دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۵:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶

سواد فضای مجازی و راهکارهای ساده برای ایمن ماندن از کلاهبرداری های اینستاگرامی

کسب پول و شهرت در فضای مجازی با انجام کارهای خلاف عرف جامعه، تبدیل به ویروسی همه گیر شده و میدان رقابتی را به وجود آورده، که شرکت کنندگان در آن به چیزی جز شهرت فکر نمی کنند...

ندای اصفهان- زهرا باغبانان

(عضو گروه نویسندگی صریر وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان)

«یک صفحه به تو می فروشم با صد هزار دنبال کننده، فقط بقیه اش دست خودت است که چقدر بتوانی مخاطب و تبلیغات جذب کنی.»  این جمله، سخن نوجوان 17 ساله ای است درباره صفحه اجتماعی اش.

شنیدن این سخن شاید در نگاه اول کمی تعجب برانگیز باشد ولی وقتی به شبکه های اجتماعی سری بزنیم، متوجه می شویم که این شبکه ها تبدیل به ابزاری برای کسب شهرت و پول شده اند و در میان شبکه های اجتماعی موجود، میدان رقابت در زمین مجازی اینستاگرام اولویت یافته است؛ ولی الفبای پیروزی در این رقابت متفاوت از واقعیت است.

برخی از افراد در این فضا از طریق حاشیه سازی و اظهار نظر درباره همه چیز، نشان دادن زندگی خصوصی و لو دادن یا به تعبیری لو رفتن اختیاری عکس های خصوصیشان، دنبال کننده جذب می کنند تا شهرت و پول بیشتری کسب کنند. در واقع کسب پول و شهرت در فضای مجازی با انجام کارهای خلاف عرف جامعه، تبدیل به ویروسی همه گیر شده و میدان رقابتی را به وجود آورده، که شرکت کنندگان در آن به چیزی جز شهرت فکر نمی کنند.

آنچه در این میان حرف اول را می زند، شهرت است و با این دیدگاه استفاده از هر وسیله ای، گفتن هر حرفی، اشتراک گذاری هر عکسی و انجام هر رفتاری مجاز شمرده می شود؛ چرا که تنها هدف، رسیدن به شهرت است؛ چون شهرت بیشتر، پول بیشتر به همراه دارد. فضای مجازی تبدیل به کارزار نبردی شده که همه به روی هم شمشیر کشیده و نه تنها به خود که به جامعه نیز آسیب می رسانند.

با وجود اینکه در کشورهای معروف به آزادی همچون آمریکا نظارت بر فضای مجازی نظارتی سخت و محکم است، اما متأسفانه بی توجهی برخی مسئولین ما در رابطه با نظارت بر فضای مجازی قابل کتمان نیست.

اگرچه برخی مسئولین هم دلسوزانه برای نظارت بر این فضا تلاش می کنند؛ اما خانواده ها نیز نباید صرفا به فعالیت مسئولین چشم امید داشته باشند؛ زیرا نقش والدین در این بین بیشتر و تأثیر گذارتر از دیگران است. والدین باید بپذیرند امروز عصر اطلاعات است و فرزندانشان فرزندان این عصر هستند پس نمی توانند فرزندانشان را از رایانه، اینترنت و گوشی هوشمند به طور کامل محروم کنند. اما می توانند با چند راهکار ساده از میزان آسیب های این فضا بکاهند.

اولین نکته ای که والدین باید به آن توجه کنند این است که میزان آسیب پذیری كودك و نوجوان به هنگام اتصال به شبکه اینترنت از طریق تلفن همراه و دیگر وسایل ارتباطی بيش از ایجاد این ارتباط از طریق رايانه منزل است. بنابراین برای کاهش آسیب های این مسئله باید خرید تلفن همراه متناسب با سن كودك خود را در اولویت قرار دهند. دليلي ندارد كودك دبستاني موبايل هوشمند مجهز به بلوتوث و اینترنت داشته باشد و يا دانش آموز دبيرستاني از سرويس وايمكس و خدمات نسل سوم و چهارم بهره مند گردد.

راهکار بعدی در این زمینه، مدیریت میزان و شیوه استفاده از رسانه های دیجیتال در طول روز برای والدین و فرزندانشان است. والدین باید زمان محدود و مشخصی را برای تمام اعضای خانواده در استفاده از رسانه ها مشخص کنند و خود نیز به آن پایبند بمانند تا اثربخش گردد. در واقع حضور و نظارت والدین می تواند در این زمینه مؤثر بوده و کودکان را در بروز رفتارهای مثبت و موجه تشويق و ترغیب نماید.

همچنین والدین می توانند با استفاده از نرم افزارهای «مراقبت خانوادگی (parental control) » ساعت مجاز استفاده، سطح دسترسی و سایت ها و درایوهای مجاز را تعیین کنند.

مهمترين نكته برای کم شدن آسیب های فضای مجازی این است که والدین از طریق تقویت معنویت در خانواده، به فرزندان خود بیاموزند که به هنگام استفاده از فن آوریهای مختلف نیز متعهد به ضوابط اخلاقي بمانند و همیشه جوانب مثبت این امکانات را در نظر بگیرند. به عبارت ديگر در فضاي مجازي نيز تقوا را رعايت كنند و خدا را ناظر بر اعمال خود بدانند تا هم خودشان و هم دیگران از آسیب های این فضا در امان بمانند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715