یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۱:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۴

اوضاع عادی نیست؛ در خانه بمانیم/ نگرانی از ورود پیک دوم بیماری کرونا در اصفهان

با وجود اینکه اوضاع عادی در مورد بیماری کرونا هنوز توسط هیچ نهاد و شخص مسئولی عنوان نشده است و هشدارها و توصیه‌ها همچنان به در خانه ماندن و رعایت بهداشت است اما حضور مردم در خیابان‌ها و اماکن عمومی نگران کننده و خطرناک است.

به گزارش ندای اصفهان، با وجود اینکه بیماری کرونا همچنان در کشور وجود دارد و هشدارها و توصیه‌های پزشکان و کادر درمانی بازهم در خانه ماندن برای در امان ماندن از بیماری است اما مردم بسیاری را در خیابان‌ها و امکان شلوغ و عمومی مشاهده می‌کنیم، نمی‌توان ادعا کرد که تمام این مردم برای انجام کارهای ضروری از خانه بیرون آمده‌اند همان طور که عکس آن را نیز نمی‌توان ادعا داشت.

این روزها و درست از زمانی که شهر به حالت عادی بازگشته است بسیاری از مردم را در خیابان‌ها، بازارها و اماکن عمومی دیگر مشاهده می‌کنیم، موضوع آنجا نگران کننده می‌شود که کودکان و نوجوانان و افراد مسن را نیز در کنار آنها می‌بینیم که برای گذران وقت، خرید و حتی قدم زدن و بازی کردن به سطح شهر آمده‌اند.

اگر از افرادی که برای کارهای ضروری از خانه خارج می‌شوند صرف‌نظر کنیم به کسانی می‌رسیم که علت بیرون آمدن از خانه را بی‌حوصلگی خود و کسالت بار بودن محیط منزل عنوان می‌کنند. یکی از مادرانی که دست کودک پنج شش ساله خود را گرفته و به پارک محله برای بازی آورده است در پاسخ به چرایی کارش می‌گوید: «خودتان را جای ما بگذارید، اصلا ما هیچ خودتان را جای این بچه بگذارید، از خانه ماندن خسته و کلافه شده است، گریه می‌کند، دیگر نمی‌توانم او را در خانه نگه دارم اما حالا که آمده‌ایم مراقب هستم تا بهداشت را رعایت کند و کسی به او نزدیک نشود».

تصور اینکه اوضاع عادی شده و می‌توان با خیالی آسوده بیرون رفت و در اماکن عمومی حضور داشت تصوری خطرناک است که می‌تواند پیک دوم بیماری را به‌دنبال داشته باشد. لازم است که تمام مردم هشدارها را جدی بگیرند و همچنان در خانه بمانند اما حضور بسیاری از مردم در اماکن عمومی نگران کننده است.

نگرانی از حضور غیرضروری مردم در سطح شهر و خیابان‌ها

یکی از بانوانی که برای خرید از خانه بیرون آمده است در توجیه کار خود می‌گوید: «خیلی وقت بود بیرون نیامده بودم اما لباس‌هایی نیاز داشتم که نمی‌توانستم نخرم، اما اگر می‌خواهند مردم از خانه بیرون نیایند چرا همه مغازه‌ها و مراکز خرید باز است ما هم می‌آییم و هر چه نیاز داریم تهیه می‌کنیم اما بهداشت را هم رعایت می‌کنیم».

جوانی حدود 30 ساله نیز در مورد حضورش در خیابان گفت: من که شاغلم و فقط به محل کارم می‌روم و می‌آیم اما هر روز شاهد حضور زنان و کودکان و جوانان بسیاری در سطح شهر هستم که خیلی نگران کننده است. نمی‌دانم مردم به چه چیزی فکر می‌کنند اما بدون شک این بیماری با حضور مردم در چند روز آینده بدتر خواهد شد.

وی افزود: مردم تصور کردند که ثابت ماندن آمار مبتلایان به معنی بهبودی اوضاع است اما اصلا این گونه نیست، دو هفته دیگر مشخص می‌شود که این بیرون آمدن‌ها چه نتیجه‌ای دارد. کسانی مانند ما که برای کار خود مجبور هستند از خانه خارج شوند با دیگران فرق دارند، ما از خانه به محل کار و برعکس می‌رویم و می‌آییم اما حضور غیرضروری بعضی از مردم در خیابان‌ها و پارک‌ها را متوجه نمی‌شوم.

خانم رسولی که بیش از 50 سال سن دارد در مورد حضور مردم در خیابان‌ها گفت: داشتیم امیدوار می‌شدیم که آمار مبتلایان ثابت شده است و امکان کاهش آن وجود دارد اما با این حجم حضور مردم در خیابان‌ها اصلا نمی‌توان امیدوار بود. نمی‌دانم چرا مردم بی‌تفاوت شده‌اند، شهر شلوغ و پرازدحام است، حتی در پارک‌ها هم شاهد حضور خانواده‌ها هستیم و این بسیار نگران  کننده است.

فاصله فیزیکی و دستورات بهداشتی را همچنان رعایت کنید

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در مورد آمار مبتلایان به کرونا اظهار داشت: آمار بیماری کرونا استان اصفهان تغییر خاصی نداشته و این نیازمند مراقبت‌های بیشتر هم استانی‌ها در حفظ فاصله فیزیکی و رعایت موارد بهداشتی است.

طاهره چنگیز افزود: این تصور برای برخی هم استانی‌ها پیش آمده که با شروع گام دوم هوشمندسازی فاصله فیزیکی، مشکلات برطرف شده و در بعضی اماکن و به‌ویژه تفرجگاه‌ها ازدحام جمعیت به وضوح قابل مشاهده است.

وی گفت: درخواست جدی من از همه همشهریان این است که روزهای آینده روزهای سرنوشت‌سازی برای استان خواهند بود و اگر فاصله فیزیکی و دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت نکنند نگران ورود به پیک دوم بزرگتر از پیک اول هستیم.

بیشتر بخوانید

افراد مسن و بیماران زمینه‌ای همچنان در خانه بمانند

چنگیز گفت: افراد مُسن، افراد دارای بیماری زمینه‌ای به‌ویژه افراد مبتلا به بیماری‌های نقص ایمنی، دیابت، فشار خون و سرطان، همچنان نیاز به ماندن در منزل و مراقبت‌های ویژه دارند.

علاوه بر افرادی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای هستند مردم دیگر نیز باید اصل در خانه ماندن را رعایت کنند و این تصور به‌وجود نیاید که جوان هستند و مشکلی برایشان پیش نمی‌آید؛ کودکان و نوجوانان و جوانان ناقلانی هستند که می‌توانند تعداد زیادی از مردم را مبتلا کنند و حتی خود نیز ندانند که دلیل ابتلای دیگران چه بوده است. به همین دلیل لازم است که تا جایی که امکان دارد در خانه بمانیم و زنجیره بیماری را قطع کنیم.

اوضاع عادی نیست؛ در خانه بمانیم

مادر دو کودک 5 و 7 ساله در مورد نگرانی خود از حضور مردم در اماکن عمومی و سطح شهر گفت: چرا ما که از همان ابتدای شیوع بیماری در خانه مانده‌ایم و تمام توصیه‌ها و هشدارها را جدی گرفته‌ایم باید قربانی عده‌ای بی‌ملاحظه شویم، واقعا همه آنهایی که در خیابان‌ها حضور دارند کار ضروری دارند؟ این حضور بسیار خطرناک است. از مسئولان درخواست می‌کنم به این موضوع رسیدگی کنند.

وی افزود: بچه‌های من هم در خانه خسته شده‌اند، بی‌قراری می‌کنند، دلشان فضای بیرون و بازی می‌خواهد اما چه چیزی از سلامتی آنها مهمتر است؟ مردم فکر نکنند که بیماری کم شده و یا خطری دیگر وجود ندارد، نتیجه این حضور غیرضروری دو هفته دیگر مشخص می‌شود.

با وجود تمام هشدارها و توصیه‌ها مبنی بر در خانه ماندن، بسیاری از همشهریان هنوز هم خطر را جدی نگرفته و یا بیماری را کم خطر و بی‌خطر می‌دانند و در خیابان‌ها حضور غیرضروری دارند اما تاکید تمام کادر درمانی و مسئولان بهداشتی به مردم این است که اوضاع هنوز هم عادی نیست و نباید از خانه بیرون آمد، جز در موارد ضروری از خانه بیرون نیاییم و ادامه دهنده این زنجیره نباشیم.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری تسنیم

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715