شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۱۴:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۴

نرخ بیکاری در اصفهان از چه چیزی خبر می‌دهد؟ + واکنش عضو کمیسیون اقتصادی مجلس

امروز بیکاری تجربه تلخ اقتصاد کشور است و اشتغال نیز بدون تعارف آرزویی که به نظر می‌رسد برای بسیاری از جوانان تن به واقعیت نمی‌دهد.

به گزارش ندای اصفهان،ایجاد اشتغال در جامعه از آن جهت اهمیت دارد که معیشت و حیات خانواده‌ها بدان وابسته است و حتی در شعارهای انتخاباتی، نخستین مسئله و دغدغه اصلی نیز ایجاد شغل بوده و هست.

بحث اشتغال نیروهای جوان در طول سال‌های متمادی و با حضور هر کدام از دولت‌ها جزو مهم‌ترین مسائل مطرح شده به شمار می‌آید و تمام مسئولان مربوطه ایجاد اشتغال و کاهش نرخ بیکاری را از ضروریات می‌دانند.

بر این اساس نرخ بیکاری و سهم اشتغال در اصفهان به عنوان صنعتی‌ترین استان، از اهمیت ویژه‌ای برخوردارست و جدیدترین آمار منتشر شده، گویای نرخ بیکاری در 19 استان کشور در زمستان پارسال (پیش از شیوع کرونا) دو رقمی و نرخ بیکاری در 5 استان تک رقمی است که استان اصفهان با 10.3 درصد جزء استان‌های دو رقمی بوده و باوجود بهره‌مندی از عنوان صنعتی‌ترین استان در کشور سال‌هاست نرخ بیکاری آن در ردیف استان‌های دو رقمی جاخوش کرده است.

در این میان 15 درصد از تولید ناخالص کشور متعلق به استان اصفهان بوده و باید گفت اصفهان صنعتی‌ترین استان کشور است که 70 درصد از فولاد ایران، 50 درصد از صنایع ساختمانی، 60 درصد مصنوعات طلایی کشور و 25 درصد از فرآورده‌هایی نفتی کشور متعلق به این استان بوده و 10 درصد کارگران کشورمان در اصفهان فعالیت می‌کنند.

همچنین 400 هزار هکتار اراضی کشاورزی کشور در استان اصفهان قرار دارد که البته 100 هزار هکتار به دلیل خشکسالی از دایره کشاورزی خارج شده است.

اصفهان به عنوان 10 شهر برتر گردشگری دنیا مطرح است و باید گفت اصفهان همواره به عنوان یکی از 10 شهر زیبای جهان سرشار از آثار هنری و تاریخی است و با داشتن قابلیت‌های توریستی شهر اصفهان و برخورداری از جاذبه‌های گردشگری بسیار در زمینه‌های تاریخی، طبیعی و انسان ساخت با ارزش ملی و فراملی و وجود آثار تاریخی غیرمنقول و آثار شناخته شده منقول بازمانده از ادوار مختلف در جای جای استان به عنوان قطب مهم گردشگری کشور تبدیل کرده است.

در همین راستا عباس رضایی استاندار اصفهان طی بهمن ماه سال 97 با بیان اینکه نرخ بیکاری کل کشور 12.4 درصد است و این نرخ در اصفهان 3 درصد بیشتر از کشور برآورد شده و چنین شرایطی برای استان اقتصادی خوب نیست گفت: موقعیت اقتصادی استان اصفهان شرایط خاصی است به نوعی که بزرگترین استان صنعتی کشور محسوب می‌شود اما آمار بیکاری آن از متوسط کشوری بالاتر است.

در این میان هرچند به گفته مسئولان استانی نرخ بیکاری استان اصفهان طی 3 ماهه تابستان سال 98 که البته با 3 ماهه زمستان سال گذشته مرتبط نیست از 14.1 درصد به 10.7 درصد رسید و با کاهش 4 درصدی روبه‌رو شد و دست‌اندرکاران اظهار امیدواری کردند که این نرخ به زیر 5 درصد برسد چراکه مسئله بیکاری بزرگترین مشکل اصفهان است اما با تمام ویژگی‌های چشمگیر صنعتی و غیرصنعتی موجود در استان اصفهان نسخه‌های کاغذی و تنها امیدواری‌ها برای درد بیکاری این استان حتی همچون مسکن‌های موقتی هم نیست که بتواند چنین رنج شدیدی را اندکی تسکین دهد و این استان را در ردیف استان‌های تک رقمی نرخ بیکاری بگنجاند و آرزوها را به یقین برساند.

در همین راستا براساس تازه‌ترین اعلام مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری 3 ماهه زمستان سال 97 استان اصفهان 12.4 درصد و طی مدت مشابه سال گذشته برآورد نقطه‌ای آن 10.3 درصد است که در این مدت نرخ مشارکت اقتصادی استان از 42.1 درصد به 39.1 درصد و نسبت اشتغال هم از 36.9 درصد به 35.1 درصد رسیده است.

لزوم همت مضاعف در رسیدن به نرخ تک رقمی بیکاری در اصفهان

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان گفت: آمارهای نشان دهنده کاهش نرخ بیکاری 3 ماهه زمستان 98 استان اصفهان به نسبت سال 97 است.

سید حسن قاضی عسگر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، پیرامون اینکه شیوع ویروس کرونا بسیاری از معادلات و پیش‌بینی‌ها را دگرگون کرده است، اظهار داشت: علی‌رغم تمام مسائل روند بیکاری در استان اصفهان از 14.4 درصد از یکسال و نیم گذشته تاکنون به 10.3 درصد رسیده که نشان دهنده بهبودی است اما راضی‌کننده نیست و نیاز به همت مضاعف دارد.

وی درباره تفکیک نرخ بیکاری شهری، روستایی، کشاورزی و صنعتی 3 ماهه زمستان سال 98 استان اصفهان براساس آمار مرکز ایران، افزود: به دلیل شرایط فعلی کشور با شیوع ویروس کرونا هنوز آمار‌های جزیی برای مسئولان استان ابلاغ نشده و امیدواریم اواخر هفته جاری اعلام شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان در پاسخ به این سوال که با توجه به نامگذاری امسال تحت عنوان سال «جهش تولید» مسئولان استان برای حمایت و رونق کسب و کار تولیدکنندگان، واحدهای صنعتی و کاهش نرخ بیکاری استان اصفهان چه اقداماتی را اجرایی خواهند کرد، گفت: براساس برنامه‌ریزی‌ها و تصمیمات لازم اندکی با رفع معضلات شیوع ویروس کرونا، درصدد تشکیل ستاد استانی مدیریت جهش تولید هستیم تا با اعلام برنامه‌ها اقدامات اساسی اجرا شود.

وی در ادامه اظهار داشت: با برنامه‌ریزی و کاهش بحران‌ها حمایت‌های مسئولان استان در راستای رونق واحدهای تولیدی و صنعتی صورت می‌گیرد اما طی سال گذشته با بحران‌های مختلف از روابط خارجی تا سیاست‌های داخلی روبه‌رو شدیم ولی با تمام شرایط اقدامات باید منسجم‌تر اجرایی گردد تا به هدف‌گذاری نرخ بیکاری تک رقمی دست یابیم.

قاضی عسگر در این باره که براساس آمار مرکز ایران چرا نرخ مشارکت اقتصادی استان اصفهان از 42.1 درصد زمستان سال 97 به 39.1 درصد در زمستان سال گذشته رسیده است، بیان کرد: آمارها نشان دهنده این است که افراد کمتر به دنبال کار بوده‌اند و یا اینکه نتوانسته‌اند کاری با تخصص خودشان پیدا کنند اما تمامی مباحث باید با یکدیگر بررسی و تفکیک شوند.

وی در ادامه افزود: براساس آمارها نرخ مشارکت اقتصادی در 3 ماهه پاییز سال گذشته مطلوب‌تر بوده و معمولاً در فصول زمستان نرخ مشارکت کمتر می‌شود اما باید برای بهبود شرایط تلاش بیشتری اجرایی شود.

بیشتر بخوانید

باید واردات کالاهای مشابه ساخت داخل به کشور کامل ممنوع شود

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: برای تحقق شعار جهش تولید باید واردات کالاهای مشابه ساخت داخل به کشور کامل ممنوع شود زیرا تولید ملی در سایه سنگین واردات به کشورمان اجازه رشد ندارد.

حجت‌الاسلام سید ناصر موسوی لارگانی با بیان اینکه دولت مسئول کاهش نرخ بیکاری است، اظهار داشت: بحث اشتغال وظیفه ذاتی قوه مجریه است و اگر جایی نیاز به بودجه و یا قانون داشته باشد، مجلس شورای اسلامی ورود پیدا می‌کند.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در مجلس شورای اسلامی برای ایجاد اشتغال و کاهش نرخ بیکاری، افزود: برای رفع بیکاری، قوانین رفع موانع تولید و تضمین کسب‌وکار در مجلس تصویب شده و نمایندگان با اذن رهبری طی سال گذشته از صندوق توسعه ملی برای اشتغال در روستا اعتباراتی درنظر گرفته‌اند.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی پیرامون اینکه مقام معظم رهبری پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال 92 برای همه کاندیداهای انتخابات فرمودند قولی به مردم بدهید که در پایان دوره ریاست جمهوری به دلیل عدم تحقق آن شرمنده مردم نشوید، تاکید کرد: یکی از مسائلی که می‌تواند خواسته‌های رهبری و سیاست‌های ابلاغی سران قوا را تحقق دهد، ایجاد اشتغال واقعی برای جوانان کشور است.

وی اضافه کرد: چنانچه دولت فعلی پیام ایشان را سرلوحه کار خود قرار داده بود، هیچ مشکلی برایش پیش نمی‌آمد.

موسوی لارگانی با بیان اینکه در شرایط فعلی بسیاری از واحدهای صنعتی کوچک و متوسط استان اصفهان تنها با 25 درصد از ظرفیت خود کار می‌کنند و به خاطر بدهی مالیاتی و بدهی بانکی، کارگران خود را تعدیل کرده‌اند، گفت: دولت باید برنامه‌ریزی کند که با توجه به وضعیت رکود موجود، یکسال معافیت مالیاتی به صنایع اختصاص دهد تا آنها بتوانند بخشی از مشکلات خود را برطرف کنند.

وی با اشاره به اینکه حمایت از تولیدکنندگان داخلی باید در عمل دیده شود تا رشد اقتصادی همسو با کشورهای پیشرفته برای ما هم رخ دهد، اظهار داشت: سال 96، سال تولید و اشتغال‌ اعلام شده بود، اما شاهد کاهش اشتغال و افزایش بیکاری در کشور بودیم و متأسفانه با سیر نزولی صادرات غیرنفتی درصد واردات بیش از سال‌های قبل بود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی عبور از مشکلات پیشروی تولیدکنندگان را لازمه رشد اقتصادی دانست و اظهار داشت: تأمین اعتبارات مورد نیاز برای تولید داخل مهمترین چالش فعلی اقتصاد کشور است و برنامه‌ریزی مشخص و مدون از سوی دولت برای حمایت از تولید ملی می‌تواند حرکت در مدار اقتصاد مقاومتی را تضمین کند.

وی درباره اینکه جهش تولید در گرو اصلاح ساختار تولید ملی است، بیان کرد: در راستای تحقق شعار سال 99 باید به ظرفیت‌های داخلی کشورمان توجه داشته و نگاه به خارج از کشور را کاهش دهیم زیرا تنها راه نجات اقتصاد اکتفا به داشته‌های خودمان است.

موسوی لارگانی واردات را یکی از عوامل اصلی بیکاری جوانان برشمرد و افزود: برای تحقق شعار جهش تولید باید واردات کالاهای مشابه ساخت داخل به کشور کامل ممنوع شود زیرا تولید ملی در سایه سنگین واردات به کشورمان اجازه رشد ندارد.

به گزارش تسنیم، مروری مجدد بر ظرفیت‌ها و توانمندی‌های استان اصفهان از منابع انسانی گرفته تا معادن و کارخانجات نشان دهنده این است که با کمی تدبیر می‌توان فرصت‌ اشتغال را برای بخش عمده‌ای از جمعیت بیکار استان فراهم کرد. سرمایه گریزی امروز دستمایه برخی مسئولان برای فرار از پاسخگویی است، این در حالی است که خلاقیت در مدیریت منابع و نیروها می‌تواند شرایط را برای کاهش نرخ بیکاری فراهم کند.

انتهای پیام/

منبع:تسنیم

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام مدرسه علمیه مشکات ویژه دانشجویان تراز انقلاب 09133663084
ثبت نام مدرسه علمیه مشکات ویژه دانشجویان تراز انقلاب 09133663084
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715