دوشنبه ۰۵ آبان ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۲:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۱

همدلی مومنانه/ مبدأیی دیگر برای تاریخِ فردایمان بسازیم!

من مهمان یک روزشان بودم و از دویدن‌هایشان برای جمع‌آوری کمک، شناسایی و مدیریت خانواده‌ها، خرید و بسته‌بندی اقلام فقط چند ساعتی دیدم و خستگیش را چشیدم. می‌گفتند مردم خودشان هم گرفتارند اما پول‌هایمان ۲۰۰۰ تومان و ۵۰۰۰ تومان جمع می‌شود...

ندای اصفهان- نفیسه السادات امامی

تاثیر برخی اتفاقات در زندگی آنقدر زیاد است که گاهی حکم مبدأ تاریخ را برای آدم دارند.‌ مثلا زندگی قبل از رسیدن به تکلیف شرعی و بعد از آن، زندگی قبل از آشنایی با او و بعد از آن، زندگی قبل از به دنیا آمدن فرزندی و بعد از آن. اما فکرش را بکنید روزی کرونا مبدأ تاریخ و یادآوری خاطراتمان شود: «زندگی قبل از کرونا و بعد از آن!»

به نظرم که اصلا جالب نیست یک ویروسِ ناچیز مبدأ تاریخمان شود. در این مواقع بهتر است آنقدر اتفاقات مهم و پررنگ بسازیم که جای خود را با ویروس عوض کند؛ کاری که خیلی‌ها اکنون دارند انجام می‌دهند. مثلا زندگی قبل از ازدواج بهار ۹۹ و بعد از آن، زندگی قبل از شروع کار جدید ۹۹ و بعد از آن و زندگی قبل از جهادِ همدلی و بعد از آن…

***

سه‌شنبه مهمان یکی از گروه‌های جهادی خودجوشِ رزمایش همدلی بودم. در اصل دو نفر بودند ولی با کلی بازو و یار؛ و همگی در تکاپوی پر کردن سفره‌های سحری و افطار هم‌شهری‌هایشان در ماه رمضان.

سینی، دستکش، چاقو و پیشبند را در پاکت گذاشتم و رأس ساعت ۹ از خانه بیرون زدم. خَیّری استخر پرورش ماهی داشت و تعداد قابل ملاحظه‌ای از آن را به سفره‌ی خانواده‌هایی هدیه داده بود که این روزها کوچکتر از قبل شده‌اند. می‌رفتیم که ماهی‌ها را تمیز و اقلام را بسته‌بندی کنیم. مکان یک مدرسه دخترانه بود. وارد شدم درب ورودی سالن پر از کیسه‌های برنج و اقلام ضروری بود. ترکیب کتاب، میز، تخته و بسته‌های خوراکی صحنه زیبا و عجیبی به نمایش گذاشته بود.

هنوز تعدادمان زیاد نشده بود که ماهی‌ها رسید. آقایی که آن‌ها را آورده بود می‌گفت کارمان که این روزها تعطیل شده است اگر برای تهیه اقلام غذایی و توزیع کمکی خواستید در خدمتم. بعد از رفتنش سریع ماهی‌ها را داخل کیسه گذاشته و در یخچال مدرسه جای دادیم. طولی نکشید که بر جمع یاران افزوده شد. اردیبهشت بود و هوا گرم‌تر از قبل و سرعت کار بالا. چند صندلی از کلاس‌ها آوردیم و آماده شدیم. از شما چه پنهان که بیشترمان تا به حال ماهی تمیز نکرده بودیم و الان به اجبار روزیمان شده بود! خانمی روش تمیز کردن ماهی با سرعت بالا را یادمان داد و دیگر رسماً دست به کار شدیم.

هنوز به ماهی سوم نرسیده دستکش‌ها را از دست درآوردیم! ماهی‌ها لیز بود و تمیز کردن با دستکش بسیار مشکل. واقعا چندش‌آورترین کار جهادی عمرم بود! اوج سختی کار آن‌جا بود که ماسک صورتمان زیر پلکمان می‌آمد و مجبور بودیم با دستان آغشته به خونِ ماهی آن را تنظیم کنیم… پایان کار دستانمان آنقدر خونی شده بود که ناچار دست به دامان مسئول شستن ماهی‌ها شدیم تا به جای او بنشینیم بلکه رد خون از دستمان برود و او هم ناقلا خداخواسته قبول کرد…

آب سرد، تیغ ماهی، بوی نامطلوب و ردّ خون و پولک‌‌های به دست چسبیده… تا شب روی کرونا را کم کردم و ساعتی یک بار در منزل دستان مبارک را با انواع مایع دستشویی خوشبو شستم! پوست دستم مثل پوست ماهی زبر، خشن و زخم شده بود. دردِ دست هم که جای خود دارد. حقیقتا پس از دو ماه قرنطینه خانگی کار سنگینی بود!! هم برای جسم ورزش نکرده و هم برای روحِ لطیف ماهی تمیز نکرده!

من مهمان یک روزشان بودم و از دویدن‌هایشان برای جمع‌آوری کمک، شناسایی و مدیریت خانواده‌ها، خرید و بسته‌بندی اقلام فقط چند ساعتی دیدم و خستگیش را چشیدم. می‌گفتند مردم خودشان هم گرفتارند اما پول‌هایمان ۲۰۰۰ تومان و ۵۰۰۰ تومان جمع می‌شود و همین انفاق در عین نداشتن لذتش بیشتر است.

 شاید روزی برایمان این دوران به جای کرونا با همدلی‌های عجیب غریبی تداعی شود که قبل از آن خیلی پر رنگ نبود. ضدعفونی جهادی اماکن، تدریس‌های رایگان به کودکان بی‌مدرسه شده محل، دست به چرخ خیاطی شدنِ رایگانِ کوچک و بزرگ برای تنظیم بازار از ماسک و لباس محافظ، آب‌میوه گرفتن‌ و کیک خانگی درست کردن‌ برای بیماران نقاهتگاه‌ها، پیام محبت و همدلی فرستادن برای کادر درمان، کثرت روضه‌های خانگی مجازی شده، مشاوره‌های رایگان به خانواده‌های خانه‌نشین شده، فضای مجازی پر شده از گروه‌های مردمی همدلانه و…

این روزها شاید برایمان با نزدیک شدن آسمان به زمین و کانون معنویت شدن تک تک خانه‌ها تداعی شود. روزی که بگوییم همان زمان که همه متّحد و همدل‌تر از قبل شده بودیم. همان زمان که نقطه‌ی شروعِ اوج انسانیّت و اخلاق در جامعه‌مان شد. شروعی در اوج و مستدام که زیباییش تا سال‌ها ادامه خواهد داشت.

(اردیبهشت ماهِ زیباترین و آخرین سالِ قرن)

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715