شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۵:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷

اصفهان در وضعیت قرمز/ مسؤولان کرونا را دست‌کم گرفتند یا مردم؟

این که اصفهانی که مرکز شیوع بیماری کرونا نبوده اما امروز به عنوان یکی از سه استان با شیوع گسترده ویروس شناخته می‌شود جای بررسی و تأمل دارد به نظر می‌رسد یا مسؤولان در اطلاع‌رسانی و هشدار به مردم درست عمل نکرده‌اند و یا مردم این بیماری را دست کم گرفته‌اند.

به گزارش ندای اصفهان،بیش از یک ماه از شیوع بیماری کرونا در کشور می‌گذرد و اصفهان از شهرهایی بود که از همان روز‌های ابتدایی با کرونا درگیر شد و هرچه گذشت بر تعداد مبتلایان اصفهانی بیشتر شد.

این که اصفهانی که مرکز شیوع بیماری کرونا نبوده اما امروز به عنوان یکی از سه استان با شیوع گسترده ویروس شناخته می‌شود جای بررسی و تأمل دارد به نظر می‌رسد یا مسؤولان در اطلاع‌رسانی و هشدار به مردم درست عمل نکرده‌اند و یا مردم این بیماری را دست کم گرفته‌اند.

تبدیل وضعیت سفید اصفهان به قرمز پررنگ

اصفهان در ابتدا وضعیت قرمزی نداشت و در تاریخ ۱۸ اسفند تنها ۲۸۶ مورد مبتلا به کرونا در اصفهان تشخیص داده شده بود که ۱۶۴ مورد مربوط به شهر اصفهان بودند اما رفته رفته وضعیت اصفهان بدتر شد.

در این گزارش نگاهی به اظهار نظر‌های مهم‌ترین چهره‌های سیاسی استان اصفهان از زمان شیوع بیماری کرونا می‌اندازیم تا بررسی کنیم آیا آن‌ها سطح هشدار کافی به مردم ارائه داده‌اند یا خیر؛ در کنار استاندارد، شهردار و امام جمعه اصفهان برخی نمایندگان مجلس نیز دست به کار شدند و اقداماتی انجام داده‌اند.

در روز‌های واپسین سال گذشته استاندار اصفهان نامه‌ای به ستاد مبارزه با کرونا ارسال کرد و با توجه روند صعودی تعداد مبتلایان به کرونا در اصفهان درخواست قرنطینه داد اما این ستاد با قرنطینه مخالفت کرد.

از بسیج امکانات تا اعلام سطح هشدار قرمز در استان

عباس رضایی در همان روز‌های ابتدایی گفت: ستادهای شهرستانی مدیریت بیماری کرونا به صورت روزانه و منظم جلسات خود را تشکیل دهند و گزارش مسائل، پیشنهادها و مصوبات خود را به استان اطلاع دهند.

وی همچنین با توجه به وضعیت قرمز و در حال هشدار استان اصفهان، از مردم استدعا کرد که به اصفهان سفر نکنند و در منزل بمانند؛ با توجه به این‌که مسؤولان از روز‌های اولیه قضیه را جدی گرفتند اما انگار این مردم بودند که کرونا را جدی نگرفتند.

سیدیوسف طباطبایی‌نژاد امام جمعه اصفهان نیز در هفته‌های ابتدایی اسفند ماه سال ۹۸ اظهار داشت: شکست کرونا تنها با تلاش عده یا گروه خاص یا بخشی از جامعه محقق نمی شود و قطعا همکاری عموم ملت ایران در عدم حضور غیر ضروری در اماکن عمومی شهرها و رعایت کامل موارد بهداشتی را طلب می‌کند.

امام جمعه اصفهان همچنین گفت: از عموم مردم فهیم ایران انتظار می‌رود همانگونه که در کمک‌رسانی و امداد به هموطنان که در بلایای طبیعی همچون سیل و زلزله به هر وسیله‌ای یاری رسان و غمخوار آنان بوده اند، اکنون و در جنگ مقابله با ویروس کرونا نیز همگام با بزرگان دین و پیرو دستور رهبر حکیم انقلاب، تا نابودی این ویروس منحوس با رعایت تمامی موارد پیشگیرانه همچون رعایت مسائل بهداشتی و عدم حضور در اماکن عمومی و پرهیز از اجتماعات دینی، اجتماعی، سیاسی و سنتی یاری رسان هموطنان و خانواده خود باشند.

سردار مجتبی فدا فرمانده سپاه صاحب‌الزمان (عج) نیز در دهه اول اسفند ماه در این رابطه اظهار کرد: ۱۵۰ اکیپ از بسیجیان و یگان‌های مختلف سپاه که در چند روز گذشته اقدامات موثری داشتند، از امروز به مدت ۱۰ روز نسبت به سالم سازی و ضدعفونی کردن معابر و اماکن اقدام خواهند کرد.

وی همچنین گفت: امیدواریم با همکاری که مجموعه‌های بسیج با دستگاه‌های اجرایی دارند و خود مردم و آحاد مختلف هم که در خانه می‌مانند، بتوانیم این بیماری را به زودی شکست دهیم.

قدرت‌اله نوروزی شهردار اصفهان نیز در مورد کرونا بیان داشت: وضعیت و شرایط ویژه‌ای در شهر اصفهان حاکم است و همه وظیفه داریم با بسیج همه امکانات در راستای مقابله با شرایط مسیری را در پیش بگیریم که مردم با مشاهده فعالیت‌های انجام شده، در آرامش و آسایش زندگی کنند.

وی از آماده‌باش ۱۰۰ درصدی ستاد مدیریت بحران شهر اصفهان طی شبانه‌روز خبر داد و افزود: تلاش ما این است تا حتی یک نفر هم به خاطر قصور ما آسیب نبیند و اقدامات ما در شهرداری بر اساس سیاست‌های تعیین شده در کشور و استان خواهد بود.

نامه به رئیس‌جمهور هم برای کنترل شیوع کرونا در اصفهان کارساز نشد

حمیدرضا فولادگر، نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای خطاب به حسن روحانی خواستاری رسیدگی وی به موضوع کرونا در این استان شد.

در این نامه خطاب به رئیس جمهور آمده است: همانطور که مطلع هستید، استان اصفهان این روزها رتبه بالای شیوع بیماری کرونا در کشور را  حائز داراست که عمده دلیل آن نقل و انتقال‌ها و مرکزیت جغرافیائی و ترددهای ورودی به این استان  است.

فولادگر در ادامه آورده است: متمنی است ضمن برگزاری بیشتر و منسجم‌تر جلسات ستاد ملی به ریاست خویش و حمایت لازم از مجاهدان صف اول مبارزه یعنی کادرهای بهداشتی و درمانی و خدماتی مربوطه در سطح کشور، اولا دستور فرمایید  اعتبارات و امکانات لازم به استان اصفهان تخصیص یابد، ثانیا اختیارات لازم به مدیریت ستاد استانی برای اعمال محدویت‌های ترددی و تعطیلی های لازم تفویض شود.

حجت‌الاسلام احمد سالک نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی نیز با ارسال نامه‌ای به رئیس جمهور خواستار افزایش اعتبارات مالی و امکانات بهداشتی و تفویض اختیارات لازم به مدیریت ستاد استانی برای اعمال محدودیت‌های ترددی و تدابیر لازم برای مقابله با روند صعودی ابتلا به کرونا در اصفهان شد.

اکبر ترکی سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم فریدن نیز در مورد کرونا اظهار داشت: انتشار برخی اخبار غیر واقع باعث ایجاد اضطراب در بین افراد جامعه می‌شود و همین امر باعث پایین آمدن سیستم دفاعی بدن می شود که این اضطراب‌ها از خود بیماری کرونا نیز خطرناک‌تر است.

نماینده شهرستان‌های فریدن، فریدون‌شهر، بوئین و میاندشت و چادگان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: پیشگیری این بیماری یک بخش آن به خود افراد بر می‌گردد که با رعایت نکات و آموزش‌های بهداشتی باید آن را انجام دهند، اما بخش دوم آن مختص قوای سه‌گانه است باید به کمک وزرات بهداشت بیایند و این بیماری را کنترل کنند؛ برای کنترل این بیماری در برخی استان‌ها بیمارستان‌های با تجهیزات لازم  پیش‌بینی شده است که بیماران مبتلا به کرونا به این بیمارستان‌ها منتقل می‌شوند.

جداسازی اجتماعی و مردم نقش اول کنترل کرونا

علی‌رغم همه انتقادهایی که به شیوه مدیریت تجمعات و ترددهای اجتماعی و مقابله با این ویروس در استان اصفهان ممکن است وجود داشته باشد، قابل تأمل است که با وجود همه صحبت‌ها و هشدار‌هایی که فقط بخش کوچکی از آن‌ها در این گزارش مرور شد اما در روز‌های اخیر همچنان شاهد افزایش روند مبتلایان به کرونا در اصفهان هستیم به صورتی که طبق گفته استاندار بیماران بستری مشکوک به کرونا در روز‌های گذشته اخیر ۷ درصد رشد داشته است.

این با وجود این‌ است که از اوایل اسفند ماه نماز جمعه و مناسک مذهبی تعطیل شده است و استاندار اعلام کرده بود در اصفهان وضعیت قرمز است اما به نظر می‌رسد بخشی از مردم به این تذکرات به خوبی توجه نکرده‌اند و حتی مسافران زیادی از شهر‌های دیگر عازم اصفهان به وضعیت قرمز کرونایی شده‌ و بی‌توجهی و ساده پنداشتن بیماری کرونا سبب شده تا همچنان تعداد فوت نسبت به کل مبتلایان در استان‌هایی از جمله اصفهان بالاتر از میانگین کشوری شده است.

حالا که این مدل هشدارها به نتیجه نرسیده روی دیگری از هشدار و اقدامات در دست اجراست و در راستای قطع زنجیره ویروس کرونا در شهر اصفهان و حفظ سلامت مردم، شهردار اصفهان از ممنوعیت ورود خودروها با پلاک غیربومی به شهر اصفهان خبر داد. به گفته نوروزی روشنایی پارک‌ها و تفرجگاه‌های اصفهان نیز از هفتم فروردین ماه، از غروب تا نیمه شب خاموش می‌شود.

همچنین با تصویب ستاد مدیریت بیماری کرونای استان اصفهان خودروهایی که در روز ۱۳ فروردین در شهر اصفهان تردد کنند، جریمه می‌شوند.  پیش از این نیز، ربیعی سخنگوی دولت از ممنوعیت سفرهای جدید و خروج از شهرها خبر داده بود و از مردم درخواست کرد زودتر به شهرهای خود بازگردند.

به گفته ربیعی تخلف از این دستور طبق بررسی قوه قضاییه توسط نیروی انتظامی برخورد خواهد شد. شاید تا دیر نشده همه با هم و با بسیج همه امکانات و تدابیر باید علیه کرونا قیام کنند… .

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شرکت قارچ یکتای سپاهان بزرگترین تولید کننده در صنعت قارچ ایران
شرکت قارچ یکتای سپاهان بزرگترین تولید کننده در صنعت قارچ ایران
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715