دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۵:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶

خانواده قرآنی با الهام از بهار و طبیعت

بهار گویی آیینه قیامت است. با دقت در آیات و روایاتی که به مسئله بهار پرداخته است در می یابیم که بهار فقط منحصر به طبیعت و زمین نیست، بلکه هر چیزی بهار متناسب با خود را دارد...

ندای اصفهان- لیلا جوانمردی

(عضو گروه نویسندگی صریر وابسته به دفتر تبلیغات)

خداوند در قرآن در سوره روم آيه 50 می فرماید:

«فانظر الی آثار رحمت الله کیف یحیی الارض بعد موتها ان ذلک لمحیی الموتی و هو علی کل شیء قدیر»

(پس به آثار رحمت خدا بنگر که چگونه زمین را پس از مرگش زنده می کند؛ قطعا او زنده کننده مردگان است و بر هر چیزی تواناست)

بهار فصل رویش و زنده شدن طبیعت است. در قرآن نیز در آیات فراوانی در رابطه با مردن زمین و زنده شدن دوباره آن سخن گفته شده است.

بهار گویی آیینه قیامت است. با دقت در آیات و روایاتی که به مسئله بهار پرداخته است در می یابیم که بهار فقط منحصر به طبیعت و زمین نیست، بلکه هر چیزی بهار متناسب با خود را دارد.

با توجه به فرموده حضرت علی که می فرمایند:یاد بگیرید قرآن را که همانا آن بهار دل هاست》در می یابیم که تلاوت قرآن می تواند زمینه بهاری شدن دلهایمان را فراهم نماید.

همانگونه که در فصل بهار، طبیعت متحول می شود، ما نیز با الگو گرفتن از طبیعت باید جان و روح و زندگی خود را در معرض نسیم وحی الهی قرار دهیم و متحول شویم چرا که سهم قلب ما از بهار نباید کمتر از سهم جسم ما از طبیعت باشد.

زمانی که طبیعت با اشتیاق هر چه تمام، نو شدن را تجربه می کند، حیف است که انسان جان و زندگی خویش را از حیات جاودانه الهی محروم گرداند و به تلاوت قرآن پناه نبرد.

آری باید به امید معطر شدن بیشتر هوای زندگی مان به بوی خوش قرآن و بهار، از آن ها الهام گرفته و با شکوفا شدن گل های بهاری، طبیعت دلمان را با قرآن پیوند زده و با داشتن قلبی مملو از نور قرآن، برای داشتن خانواده قرآنی تلاش کنیم.

از جمله آثاری که در بهار مشهود است شادابی و سرزندگی ست. یک خانواده قرآنی نیز با الهام گرفتن از طبیعت، محیط زندگی را سرشار از نشاط و شادابی می کنند، چنانچه مولای متقیان می فرمایند: مواقع تفریح و شادمانی فرصت است، افراد عاقل زندگی را مغتنم می شمارند و از آنها به نفع خوشبختی و سعادت خویش استفاده می کنند. (غررالحکم ص 157)

در اسلام تفریح و شادی نیز امری هدفدار است. شادی های سالم، شادی هایی است که باعث رشد و تکامل اعضای خانواده شود. در روایات نیز مصادیق گوناگونی از جمله ورزش، سفر، تغذیه سالم، خوش خلقی، روابط صمیمی، وضو، دعا خواندن و… برای شادی و نشاط جسمی و روحی ذکر شده است.

دومین اثر فصل بهار بر طبیعت، تعادل در محیط است. خانواده قر آنی نیز با الهام گرفتن از طبیعت خانواده ای معتدل است، یعنی از افراط و تفریط می پر هیزد و در همه امور اعتدال را رعایت می کند و به همه نیازهای جسمی و روحی در کنار هم توجه می کند.

سومین اثری که بهار دارد رشد و تغییر و تحول است. فصل بهار فصل حرکت و تحول و شکوفایی است. پس یک خانواده قرآنی با الهام از طبیعت همواره پویا و فعال است و در مسیر رشد و شکوفایی گام برداشته و از تنبلی و توقف پرهیز می کند.

از دیگر ویژگی های بهار نزول رحمت و برکت است. بارش باران نیز از نمادهای برکت در فصل بهار است. خانواده قرآنی نیز با عنایت امام زمان دارای زندگی پر از رحمت و برکت به واسطه رزق حلال هستند، چنانچه امام رضا علیه السلام می فرمایند: هر کس به روزی حلال اما کم خشنود و راضی باشد،  رنجش کمتر و خاندانش در آسایش و آرامش زندگی می کنند.

بیایید در این روزهای بهاری با الهام از طبیعت و الگو گرفتن از قرآن که بهار دلهاست زندگی سرشار از شادی، نشاط و تحرک و برکت داشته باشیم.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

  1. شکریه احمدی گفت:

    تشکر . زیباست

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715