شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱

در روزهای پایانی مجلس چه میگذرد؟!

تلاش دولت و نمایندگان مجلس دهم برای قانونی سازی استخدامهای سفارشی شهرداری ها +سند

به مراجعین گفته می‌شده شهرداری فقط از طریق آزمون استخدامی نیرو جذب می‌کند و درب های استخدام رسمی بسته بود، ولی از پنجره پشتی شهرداری ها جذب و استخدام سفارشی داشته اند! به نوعی مردم و جوانان را فریب داده و نیروهای خود را در شهرداری‌ها چیدمان کرد‌ه‌اند...

ندای اصفهان- روح اله عباسیان جزی

(دبیر جامعه عبادالرحمن بصیر)

در روزهای پایانی مجلس دهم جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی تقاضا نموده اند هرچه سریع تر لایحه استخدامی شهرداری ها در دستور کار قرار گیرد و سرنوشت هزاران نفر از کارکنان شهرداریها تعیین تکلیف و سازماندهی شود. (تصویر نامه نمایندگان به پیوست می‌باشد)

نکته قابل ذکر این است که طی این قانون قرار است کارکنان شهرداری ها تبدیل وضعیت شوند و از حالت حجمی و قراردادی به پیمانی و رسمی تبدیل شوند.

اما آنچه که ماحصل این قانون است، رسمیت بخشی به استخدام‌های سفارشی در شهرداری‌هاست.

متاسفانه طی سال‌های گذشته شهرداری‌ها به جای اینکه نیروهای خود را از طریق آزمون استخدامی گزینش کنند (+)، از طریق رابطه بازی و اقدامات غیر قانونی به استخدام خود درآورده‌اند و حالا قرار است طی این قانون استخدام‌های انجام شده جنبه قانونی به خود بگیرد و افراد جذب شده به کارکنان رسمی تبدیل وضعیت پیدا کنند.

در طی سال های گذشته فقط چند بار به صورت محدود آزمون استخدام شهرداری ها برگزار شده است و به جز عده معدودی، بقیه از طریق غیر آزمون جذب شهرداری ها شده‌اند. این رویه باعث شده افرادی که دارای رابطه در شورای شهر، مسئولین شهرداری و یا افراد ذی نفوذ بوده‌اند به استخدام شهرداری‌ها در بیایند و سایر جوانان که هیچ رابطه‌ای نداشته‌اند از استخدام باز بمانند.

رویه حاکم اینگونه بوده است که به مراجعین گفته می‌شده شهرداری فقط از طریق آزمون استخدامی نیرو جذب می‌کند و درب های استخدام رسمی بسته بوده ولی از پنجره پشتی شهرداری ها جذب و استخدام سفارشی داشته اند! به نوعی مردم و جوانان ما را فریب داده‌اند و عده‌ای نیروهای خود را در شهرداری‌ها چیدمان کرد‌ه‌اند و مجلس هم به جای مواخذه آنها اکنون می‌خواهد افراد جذب شده را رسمی کند!

جای تاسف این است که این نمایندگان درخواست نموده‌اند این قانون به صورت اصل 85، نه در صحن مجلس بلکه همانند بودجه 99 در کمیسیون مربوطه مصوب و به طور آزمایشی اجرایی شود! یعنی اینکه صدای مخالفان این قانون هم شنیده نشود و به راحتی تبعیض و استخدام سفارشی را فرمالیته کنند!

جای تاسف این است که پای این درخواست را هم نمایندگان به اصلاح اصولگرا مانند «حسینعلی حاجی دلیگانی» نماینده برخوارومیمه و هم اصلاح طلب مانند «حیدرعلی عابدی» نماینده اصفهان امضا کرده‌اند. گویا هم اصلاح طلبان و هم اصولگراها اگر در هر چیزی اختلاف داشته‌باشند پای استخدام‌های سفارشی و ایجاد تبعیض و بی‌عدالتی شراکت و وحدت رویه دارند!

حال سوال اینجاست آیا روش برخورد با تخلفات پذیرفتن آن است و یا مقابله با آن! آیا افرادی که از طرق غیر ضابطه مند جذب ارگان‌های نظام اسلامی شده‌اند شایسته اخراج هستند و یا رسمی‌کردن؟!

ما موارد متعددی را سراغ داریم که اقوام شورای شهر، خواهر و برادر کارکنان شهرداری، اقوام فرماندار، رفیق فلان فرد ذی نفوذ و امثالهم با سفارش و پارتی و بدون روال قانونی وارد شهرداری‌ها شده اند. حتی مواردی موجود است که چند برادر و خواهر بدین وسیله استخدام شده‌اند!

در ادامه به عنوان مشت نمونه خروار برخی از انعکاس ها در رسانه ها را می بینیم.

– استخدام فامیلی در شیراز (اینجا)

– فامیل بازی در شهرداری تهران (اینجا)

– استخدام فامیلی در کرمانشاه (اینجا)

– جذب نیروی سفارشی در قزوین (اینجا)

– استخدام های سفارشی در سنندج (اینجا)

– خبر مربوط به استان بوشهر (اینجا)

– نارضایتی در اصفهان (اینجا)

– استخدام سفارشی در کرج (اینجا)

آقایان نماینده فکر نمی‌کنید دارید با این اقدامتان قانون‌گذاری را به ابتذال می‌کشید و برای سرپوش‌گذاشتن بر بی‌قانونی و تخلفات گسترده به دنبال وضع قانونید؟

متاسفانه مجلس شورای اسلامی به جای اینکه طی سالیان گذشته جلوی این روند تبعیض آمیز را بگیرد و مسببان استخدام های سفارشی را در سطح وزیر و یا حتی رئیس جمهور از طرق سوال و استیضاح بازخواست کند، همینک در حال صاف کردن این تخلفات گسترده و حتی سازمان‌یافته است!

مرکز پژوهش‌های مجلس طی گزارشی بر غیرقانونی بودن استخدام‌های انجام شده صحه گذاشته‌است. (اینجا) و (اینجا) را ببینید.

حال چگونه است که مجلس شورای اسلامی به جای برخورد با این روند گسترده تبعیض و استخدام سفارشی دارد آن را نهادینه هم می‌کند و به جای برخورد با متخلفان آن‌ها را هم تشویق می‌کند؟

مجلس

آقایان نماینده فکر نمی‌کنید شما نسبت به میلیون ها جوان که منتظر آزمون استخدامی بودند ولی آزمونی در کار نبود و مشاهده کردند عده ای به راحتی با رابطه جذب شهرداری‌ها می شوند مسئولیت دارید؟

آقایان نماینده آیا فکر نمی‌دانید یکی از دلایل مهم فرار مغزها و خروج دانش‌آموختگان از کشور همین رویه حاکم در استخدام‌هاست که مجال خدمت را به آنها نداده و آنها ناچارا از کشور کوچ کرده‌اند؟!

آقایان نماینده فکر نمی کنید شما با اینکارتان به‌جای پیگیری عدالت در گام دوم انقلاب اسلامی، تبعیض و بی عدالتی را دارید حکمفرما می کنید؟

آقایان نماینده فکر نمی‌کنید شما دارید به جای برخورد با متخلفین به آنها باج هم می دهید!

به نظر شما آیا آن جوان تحصیل کرده‌ای که فرصت حضور در آزمون استخدامی را هم نیافته و اکنون صبح سر چهار راه می‌ایستد تا به طور روزمزد کارگری کند یا آن جوان تحصیلکرده‌ای که دستفروشی و کوله بری می کند فردای قیامت یقه شما را نخواهند گرفت که چرا شما به جای برخورد با تبعیض آن را نهادینه کردید؟

آقایان نماینده، شاید جوانان هیچ ارگان رسمی را سراغ نداشته‌باشند که از شما شکایت کنند ولی بدانید شکایت خود را به پیشگاه احکم الحاکمین برده‌اند.

آقایان نماینده بدانید به خاطر عدم نظارت شما جوانان بسیاری فرصت خدمت در کشور در ارگان‌های رسمی را از دست دادند و خصوصا دهه شصتی‌ها قربانی بی‌مبالاتی شما شدند.

آقایان نماینده آیا نمی‌ دانید یکی از دلایل اعتراضات خیابانی سال های گذشته وجود تبعیض و بی عدالتی خصوصا در زمینه استخدام بوده‌است؟ چرا شما با عدم نظارت در عدالت در استخدام و البته نهادینه نمودن استخدام‌های سفارشی صدای مردم و جوانان را در می‌آورید و امنیت جامعه را به خطر می‌اندازید؟

آقایان نماینده بدانید یکی از مهمترین عرصه های عدالت و برابری، عدالت در فرصت‌های شغلی است. اگر رهبر انقلاب از بی عدالتی ناراحتند یکی از مهمترین زمینه‌هایش همین است که شما مسبب آن شده‌اید.

آیا شما به تبعات اجتماعی این مدل تصمیم‌گیری خود و بی اعتمادی عمومی به حاکمیت در زمینه استخدام ها اندیشیده‌اید؟

آیا به تبعات امنیتی این تصمیم و احتمال اینکه در بین این استخدام های سفارشی موارد نفوذی فراوان باشد اندیشیده‌اید؟

آیا نمی دانید که استخدام‌های سفارشی در شهرداری‌ها موجب ایجاد باندهای قدرت و ثروت شده‌است که پدیده‌هایی چون زمین‌خوری آبشخور همین رویه بوده‌است؟

آیا فکر نمی‌کنید رسمی‌کردن پرسنلی که با استخدام سفارشی وارد شده‌اند موجب ارتقای سمت آنها در شهرداری‌ها و احتمالا گرفتن انتقالی و نفوذ به ارگان‌های دیگر مانند وزارت کشور می‌شود؟

آیا فکر نکردید که به احتمال فراوان افراد توانمندتر از جمع حاضر در استخدام‌های سفارشی وجود داشته‌اند که می‌توانسته‌اند بسیار بهتر به مردم و جامعه اسلامی خدمت کنند و این استخدام های سفارشی مانع ورود آنها به سیستم و البته محروم ماندن نظام اسلامی و مردم از خدمات آنها شده‌است؟

آیا فکر نمی‌کنید این اقدام شما موجب تشویق متخلفین است و سایرین را هم برای تخلفات در شهرداری و ارگان های دیگر تشویق می‌کند تا نیروهای خود را به طور غیر رسمی وارد سیستم کنند و چند صباح دیگر پس از یک طومار یا تجمع به دنبال استخدام رسمی شدن بیفتند؟ آیا با اینکارتان راه تخلفات را به آنها نشان نخواهید داد؟

آیا پرونده‌های مهم ارتشا و اختلاس در شهرداری ها را ندیده ‌اید که بی‌مهابا به بیت المال مسلمین دستبرد زده‌اند؟ فکر نمی‌کنید یکی از علل مهم آن همین استخدام‌های سفارشی است؟

فکر نمی‌کنید عده‌ای که به طور سفارشی استخدام شده اند خود را وامدار جریان قدرت و ثروت می‌دانند و برای آنها نوکری خواهند کرد!

آیا فکر نمی‌کنید حتی رزق آنهایی که به طور تبعیض آمیز و استخدام سفارشی وارد سیستم شده‌اند ولو اینکه تخلف دیگری نداشته‌باشند به علت وجود حق الناس بر آن شبهه ناک بوده و شما مسبب ایجاد آن هستید؟!

آقایان نماینده آیا شما صدای عدالتخواهان و جوانان انقلابی که از رویه استخدام های سفارشی و پارتی بازی از طرق مختلف اعتراض کردند نشنیدید؟! آیا به جای پیگیری مطالبه جوانان عدالتخواه، دنباله‌رو متخلفین و مسببین تبعیض و بی‌عدالتی در جامعه شده‌اید؟!

برایتان بگویم که به جوانان عدالتخواه بعضا برای اینکه به قول خودشان قیل و قال نکنند، به عنوان حق السکوت پست شهرداری پیشنهاد دادند ولی این جوانان باشرافت آن را نپذیرفتند چون پایه و اساس آن را بی عدالتی می دانستند، حال چه جوابی برای آنها دارید؟

متاسفانه در بسیاری از ارگان‌های دولتی دیگر به جای تامین نیرو از طریق آزمون سراسری، تحت عنوان نیروی پیمانکار، شرکتی، حجمی و… عده‌ای دوستان و آشنایان خود را وارد ارگان‌های دولتی کرده‌اند و البته در مقاطعی نیز پس از پیگیری توانسته‌اند برای استخدام رسمی خود از مجلس مصوبه بگیرند.

در بسیاری از کشورها حتی چین کمونیست با توجه به متقاضیان فراوان، برای جذب نیرو در پست‌های مختلف حتی رفتگری شهرداری نیز آزمون کتبی و مهارت گرفته می شود، چگونه است که ما ادعای عدل علوی را داریم ولی تبعیض و استخدام‌های سفارشی را نهادینه‌می کنیم؟!

از ریاست قوه قضائیه تقاضامندیم با بررسی موضوع استخدام‌های سفارشی در شهرداری‌ها و ارگان‌های دیگر جلوی تبعیض و بی‌عدالتی را بگیرند و موجب شایسته گزینی در جامعه گردند.

از شورای محترم نگهبان خواستاریم موارد ذکر شده را در نظر بگیرند و حتی در مورد قانون استخدام معلمان حق التدریس که تقریبا وضعیتی مشابه را دارد تجدید نظر فرمایند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , , , ,

مطالب مرتبط

 1. مهدی ربیعی گفت:

  سلام
  من با پارتی بازی مخالفم اگر به فرض همه هم از طریق پارتی بازی وارد شدن کی حاضر به استخدام شرکتی دربیاد که پیمانکارش حقوق دیر میده بیمه پرداخت نمیکنه. کارگرانش امنیت شغلی ندارن. من خودم کارگر فضای سبزم زمستون بیکار میشم. بزارید مجلس طرحی رو اجرا کنه که چن تا بدبخت مثل من امنیت شغلی پیدا کنم. همه که از طریق پارتی نیومدن.
  بعدشم کسی قرار نیست رسمی بشه قرارداد معینه بدون تعهد استخدامی. همین
  دست مجلس هم درد نکنه

 2. مسعود گفت:

  لطفا در مورد سوء مدیریت در کتابخانه های اصفهان […] در اداره کل کتابخانه های استان تحقیق بکنید و گزارش بنویسید. این شخص […] اخیرا چند نفر از کتابداران خوب استان را اخراج کرده است

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام دبستان پسرانه تربیتی طاها
ثبت نام دبستان پسرانه تربیتی طاها
خرید کتاب «بخوانید، اراده کنید و ثروتمند شوید»
خرید کتاب «بخوانید، اراده کنید و ثروتمند شوید»
خرید کتاب «پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی» (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب «پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی» (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715