شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۱۱:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۰

تخلف هیئت رئیسه مجلس درباره طرح تشکیل وزارت بازرگانی/«رئیس» کمیسیون اجتماعی را دور زد؟

هیئت رئیسه مجلس بدون اینکه کمیسیون اجتماعی جلسه ای برای بررسی مجدد طرح تشکیل وزارت بازرگانی، تشکیل داده باشد، این طرح را در دستور کار صحن علنی مجلس قرار داده است.

به گزارش ندای اصفهان، در روزهای پایانی مجلس دهم، هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با همکاری هیئت رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس تلاش می کنند تکلیف طرح تشکیل وزارت بازرگانی در همین دوره مجلس مشخص شود و درخواست مهم حسن روحانی رئیس جمهور مبنی بر تشکیل این وزارتخانه محقق گردد.

در همین راستا و در حالی که به اذعان 4 نفر از اعضای کمیسیون اجتماعی (علیرضا محجوب، احمد بیگدلی، سمیه محمودی و مسعود رضایی)، این کمیسیون هیچ جلسه ای برای بررسی مجدد طرح تشکیل وزارت بازرگانی (بعد از ارجاع از جلسه علنی مجلس در تاریخ 1 دی ماه) تشکیل نداده است، این طرح مجددا در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفته و یکشنبه این هفته تعیین تکلیف خواهد شد. به عنوان مثال، مسعود رضایی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس درباره این موضوع گفت: «جلسه‌ای در کمیسیون اجتماعی مجلس پیرامون بررسی طرح تشکیل وزارت بازرگانی در سال جدید برگزار نشده است. شورای نگهبان ایراداتی به برخی از ماده‌های طرح تشکیل وزارت بازرگانی گرفته بود و براساس آئین نامه داخلی مجلس کمیسیون اجتماعی باید ایرادات را مورد بررسی و رفع می‌کرد که این چنین نشد».

این اتفاق در حالی رخ داد که مصوبه جدید کمیسیون اجتماعی مجلس درباره طرح تشکیل وزارت بازرگانی در جلسه علنی مورخ 1 دی ماه 98 مورد بررسی قرار گرفت و علی رغم تلاش فراوان علی لاریجانی رئیس مجلس و 5 بار رای گیری، نه مصوبه کمیسیون اجتماعی مجلس تصویب شد و نه سایر پیشنهادهای مطرح شده در صحن علنی به تصویب رسید. در نتیجه، طرح تشکیل وزارت بازرگانی همچنان بلاتکلیف باقی ماند و مجددا به کمیسیون اجتماعی مجلس ارجاع داده شد.

*اتفاقی عجیبی که تکرار شد

موضوع وقتی جالب‌تر می شود که بدانیم اتفاق مشابهی قبل از بررسی گزارش کمیسیون اجتماعی درباره طرح تشکیل وزارت بازرگانی در صحن علنی مجلس در تاریخ 1 دی ماه 98 هم رخ داده بود. ماجرا از این قرار بود که اواخر پاییز 98، عبدالرضا عزیزی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس از سوی  رئیس مجلس مامور به رفع ایرادات شورای نگهبان و ارجاع سریع طرح به صحن علنی مجلس شد. در همین راستا، جلسه‌ای فوری و بدون حضور مخالفان طرح تشکیل وزارت بازرگانی به میزبانی کمیسیون اجتماعی مجلس در ساعت 7 صبح 25 آذرماه 98 برگزار شد و این طرح مجددا راهی صحن علنی مجلس شد. این اقدام عزیزی که با هدف تسهیل و تسریع در تصویب طرح تشکیل وزارت بازرگانی صورت گرفته بود و البته نهایتا ناکام ماند، مورد انتقاد برخی نمایندگان مجلس قرار گرفت.

حال باید دید نمایندگان مجلس در مقابل این تخلفات هیئت رئیسه مجلس و هیئت رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس سکوت خواهند کرد و اجازه بررسی طرح تشکیل وزارت بازرگانی در صحن علنی مجلس را خواهند داد یا شاهد تحقق درخواست مهم رئیس جمهور از مجلس دهم و تشکیل این وزارتخانه خواهیم بود؟

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715