیت بانوان و اهمیت دادن به این بخش از جامعه تأکید داشته‌اند و با عنایت به ضرورت حضور بانوان در هیأت رئیسه مجلس چه از لحاظ دیدگاه بین‌المللی و چه از نگاه تأثیرگذاری زنان در مدیریت صحیح و بدون حاشیه به دنبال کسب یکی از کرسی‌های هیأت رئیسه مجلس یازدهم بودیم.

وی با بیان این‌که نمایندگان زن در تلاش بودند تا مجلس را متقاعد کنند که یک نفر از اعضای هیأت رئیسه مجلس از زنان باشد، گفت: حضور زنان همیشه در بیشتر صحنه‌ها پر رنگ‌تر و تأثیرگذارتر بوده است، هر جا زنان حضور داشتند کارها دقیق‌تر انجام شده است.

محمودی با بیان این‌که حضور یک خانم در هیأت رئیسه مجلس احساس می‌شود، بیان کرد: از ۶ دبیر هیأت رئیسه مجلس یک نفر از آن‌ها باید از زنان باشد تا مطالبات بانوان را پیگیری کند.

نماینده مردم شهرضا و دهاقان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به دلیل این‌که تجربه یک دوره حضور در مجلس را دارم و جوان هستم و به عنوان هیأت رئیسه سنی، عضویت در کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه، کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸، نایب رئیس کمیسیون اصلاح قانون خدمات مدیریت کشوری، سخنگوی کمیسیون ویژه تشکیل وزارت میراث فرهنگی، حضور در بیش از ۷ اجلاسیه بین‌المللی و عضو ناظر مجلس در شورای عالی سلامت و شورای توسعه منابع انسانی کشور تجربه دارم، به عنوان یکی از دبیرهای هیأت رئیسه مجلس داوطلب می‌شوم و از آقایان نماینده انتظار داشتم در پاسخ به رأی جامعه بزرگ زنان در انتخابات، به منتخبان خانم اعتماد کرده و رأی دهند.

وی با تأکید بر این‌که حضور یک زن در هیأت رئیسه مجلس برای وجهه بین‌المللی ایران مفید است به ویژه در شرایطی که دشمنان انقلاب با مطرح‌کردن بحث‌هایی مانند حقوق زنان سعی می‌کنند انقلاب اسلامی را تضعیف کنند، عنوان کرد: هیأت‌رئیسه و به ویژه رئیس مجلس نقش مهمی در اداره مجلس دارند و می‌توانند در موضوعات مختلف هدایت‌گر مجلس باشند.

جامعه را نباید به سمت پست‌ها و مقام‌های جنسیتی برد

ابوالفضل ابوترابی، نماینده مردم نجف‌آباد و تیران و کرون در مجلس شورای اسلامی در این باره به خبرنگار فارس گفت: با نگاه جنسیتی مخالف هستم، اعتقاد دارم، نگاه‌مان باید به سمت شایسته‌سالاری باشد فرقی نمی‌کند زن یا مرد باشد، مهم این است که در هر جایگاهی شخص شایسته‌ای قرار بگیرد.

وی با اشاره به قرار گرفتن یکی از بانوان در هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی دوره یازدهم افزود: ممکن است خانم‌ها شایسته‌تر باشند و تمام کرسی‌های هیأت رئیسه را بانوان تشکیل دهند و یا این‌که برعکس همه آن‌ها آقایان باشند و یا این که ممکن است تعدادی خانم و تعدادی آقا باشند.

نماینده مردم نجف‌آباد و تیران و کرون در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این‌که جامعه را به سمت پست‌ها و مقام‌های جنسیتی ببرند، کار درست نیست و این کار اشتباه توسط رئیس‌جمهور به وجود آمد که اعلام کردند ۳۰ درصد پست‌ها مربوط به بانوان باشد، اصلاً تعیین خط، ملاک اشتباهی است، ممکن است تعداد بانوان شایسته بیشتر از ۳۰ درصد باشد، بنابراین نباید به آن‌ها پست و مقام داد، به نظر من در پست و مقام‌ها باید شایسته‌سالاری ملاک قرار بگیرد نه جنسیت.

وی با بیان این‌که اگر یک یا چند نفر از بانوان کاندیدای هیأت رئیسه مجلس شوند در صورتی که شایستگی آن را داشته باشند به آن‌ها رأی می‌دهم، عنوان کرد: مجلس یازدهم را مجلس بیش فعالی نسبت به دو دوره قبل می‌بینم، در دوره گذشته این همه فعالیت قبل از تشکیل مجلس را ندیده بودم این فعالیت قسمت عمده آن برمی‌گردد به این‌که حزب نداریم، بیشتر این فعالیت‌ها برای معرفی نمایندگان جدید و پست و مقام و هیأت رئیسه جدید است.

نفس حضور خانم‌ها در مجلس بسیار مهم است

پروین صالحی، نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که نفس حضور خانم‌ها در مجلس می‌تواند مهم باشد، افزود: اعتقاد دارم نفس حضور و همدلی و هم صدایی خانم‌ها می‌تواند بسیاری از مشکلات بانوان را حل کند.

وی با تأکید بر این‌که کار اصولی بدون عنوان را ترجیح می‌دهم و بیشتر همدلی، هم صدایی، کار زیاد و شعار دادن کم مؤثر است، افزود: در مورد بانوان قانون‌ بسیاری داریم اما در اجرا دچار مشکل هستیم، بیشترین اهمیت را در دین اسلام نسبت به قشر بانوان داریم، اسلام در نظام ارزشی خود بیشترین بها را به بانوان داده و قوانین ما بر اساس دین اسلام است و باید در اجرا نظارت‌ها بیشتر و محکم‌تر باشد.

صالحی با اشاره به اهمیت حضور زنان در جامعه عنوان کرد: بالاتر از حضور حضرت فاطمه (س)و زینب  (س) در اجتماع نداریم، این بزرگواران گاهی در صحنه جنگ با حفظ وجهه الهی حضور داشتند زن با حفظ وجهه الهی می‌تواند در زمینه‌های مختلف فعال باشد به شرطی که این وجهه را حفظ کند، از حضرت امام (ره) پرسیدند نظر شما در مورد حضور زنان در جامعه چیست؟ فرمودند، با حفظ وجهه الهی اشکالی ندارد.

مجلس یازدهم، مجلسی کارآمد و انقلابی است

نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مجلس یازدهم خاطرنشان کرد: در این دوره از مجلس کسانی رأی آوردند که بیشترین شعارشان کار و هماهنگی با نظام بود و این نشان می‌دهد که مجلس یازدهم، مجلسی کارآمد و انقلابی است و امیدوار هستیم در این جهات عمل‌مان هم قوی باشد، تا مجلس قوی داشته باشیم.

وی با تأکید بر این‌که مطالبات به حق مردم و رهبر معظم انقلاب باید در این مجلس پیگیری شود تا به نتایج خوبی برسیم، عنوان کرد: برای آن‌که مجلس قوی و کارآمد داشته باشیم، پشتیبانی مردم و حضور در صحنه‌شان بسیار موثر و لازم است.

صالحی با اشاره به این‌که به دنبال مسائل حقوقی بانوان بر مبنای شرع مقدس هستم تا آنجایی که دین و شرع حقوقی قائل شده است، گفت: آرزوی توفیق و خدمت هر چه بیشتر برای تک تک آحاد جامعه را دارم و امیدوار هستم مسؤولیتی که در قبال خون شهدا داریم را درست انجام دهیم.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب‌ها: , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام مدرسه علمیه مشکات ویژه دانشجویان تراز انقلاب 09133663084
ثبت نام مدرسه علمیه مشکات ویژه دانشجویان تراز انقلاب 09133663084
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715