دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۶:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷

وَ لَهُمْ عَذابٌ أَليمٌ

اگر مسئولین این آیه قرآن را بدانند

امام علی(ع) از ثناهای ناخواسته‌ای که شاید اهلیت آن را نداشته باشد به خدا پناه می‌برد. و به ما یاد داده که اینگونه باشیم تا شامل این آیه قرآن نشویم. ولی متاسفانه برخی هستند که خودشان به استقبال این حمد و ثنا می روند...

ندای اصفهان- روح الله عباسیان

یکی از آیاتی که دارای نکات بسیار مهمی برای جامعه و خصوصا مسئولین و متمکنین است و اگر متنعمین، مسئولین، صاحبان قدرت و ثروت و امثالهم به آن توجه کنند رویه آنها متفاوت خواهد شد، آیه 188 سوره آل عمران است.

خداوند در این آیه شریفه می فرماید:

«لا تَحْسَبَنَّ الَّذينَ يَفْرَحُونَ بِما أَتَوْا وَ يُحِبُّونَ أَنْ يُحْمَدُوا بِما لَمْ يَفْعَلُوا فَلا تَحْسَبَنَّهُمْ بِمَفازَةٍ مِنَ الْعَذابِ وَ لَهُمْ عَذابٌ أَليمٌ»

شاید مسئولینی را دیده باشید که به پست و مسئولیت خود خیلی می نازند، به دیگران فخر فروشی می کنند و جزو مصادیق این آیه هستند. بعضی از مسئولین که رای بیشتر، انتصاب توسط مقامات بالاتر، سواد علمی و… را ملاک برتری شان می‌دانند و بعضا هرگونه که می خواهند رفتار می‌کنند جزوی از مصادیق هستند. اینها نمی دانند که این مسئولیت امانت الهی است که به آنها واگذار شده است و در پی آن حساب کشی وجود دارد! لذا باید حق آن را ادا کنند و تمام تلاش خود را در انجام مسئولیت به کار گیرند. اگر واقعا توانایی ادای حق آن را ندارند آن را باید به اهل آن واگذار کنند. متاسفانه برخی‌ها مسئولیت را به بازی گرفته‌اند و در مسئولیت برای نیل به اهداف مادی خود سوء استفاده می‌کنند و از مصادیق دیگر این آیه هستند.

تفریحی عمل کردن مسئولین، دل بخواهی عمل کردن ها، حب و بغضی عمل کردن، قدرت را همانند یک اسباب بازی دیدن که برایشان جنبه سرگرمی دارد، از آفاتی است که کمابیش دیده می‌شود. مسئولی که در انجام وظایفش سهل انگاری می‌کند از این قماش است.

البته مال، ثروت، شهرت و… نیز امانت الهی هستند. صاحبان آن حق ندارند در قبال این امانت تفریحی عمل کنند. مگر در رابطه با اموال نداریم که فی حلالها حساب و فی حرامها عقاب! مگر نداریم فی اموالهم حق للسائل و المحروم..! ولی متاسفانه روحیه اشرافی‌گری و لاکچری‌بازی و دل سوزاندن‌ها که بعضا به وجود می‌آید نمادهایی از آن هستند.

اما بخش دوم آیه: «یحبون ان یحمدوا بما لم تفعلوا». بعضی از مسئولین دوست دارند از آنها تمجید و سپاس شود لذا یکسری کارها می‌کنند تا به خواسته‌شان بینجامد. به طور مثال برخی از مسئولین آنچنان از فعالیت های خود بزرگنمایی می‌کنند تا مسئولین بالاتر از آنها قدردانی کنند. یا مردمی که بی‌خبر هستند با دیدن گزارش‌های غلو شده فعالیتشان، آنها را تمجید کنند!

بعضی از مسئولین عملکرد دیگران یا سایر ارگان‌ها را به نام خود گزارش می‌کنند. بعضی‌هایشان کار نیمه تمام را افتتاح می‌کنند تا به نام آنها ثبت شود! برخی ها کاری را که نزدیک افتتاح است، آنچنان طول می‌دهند تا بگویند این کار را او کرده! برخی ها گزارشات کارهای کوچک خود را آنچنان در رسانه‌ها آب و تاب می‌دهند تا در ذهن ها حک شود!

برخی مسئولین به مجری مراسم می‌گویند که آنها را به فلان صفت خطاب کند؛ به طور مثال ایشان را مدیر محبوب خطاب کند!

برخی از مسئولین پا را از این فراتر گذاشته و گزارش دروغین در رسانه ها منشر می‌کنند و بماند که چه کارهایی که نمی‌شود!

برخی‌ها برای کسب فالوور بیشتر در فضای مجازی چه کارهایی که نمی‌کنند! با چه افرادی که همنشین نمی‌شوند و چه پول‌هایی که خرج نمی‌شود!

همه اینها به خاطر حب دنیا و حب تمجید و ستایش از آنهاست که به یک بیماری روانی تبدیل شده‌است.

همه این رفتارها در نزد پروردگار قبیح است. خداوند در قرآن فرموده‌است فکر نکنید که دور از آتش هستند! برای آنها عذاب دردناک فراهم است!

امام علی (ع) در دعای کمیل می فرمایند: «کم من ثناء جمیل لست اهلا له نشرته، اللهم عظم بلائی…»

امام علی (ع) از ثناهای ناخواسته‌ای که شاید اهلیت آن را نداشته باشد به خدا پناه می‌برد. و به ما یاد داده که اینگونه باشیم تا شامل این آیه قرآن نشویم. ولی متاسفانه برخی هستند که خودشان به استقبال این حمد و ثنا می روند یا حتی عده‌ای را اجیر می کنند تا تمجیدشان کنند!

ای کاش این آیه به گوش همه مسئولین برسد. ای کاش این آیه به گوش همه صاحبان نعمت از هر مدل آن برسد. همچنین به گوش جوانانی که در آینده ثروت، مکنت، علم و مسئولیت پیدا می‌کنند برسد. این آیه قرآن به آنها گوشزد شود تا حداقل از ترس آتش دوزخ هم که شده این مسیر انحرافی را در پیش نگیرند و دنبال خدمت بی منت باشند.

البته خداوند اجر نیکوکاران را ضایع نمی‌کند و اوست که بهترین یاری‌گر افرادی است که خالصانه و صادقانه عمل می‌کنند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715