چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۲۲:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۵

تاملی بر ماجرای کشتار جوجه ها؛

دادستانی و شورای نگهبان مسئولیت مدنی حجت الاسلام تقوی نمایندگی ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی را بررسی کنند

با توجه به اینکه معدوم سازی جوجه ها خلاف شرع بوده و نظارت کافی بر عدم انجام آن صورت نگرفته حجت الاسلام تقوی که مسئولیت نظارت بر این امور را بر عهده داشته آیا مورد تعقیب قانونی قرار خواهد گرفت؟

ندای اصفهان- روح الله عباسیان/
ماجرای زنده به گور کردن جوجه های یک روزه و معدوم سازی میلیون ها عدد از آن به بهانه تنظیم بازار موضوعی بود که از طریق فضای مجازی افشاگری شد و واکنش های مردمی و ابراز تاسف و تنفر از این کار را برانگیخت. در ادامه مسئولین مختلف به آن واکنش نشان دادند. آیت اله رئیسی ریاست قوه قضائیه این اقدام را غیر انسانی، غیر شرعی و خلاف اخلاق خواند و دستور پیگیری آن را داد.
در این رابطه برخی وزارت صنعت، برخی هم معاونت های وزارت جهاد کشاورزی، تولیدکنندگان و امثالهم را مقصر خواندند. عده ای هم افشاگران این اقدام را تهدید به شکایت و پیگیری کردند!
آنچه عده ای عنوان نمودند این است که معدوم سازی جوجه ها اقدامی معمول و سابقه دار است! که برای تنظیم بازار و یا عدم نیاز به جوجه خروس و… انجام می شود!
اما یک سوال وجود دارد و آن این است که مسئولیت نظارت بر چنین اموری بر عهده کیست؟ چه کسانی باید مانع این اقدام می شدند و جلوی این کار خلاف شرع را می گرفتند ولی نکردند؟ و آیا عدم نظارت و ممانعت آنها تخلف و حتی اقدام مجرمانه نمی باشد؟
در وزارت جهاد کشاورزی نظارت بر امور شرعی مانند ذبح دام و طیور و… بر عهده نمایندگی ولی فقیه در این ارگان است. این نهاد حتی برای نظارت اقدام به اعزام ناظرین به کشورهایی مانند برزیل که تامین کننده گوشت کشور هستند می نماید.

سوال اینجاست اگر معدوم سازی جوجه ها اقدامی خلاف شرع است پس چرا نمایندگی ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی از انجام آن ممانعت نکرده است؟ آیا از کشتار جوجه ها مطلع بوده یا خیر؟ اگر می دانسته چرا ممانعت نکرده؟ اگر بالفرض که حرف آنها را گوش نمی داده اند چرا از طریق دستگاه قضائی مانع نشده یا حتی اظهار نظر علنی که باعث شود جلوی این اقدام خلاف شرع گرفته شود نداشته اند؟ یعنی نفوذ اثر آنها با همکاری رسانه های متعدد کمتر از یک کاربر فضای مجازی بوده است؟

و اگر اطلاع نداشته اند که چگونه است که با وجود این همه نیروی ناظر که بر تک تک ذبح شرعی باید نظارت کند و حتی اعزام به خارج و حق ماموریتهای کلان دارند نتوانسته اند از آن مطلع شوند؟ یعنی واقعا اقدامی فوق سری بوده است که یک مرتبه افشا شده است؟! که گزینه اخیر بسیار بعید است.
حجت الاسلام سید رضا تقوی همینک عهده دار نمایندگی ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی هستند. اینها سوالاتی است که باید ایشان پاسخگو باشند.
اما در رابطه با فعالیت ایشان یکسری ابهامات دیگر هم وجود دارد.
ایشان با وجود داشتن سمت نمایندگی ولی فقیه در جهاد کشاورزی در انتخابات مجلس شورای اسلامی نامزد شده و پس از قرار گرفتن در لیست مجمع نیروهای انقلاب منتخب مردم تهران شدند.

سوالی که وجود دارد این است که سمت ایشان نیاز به استعفا قبل از کاندیداتوری دارد یا خیر؟ اگر دارد ایشان استعفا نموده اند یا خیر؟ با توجه به اینکه ایشان در مدت قبل و بعد انتخابات در این سمت فعالیت داشته اند بعید است که ایشان استعفا داده باشند. در رابطه با سمت ایشان که آیا نیاز به استعفا داشته یا خیر بررسی کننده شورای نگهبان است. اما به نظر می رسد طبق قانون انتخابات و یا بر اساس روح حاکم بر قانون استعفای ایشان ضرورت داشته است.

تبصره 1 ماده 22 قانون انتخابات مجلس عنوان می کند:

«كلیۀ مقامات دارای عناوین هم‌طراز با عناوین مذكور در بندهای «‌الف» و «ب»، مشمول این ماده می‌باشند. تشخیص هم‌طرازی با سازمان ‌امور اداری و استخدامی كشور می‌باشد.»

همچنین ماده 5 این قانون می گوید:
«(الحاقی ۲۶/ ۱/ ۱۳۸۶)- هریك از مسئولین استانی و شهرستانی نظیر رئیس ستاد اقامه‌نماز و رئیس ستاد امربه‌معروف و نهی‌ازمنكر مشمول حكم فوق می‌گردند.»

واژه همطراز در تبصره یک و واژه نظیر در تبصره پنج شمول افرادی را که باید قبل از کاندیداتوری استعفا دهند را افزایش می دهد.
علی ای حال به نظر می رسد در رابطه با سمت نمایندگی ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی ابهام قانونی وجود دارد ولی با توجه به اینکه سمت هایی چون امامت جمعه، ریاست سازمان تبلیغات، ستاد اقامه نماز و ستاد امر به معروف ولو اینکه در شهرهای کوچک باشند استعفا شرط کاندیداتوری است و اینکه جایگاه نمایندگی ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی اگر از حیث مسئولیت بالاتر نباشد کمتر نیست، زیرا صدها روحانی و کارمند زیر نظر ایشان فعالیت می کنند لذا استعفا از این سمت با توجه به روح قانون الزامی به نظر می رسد که البته شورای نگهبان برای تنویر افکار عمومی می تواند این موضوع را شفاف نماید.

***
اما در رابطه با موضوع کشتار میلیونی جوجه ها با توجه به اینکه معدوم سازی جوجه ها خلاف شرع بوده و نظارت کافی بر عدم انجام آن صورت نگرفته حجت الاسلام تقوی که مسئولیت نظارت بر این امور را بر عهده داشته آیا مورد تعقیب قانونی قرار خواهد گرفت؟ آیا دادستان کشور ایشان را نیز به علت مسئولیت مدنی از جایگاه مدعی العمومی مواخذه خوهد کرد؟


آیا شورای محترم نگهبان اگر قصور و تقصیری توسط ایشان در مسئولیتش در نظارت بر این امر وجود داشته از نظارت استصوابی اش برای بررسی مجدد صلاحیت ایشان به علت انجام ندادن وظیفه و یا سکوت در جنایت معدوم سازی میلیونها جوجه استفاده خواهد کرد؟
افکار عمومی انتظار دارند با توجه به اهمیت آن به صورت ویژه مورد بررسی قرار گیرد.
***
شاید شنیده باشید که؛ عابدی در حال نماز خواندن بود و دید دو تا بچه پرهای خروسی را زنده می کَنند! عابد خُشک مقدسی اش گُل کرد و نماز را نشکست و ادامه داد. سپس خدا بوسیلۀ پیغمبری یا خوابی که دید به او فرمود: تو عذاب می شوی چون دیدی که این دو بچه در حال کَندن پرهای خروس هستند و به او ظلم می کنند و باید نمازت را می شکستی و این خروس را از دست بچه ها نجات می دادی.

حال پر کندن یک خروس کجا و کشتار و زنده به گور کردن میلیون ها جوجه کجا که باید توسط آقای تقوی جلوی آن گرفته می شد.
البته در زمان مسئولیت ایشان در جایگاه ریاست شورای سیاستگذاری ائمه جمعه نیز ایشان فعالیت سیاسی و حزبی داشت که حتی دانشجویان عدالتخواه این موضوع را در نطق دانشجویی خود در دیدار رهبری بیان نمودند.
لازم به ذکر است مسئولیت مدنی دارای اهمیت ویژه ایست که پایان نامه های متعددی نیز در رابطه با آن کار شده است. بررسی مسئولیت مدنی کشتار جوجه ها موضوعی است که انتظار می رود مورد دقت فراوان قرار گیرد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

  1. رامین گفت:

    مطالبه کنید

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715