پنجشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۱۲:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳

ترویج نویسندگی در دانش ­آموزان نوقلم با زبان کودکانه خود

خیلی از افراد قابلیت تبدیل نوشته ­های معمولی خود به نوشته­ های ادبی و جذاب را دارند؛ چرا که همواره نوشتن می تواند با تفکر و الهامی درونی عجین گشته و اثری زیبا بیافریند...

ندای اصفهان- محمدحسین حق شناس

ممکن است بسیاری از افراد معتقد باشند که توانایی نویسندگی تنها مختص به قشر خاصی بوده و تلاش سایرین برای نوشتن، امری بی ­فایده است. اما حقیقتا چنین اعتقادی یک دروغ ذهنی بیش نیست.

خیلی از افراد قابلیت تبدیل نوشته ­های معمولی خود به نوشته­ های ادبی و جذاب را دارند؛ چرا که همواره نوشتن می تواند با تفکر و الهامی درونی عجین گشته و اثری زیبا بیافریند.

امام على عليه السلام می ­فرمایند: نوشته انسان، معيار فضل او و ژرفاسنج هوش اوست.

روز جهانی کتاب کودک اگرچه عنوان دهان پُر کنی دارد، اما صرفا فرصت کوتاهی برای یادآوری کتاب کودکان است و متاسفانه در کشور ما به شکل ویژه و خاص مورد توجه قرار نگرفته است، لذا بر مربیّان و والدین گرامی ضروریست تا به بهانه این روز و در ایامی که با بحران جهانی این ویروس روبرو هستیم فرصت را مغتنم شمرده و ضمن کشف استعداد نویسندگی در فرزندان خود و باور داشتن این استعداد، گامی فراتر نهاده و به دنبال ترویج فرهنگ نویسندگی در دانش­آموزان و فرزندان نو قلم خود باشند.

بر والدین است که ظرفیت‌های نهفته در وجود فرزندان خود را پرورش دهند و چه بسیار این ظرفیت عظیم و نیاز حیاتی در بُعد روح و روان آنان مورد غفلت واقع شده است.

با وجود روزهای کرونائی، مربیان مدارس می توانند از طریق رسانه­ های الکترونیکی و با همکاری والدین برای این امر خطیر آستین بالا زده و استعداد نویسندگی در بچه ها را کشف نمایند.

کمترین تأثیر نوشتن، به بند کشیدن علم است همانگونه که پيامبر خدا صلى الله عليه و آله این معنا را در روایتی خاطر نشان فرموده اند.

البته فراموش نشود که پیش­نیاز دستیابی به هنر نویسندگی، تقویت هنر کتاب­خوانی است. كتاب خوب یا بد خواه ناخواه همچون همنشين بر انسان اثر می گذارد. اگر سخنان او يأس ‏آلود باشد، بى­ شک، اين نااميدى را به خواننده منتقل و فرد را زمين‏گير و ميزان عزّتمندى وى را كاهش مى‏ دهد. بنابراین انتخاب نوع كتاب و تایید محتواى توسط والدین و مربیان نیز باید مدنظر قرار گیرد.

برای ترویج فرهنگ نویسندگی در دانش­آموزان نو قلم نیازمند توجه به چند اصل مهم هستیم از جمله:

 • 1- ترویج کتابخوانی و نویسندگی به صورت مسابقه در بین فرزندان حتی کلاس اولی­ ها؛ علی ­الخصوص در این ایام که به راحتی می­ توان فرصت خالی پیدا کرد.
 • 2- تزریق دغدغه والدین و مربیان به اجتماع در جهت ترویج فرهنگ نوشتن
 • 3- ردیابی علاقه و استعداد فرزندان در محیط خانه و مدرسه
 • 4- تشویق درست و مناسب به طور واقعی و بدون هیچ اغراقی در این زمینه از طرف والدین و مربیان
 • جرأت و جسارت دادن به فرزندان در امر نوشتن
 • 5- سخت­گیری نکردن و پرهیز از ایرادهای بی ­مورد در نوشتن فرزندان
 • 6- ترغیب فرزندان به بسیار نوشتن با یادآوری و تعریف کردن از تجربه‌های روح‌بخش گذشته خودشان
 • 7- تکریم و احترام خاص نسبت به نویسندگان نوقلم

والدین و مربیان نباید به خاطر آفتِ ذهنیِ حمایت نشدن از سمت مسئولان، از ترویج این فرهنگ ناامید شوند؛ بلکه می ­توانند با برگزاری و تشکیل مسابقات در امر کتاب­خوانی و نویسندگی از بین کتاب هایی که خوانده شده، در بین فامیل­ و دوستان این امر مهم را پیگیری نمایند.

پيامبر خدا صلى الله عليه و آله می­ فرمایند: هر گاه مؤمن بميرد و يك برگه كه روى آن علمى نوشته شده باشد از خود بر جاى گذارد، روز قيامت آن برگه پرده ميان او و آتش مى ‏شود و خداوند تبارك و تعالى به ازاى هر حرفى كه روى آن نوشته شده، شهرى هفت برابر پهناورتر از دنيا به او مى‏دهد.

آری، مربیان و والدین می­ توانند با کمک دهی در این امر در پاداشی که حضرت فرمودند، سهیم شوند و اینگونه دِین خویش را ادا نمایند.

حجت الاسلام محمدحسین حق شناس- کارشناسی ارشد روانشناسی، مدیر گروه تبلیغی ترنج

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

 1. فاطمه تقوی از مدرسه گل نرگس محمدیه گفت:

  با سلام و خسته نباشید من یه دختر ۸ ساله دارم ک از ۵ سالگی به صورت کشید شخصیت های قصه و اجرای نمایش های خونگی با عروسکهاش شروع به نوشتن داستان کرده البته خودم با تصویر سازی فضای اطراف و اتفاقهای روزمره این موقعیت رو برایش فراهم میکنم اما متاسفانه تا حالا هیچ ارگان دولتی یا غیر دولتی پیدا نکردم که در مسیرنوشتن به دخترم کمک کنند.

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715