سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۰۹:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۳

نظرسنجی والدین در برنامه ریزی اوقات فراغت خانواده

 اهمیت اوقات فراغت و تأثیر آن تا جایی است که حتی امام سجاد(ع) نیز در دعاهای خویش از خداوند درخواست اوقات فراغتی توأم با شادی، راحتی و عدم گناه را می نمودند...

ندای اصفهان- خدیجه محمدجانی

(عضو گروه نویسندگی صریر وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان)

شاید شما هم در تعطیلات نوروز یا ایام قرنطینه و از منزل بیرون نرفتن، با این سوال مواجه شوید که چگونه برای اوقات خود و فرزندم برنامه ریزی کنم؟ در ادامه چند نکته را بیان خواهیم کرد.

فراغت به معناهای متفاوتی چون، جدایی از چیزی یا کاری، پایان یافتن کاری، دست کشیدن از کار، فراغ از کار و اوقات بیکاری به کار رفته است. اما گروهی دیگر بر این باورند که اوقات فراغت به معنای آزادی از تمام الزامات اخلاقی و بی مسئولیتی است.

اسلام با این دیدگاه مخالف بوده و اوقات فراغت را با بیهودگی، بی هدفی و روزمرگی همراه نمی داند؛ بلکه در نگاه اسلام، فراغت فرصتی دوباره برای بازیابی نیروها و استعدادهای تحلیل رفته در جهت ادامه کار و تلاش مجدد است؛ چرا که تا هنگامی که انسان دارای عقل و اختیار است دارای مسئولیت خواهد بود و تا وقتی که مسئولیتی برای او تعریف می شود، بیهودگی، بی هدفی و روزمرگی معنا ندارد.

بهره گیری مطلوب و صحیح از اوقات فراغت یکی از مؤلفه های استحکام بنیان خانواده و زندگی انسان است. از جمله نیازهایی که در یک خانواده وجود دارد نیازی است که هر یک از اعضاء به یکدیگر دارند،  نیاز با هم بودن و کنار هم بودن؛ اگرچه این نیاز بسیار ساده است اما اگر به موقع تأمین نشود موجب بروز اختلالات روحی و روانی و حتی مختل شدن تعاملات اجتماعی می گردد. گذراندن اوقات فراغت اعضای خانواده در کنار یکدیگر، تأثیرات مثبت روحی و روانی برای آن ها داشته و منجر به کاهش اختلالات روحی و روانی نیز می گردد.

اهمیت اوقات فراغت و تأثیر آن تا جایی است که حتی امام سجاد(ع) نیز در دعاهای خویش از خداوند درخواست اوقات فراغتی توأم با شادی، راحتی و عدم گناه را می نمودند.

گاه ممکن است در مفهوم اوقات فراغت چنین پنداشته شود که اوقات فراغت به معنای بطالت، خوش گذرانی و یا از زیر بار مسئولیت فرار کردن است؛ اما در واقع اینگونه نیست، آنچه که در این میان مهم است کمیت و کیفیت استفاده از اوقات فراغت است. اگر انسان از اوقات فراغت خود به نحو مطلوب و صحیح استفاده کند و منطبق بر دستورات اسلام با تعیین هدف و برنامه ریزی برای رسیدن به هدف تلاش نماید، این مساله سبب ایجاد روحیه و نشاط و انرژی از دست رفته گردیده و هم افزایی، تعاون و همکاری را افزایش می دهد.

از آنجایی که اوقات فراغت نقش اساسی در تحکیم کانون خانواده دارد و با توجه به تفاوتی که در خواسته ها و علاقه‌مندی های نسل ها وجود دارد، لذا نظرسنجی والدین از اعضای خانواده در مورد چگونگی گذراندن اوقات فراغت و اتخاذ تصمیمات سازنده در جهت بالا بردن روحیه افراد و جلوگیری از روزمرگی اعضای خانواده بسیار حائز اهمیت است.

با توجه به اینکه نوجوانان و جوانان امروزی بسیار تنوع طلب می باشند، والدین می توانند از طریق هم اندیشی و اتخاذ تصمیم سازنده برای چگونه سپری کردن اوقات فراغت یک برنامه اساسی بر اساس نظرات و تمایلات منطقی فرزندان تنظیم نموده و بر اساس آن عمل نمایند. این امر منجر به هم اندیشی بیشتر اعضای خانواده با یکدیگر شده و لذا فرزندان نیز بیشتر ترغیب می گردند که با پدر و مادر همراهی و هم افزایی داشته باشند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

  1. گل نرگس گفت:

    باسلام و احترام خوب بود. موفق باشید.

  2. شکریه احمدی گفت:

    بسیاار زیبا…تشکر

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715