شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۲:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷

روحانی در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا:

ساعات کار اداری کل کشور تغییر کرد/ آغاز فعالیت اقتصادی استان تهران از ۳۰ فروردین/ فعالیت کسب و کار‌های پر ریسک تا پایان فروردین ممنوع است

رئیس جمهور تصمیمات مهم ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره زمان و شکل فعالیت کسب و کارها و ادارات را تشریح کرد.

به گزارش ندای اصفهان،حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور امروز یکشنبه در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا اظهار کرد: برای مسئله مبارزه با کرونا در روندی که ما پیش رو داریم هیچ اختلاف نظری بین دستگاه‌های دولتی و بین قوا وجود ندارد و همه با هم و در کنار هم این کارها را انجام می‌دهیم، رهبر انقلاب همواره حمایت کردند بنابراین کل نظام یکپارچه است.

او افزود: کرونا با همه گرفتاری‌هایی که برای ما درست کرده آثار خوبی داشته که آن هم وحدت مردم و همه مسئولان بوده است، هیچ اختلافی نداریم، نه بین وزارت خانه بهداشت و نه وزارت صمت و یکی در گوشه ای شیطنت می‌کند. برخلاف دعوت بدخواهان و ضد انقلاب که مردم را دعوت می‌کنند به اینکه بین سلامت و فعالیت اقتصادی یکی را باید انتخاب کنند، باید گفت این هم مردود، غلط و ناصواب است.

روحانی گفت: فعالیت اقتصادی و پروتکل بهداشتی هر دو در کنار هم قابل اجرا و پیاده کردن است. فعالیت اداری و تولیدی ما و بقیه فعالیت های اقتصادی باید برپا باشند اما تمام اصول و پرتکل های بهداشتی باید رعایت شود.

او گفت: امروز نسبت به طرح جدید فاصله گذاری هوشمند بحث کردیم و کارگروهی این را چند روز در وزارت کشور بررسی کرده بود؛ کمیته اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا هم آن را بررسی کرد و مصوبه ای هم به دنبال خود داشت.

آغاز فعالیت کسب و کار‌ها از ٣٠ فروردین  در تهران

رئیس جمهور گفت: در جلسه امروز برای خدمات اقتصادی و کسب و کار‌ها این پیشنهاد تصویب شد که از ۲۳ فروردین استان‌های می‌توانند کشور کسب و کار‌های متوسط و کم ریسک را انجام دهند، اما کسب و کار‌های پر ریسک تا پایان فروردین ممنوع است.

روحانی گفت: در استان تهران این فعالیت‌ها با مراعات پروتکل هاى بهداشتی از ٣٠ فروردین آغاز مى شود؛ همچنین ما از کمیته تبلیغات خواستیم که طرح‌ها را بررسی کند. ما برای بازگشایی فعالیت هم تصمیم گرفتیم که از روند پلکانی استفاده کنیم و این پیشنهاد وزارت بهداشت بود که فعالیت‌ها به صورت تدریج انجام شود.

او با اشاره به پیشنهاد و توصیه وزارت بهداشت و درمان گفت: بازگشایی فعالیت‌ها در جامعه به صورت پلکانی و تدریجی آغاز می‌شود، ما هم نسبت به فعالیت اقتصادی در استان‌ها و استان تهران و هم نسبت به سایر فعالیت‌ها در کشور به صورت پلکانی و تدریجی تصمیم گرفتیم.

رئیس جمهوری افزود: ادارت دولتی اکنون نیز فعال هستند و همه مشغول فعالیت هستند البته از هفته آینده از ۲۳ فرودین ماه فعالیت ادارات به این صورت خواهد بود که دو سوم سرکار حاضر می‌شوند و یک سوم از کارکنان مجاز هستند که سر کار نروند و بخش‌های مختلف درباره حضور یک سومی کارکنان به صورت گردشی تصمیمگیری کنند که یک سوم کمتر در محل کار حضور پیدا کنند مگر جا‌هایی که ضرورت داشته باشد بیش از دو سوم فعالیت کنند. البته افرادی که سن بالاتری و یا بیماری‌های زمینه‌ای هستند در اولویت یک سومی قرار بگیرند.

روحانی تاکید کرد: هر کس کرونا مبتلا شد موظف است به رئیس بخش خود در محل کار اعلام کند و سر کار نیاید و باید برای مدتی که برای درمان مشخص شده حدود دو هفته باید به صورت قرنطینه باید در منزل یا نقاهتگاه و یا بیمارستان بنا به شرایط بیماری بماند.

او تصریح کرد: حضور فرد مبتلا در محل کار تخلف است و کسی که می‌داند مبتلا است و آزمایش او مثبت شده است نباید سر کار برود و یا رییس او بگوید باید به سر کار بیاید و اشکال ندارد؛ این موضوع کاملا روشن است حضور کسی که مبتلا به بیماری کرونا است در جامعه و سرکار و اجتماعات ممنوع است و باید خود را قرنطینه کند که همه جامعه باید توجه داشته باشند.

روحانی گفت: آقای نمکی هم باید این مسئله را با قاطعیت مطرح کند که اگر در آزمایشگاه، فردی به نتیجه مثبت کرونا رسید باید به فرد، خانواده و محل کار آن فرد اعلام کند؛ این را همه آزمایشگاه‌ها باید انجام دهند. وقتی به کسی می‌گویند آزمایش و مثبت است، نباید نگران و مضطرب شوند، بسیاری از مردم با مراقبت و هیچ نیازی به بستری شدن درمان می‌شوند. بسیاری از مردم بدون هیچ اقدام درمانی با ایزوله کردن و قرنطینه در مدت دو هفته درمان می‌شوند و هیچ مشکلی هم نخواهند داشت، طبق آمار ۸۵ درصد مبتلایان با مراعات و رعایت مسائل بهداشتی خوب می‌شوند و ممکن است ۱۵ تا ۲۰ درصد دچار مشکلاتی شوند که باید به پزشک مراجعه کنند که شاید برخی از آنها به بستری شدن نیازی نداشته باشند و برخی هم باید بستری شوند که آنها در روند درمان قرار می‌گیرند و درمان می‌شوند.

روحانی یادآور شد: از ۱۰۰ نفری که به بیماری مبتلا می‌شوند ۳ تا ۴ نفر با خطر مرگ مواجه می‌شوند که البته رقم جهانی ۵ درصد است که باید تلاش کنیم این رقم کاهش و به زیر ۳ درصد برسد.

تغییر ساعت کاری ادارات از ۲۳ فروردین در استان‌های کشور

رئیس جمهور بیان کرد: اصول بهداشتی را باید محکم رعایت کنیم، به هم دست ندهیم، در اجتماعات شرکت نکنیم، از ماسک و دستکش استفاده کنیم. کرونا یک بیماری است که ترس از خودش بدتر است.

او افزود: ساعات کار اداری از روز ۲۳ فروردین تمام در استا‌ها و تهران ۷ صبح تا ۲ بعدازظهر است و این رویه تا ماه رمضان هم ادامه دارد، زيرا ناهار و نماز جماعت تعطيل شده است.

روحانی اظهار کرد: تمام کالا‌هایی که ضروری بوده که جابه جا شود، بدون هیچ خللی به خوبی انجام گرفته است و حتی اعلام شد یک درصد کمتر از گذشته نبوده است. در ماه اسفند و فرودین که مشکل کرونا داشتیم در بخش حمل و نقل هیچ فردی نه اخراج و نه شده است.

رئیس جمهور تصریح کرد: اتوبوس، قطار، هواپیما و … فعالیت خود را با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام می‌دهند؛ بین استان تهران و کرج تردد‌ها مشخص شده، خودرو‌های شخصی در داخل استان‌ها آزاد بوده و در حال حاضر هم هست، اما میان استان به استان که تردد خودرو‌ها ممنوع بوده و تا ۳۰ فروردین ممنوع است.

او ادامه داد: نکته دوم این بود که گفته شد که در ماه اسفند و فروردین که ما مشکل کرونا داشتیم هیچ فردی نه اخراج شده و نه تعدیل شده. پس برای کارگران و افرادی که در بخش حمل و نقل کار می‌کنند این خبر خوشی بوده و همه اینها مشمول تسهیلات بانکی‌ می‌شوند که این شرط تسهیلات بانکی این است که کسی را اخراج و تعدیل نکرده باشند.

روحانی اظهار کرد: همچنان اتوبوس‌ها، قطار، هواپ‍یما و کشتی همه فعالیت‌های خودشان را با رعایت پروتکل‌های بهداشتی رعایت فاصله و استفاده از ماسک انجام دهند.

رئیس جمهور افزود: در مورد آموزش و پرورش و آموزش عالی بحث‌هایی امروز شد و فعلاً تصمیم بر این است که در بخش آموزش به جز آموزش تکمیلی در دانشگاه که گفته می‌شود از ۳۰ فروردین به خصوص بخش دکترا حضوری خواهد بود، در بخش‌های دیگر تصمیم بر این است که تا ۳۰ فروردین همچنان تعطیل باشند.

روحانی عنوان کرد: ما این اختیار را به استان‌ها داده‌ایم که خودشان تصمیم بگیرند. ما برخی استان‌ها را در جنوب به صورت سفید داریم و مثلاً در بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان مشکلی نیست و می‌توانند آموزش را شروع کنند. برای کل کشور تا پایان فروردین آموزش تعطیل است تا ما در آینده تصمیم بگیرم.

او گفت: شیوه درمان و کار ویروس کرونا برای ما مشخص نیست و وزارت بهداشت نمی‌تواند قطعی و روشن بگوید که چه می‌شود و مثلاً در دو ماه آینده یا تابستان چه چیزی رخ می‌دهد. از این رو باید صبر کنیم و اصول بهداشتی را رعایت کنیم.

روحانی ادامه داد: در مورد اماکن مقدسه باید بگویم که آنها تا پایان فروردین همچنان تعطیل هستند و در مورد آنها در آینده تصمیم می‌گیریم.

او اظهار کرد: ۲۴ فروردین جلسه بعدی ما خواهد بود و اگر نیاز بود، پیش از آن جلسه می‌گذاریم.

روحانی در پایان گفت: جلسه بعدی ما ۲۴ فروردین خواهد بود اما اگر تا این تاریخ دیدیم جلسه‌ای لازم است می‌توانیم جلسه بگذاریم و قبلا به دوستان و برادران برای این جلسه اطلاع خواهیم داد.

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام دبستان پسرانه تربیتی طاها
ثبت نام دبستان پسرانه تربیتی طاها
خرید کتاب «بخوانید، اراده کنید و ثروتمند شوید»
خرید کتاب «بخوانید، اراده کنید و ثروتمند شوید»
خرید کتاب «پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی» (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب «پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی» (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715