چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۰:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲

محبت متقابل والدین و فرزندان بهترین پیشنهاد ایام قرنطینه

بیماری کرونا همه ما را تهدید می کند اما حُسن این بیماری جمع کردن اعضای خانواده دور یکدیگر است. ولی افسوس که اینترنت، تلگرام، ماهواره و... سبب شده است تا والدین خلوتی برای دختران و پسران خود پیدا نکرده و اعضای خانواده در دنیای مجازی سیر کنند...

ندای اصفهان- شکریه احمدی

(عضو گروه نویسندگی صریر وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان)

در دنیای مدرن امروز بیماری کرونا همه ما را تهدید می کند و حُسن این بیماری جمع کردن اعضای خانواده دور یکدیگر است ولی افسوس که وجود اینترنت، تلگرام، ماهواره و… سبب شده است تا والدین خلوتی برای دختران و پسران خود پیدا نکرده و اعضای خانواده به جای برقرار کردن ارتباط عاطفی با یکدیگر، در دنیای مجازی سیر کنند.

یکی از آموزه های دین اسلام محبت کردن است، ولی آنچه در این میان این صفت پسندیده را رواج می دهد، عشق و محبت والدین نسبت به فرزندان است؛ زیرا تک تک افراد خانواده، مودّت، رحم، نیکوکاری، محبت، ایثار، شهامت، شجاعت و دیگر صفات نیکو را از پدر و مادر خود می آموزند. حبّ به فرزندان اهمیت ویژه ای دارد زیرا در رشد طبیعی فرزند موثر بوده و او را به مرحله ای می رساند که محبوب دیگران شده و در نتیجه به دیگران نیز مهرورزی می کند.

رسول خدا(صل الله علیه وآله) می فرمایند: کودکان را دوست بدارید و به آنها مهر بورزید و چون به آنان وعده ای دادید، به عهد خود وفا کنید (کافی، ج 6، ص 49 ).

براساس سخن پیامبر مهربانی ها می توان چنین نتیجه گرفت که مهرورزی به فرزندان از جایگاه والایی برخوردار بوده و منجر به استحکام ستون خانواده می شود.

شناخت آثار محبت و غنیمت شمردن فرصت ها، ما را در جهت ایجاد فضای عطوفت حرکت می دهد و از این طریق می توان با اعلام دوستی و روی گشاده، آغوش خود را برای پر مهرساختن محیط خانه باز کرد.

بهترین شیوه برای پرورش عواطف فرزندانمان، استفاده از الفاظ و کلمات زیباست. به عنوان مثال مورد خطاب قرار دادن فرزندان با واژه هایی چون عزیزم، نور چشمم و میوه دلم همانگونه که حضرت زهرا (سلام الله علیها) خطاب به فرزندان خود از قُرَه عَینی و ثَمَرَه فُوءادی استفاده می کردند.

همچنین اگر پدر و مادرها شنونده خوبی برای فرزندانشان باشند و پای صحبت آن ها نشسته و با ایشان همدردی کنند این امر باعث می شود فرزندان احساس ضعف نکرده و با عزت نفس، صلابت و اراده قوی به خود باوری  برسند وبه دنبال محبت در فضای بیرون از خانه نباشند.

در کنار این راه ها مهم ترین عامل برای ایجاد فضای دلدادگی، استعانت از خداوند است که بدون توجه به قادر مطلق هیچ کاری صورت نمی گیرد؛ همانگونه که حضرت سجاد(علیه السلام) در دعای 25 صحیفه سجادیه، پس از آنکه از خدای متعال برای پرورش فرزندان یاری می خواهد؛ برای تربیت دینی و اخلاقی فرزندان با توجه به مشکلات موجود در مسیر تربیت، از خداوند درخواست یاری می کند و می فرماید: (مرا در تربیت و نیکی به فرزندانم یاری فرما.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نمایشگاه مجازی/ نوشت افزار جذاب ایرانی اسلامی/ کلیک کنید
نمایشگاه مجازی/ نوشت افزار جذاب ایرانی اسلامی/ کلیک کنید
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715