چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۵:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷

اهمیت و ارزش ماه مبارک شعبان از زبان بزرگان دین

ارزش و فضیلت‌های ماه شعبان به قدری زیاد است که «پیامبراکرم (ص)» در این مورد فرمودند: رجب شهر اللّه و شعبان شهری و رمضان شهر امّتی رجب ماه خدا و شعبان ماه من و رمضان ماه امت من است.

به گزارش ندای اصفهان، حسن عالمی کارشناس علوم قرآنی پیرامون جایگاه اهمیت و جایگاه ماه شعبان گفت: پیرامون فضیلت و اعمال ماه مبارک شعبان در احادیث و روایات اسلامی از سوی پیشوایان دینی تاکیدات فراوانی شده است و این امر خود بیانگر ارزش و اهمیت این ماه مبارک است.

وی به برکات ماه شعبان اشاره و تاکید کرد: ماه شعبان ماه ارزشمندی است در این‌ ماه ولادت «امام حسین (ع)»، «امام سجاد (ع)»، «حضرت ابوالفضل (ع)» و حضرت «مهدی (عج)» را شاهد هستیم، خداوند متعال نیز خیرات و برکات فراوانی را در این ماه قرار داده است.

عالمی ماه شعبان را از دیدگاه «رسول خدا (ص)» مورد بررسی قرار داد و بیان کرد: ارزش و فضیلت‌های ماه شعبان به قدری زیاد است که «پیامبراکرم (ص)» در این مورد فرمودند: «رجب شهر اللّه و شعبان شهری و رمضان شهر امّتی، ماه رجب، ماه خداست و ماه شعبان ماه من است و ماه رمضان ماه امتم» و نیز در حدیثی دیگر از «پیامبراکرم (ص)» در مورد ماه شعبان وجود دارد که ایشان می‌فرمایند: «ماه شعبان ماهی است که اعمال انسان‌ها بالا می‌رود در حالیکه مردم از آن غفلت می‌کنند»،«امام علی (ع)» نیز پیرامون جایگاه ماه شعبان فرموده‌اند: ماه شعبان، ماه «رسول خدا (ص)» است.

وی به اعمال شب و روز اول ماه شعبان اشاره و بیان کرد: غسل ماه شعبان فضیلت بسیار دارد همچنین بیان ذکر هفتاد مرتبه «أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ وَ أَسْأَلُهُ التَّوْبَةَ» و بیان ذکر «أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ الَّذِی لا إِلهَ إِلَّا هُوَ الرَّحْمنُ الرَّحِیمُ الْحَیُّ الْقَیُّومُ وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ»‏ به تعداد هفتاد مرتبه ثواب بسیار سفار شده و گناهان انسان را همانند برگ درختان در پاییز می‌ریزد.

عالمی در مورد نماز دو رکعتی ماه شعبان بیان کرد: ابتدای ماه شعبان را با نمازی دو رکعتی آغاز کنید و به نیت ماه شعبان مثل نماز صبح به جا بیاورید، همچنین نماز دیگری برای ماه شعبان بیان شده که دارای ارزش و ثواب فراوانی است که می‌توان آن را در هر پنجشنبه ماه شعبان بجا آورد، کیفیت نماز به این ترتیب است که دو رکعت و در هر رکعت بعد از سوره حمد صد مرتبه توحید و بعد از سلام صد بار صلوات بفرستید تا حق تعالى برآورده هر حاجتى که دارید از امر دین و دنیا برآورده کند.

وی مناجات در ماه شعبان را امری پر فضیلت دانست و ابراز کرد: مناجات شعبانیه یک از مناجات‌های غنی، ارزشمند و جذاب است که از زبان «امیرالمومنین (ع)» بیان شده است و خواندن آن ثواب بسیاری دارد، این دعا فراز‌های با اهمیتی دارد و تفکر در آن جایگاه این دعا را بیشتر نشان می‌دهد.

وی به ارزش روزه در ماه شعبان اشاره و خاطرنشان کرد: روزه در ماه شعبان فضیلت فراوان دارد و روایت شده که در هر روز پنجشنبه ماه شعبان زینت مى‌کنند آسمان‌ها را پس ملائکه عرض مى‌کنند خداوندا بیامرز روزه داران این روز را و دعاى ایشان را مستجاب گردان البته روزه در روزهای دوشنبه ماه شعبان نیز مورد تاکید بوده است و بر اساس روایت‌ها حقّتعالى بیست حاجت ازحوائج دنیا و بیست حاجت ازحاجت‌هاى آخرت را برای بجا آورنده روزه، برآورد می‌کند.
انتهای پیام/
منبع:میزان

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام مدرسه علمیه مشکات ویژه دانشجویان تراز انقلاب 09133663084
ثبت نام مدرسه علمیه مشکات ویژه دانشجویان تراز انقلاب 09133663084
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715