چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۵:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۷

راهکارهایی ساده برای مقابله با راحت طلبی در دوران قرنطینه

در این ایام که اوقات فراغت همه افراد خانواده بیشتر شده و زمینه تنبلی افزایش یافته است، با انجام چند کار ساده می توان عادت به راحت طلبی را از اعضای خانواده دور ساخت...

ندای اصفهان- زهرا باغبانان

(عضو گروه نویسندگی صریر وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان)

حکایت اکثریت ما حکایت همان بچه ای است که به مکتبخانه می رفت. استادش به او می گفت: بگو الف؛ اما کودک هیچ نمی گفت. استاد چند بار تکرار کرد؛ ولی کودک یک بار هم دهان باز نکرد تا بگوید الف. استاد از اوپرسید: چرا نمی گویی الف؟ کودک گفت: اگر الف را بگویم باید بقیه را هم بگویم پس از اول، الف را نمی گویم تا مجبور نباشم، بقیه اش را هم بگویم.

انسان ها بالذات راحت طلب و لذت جو هستند، اما اگر بخواهند دائما به این راحت طلبی جامه عمل بپوشانند، این کار برای آنها نتیجه ای جز شکست و عدم پیشرفت نخواهد داشت.

در زندگی امروزی نیز که امکانات به سهولت در اختیار انسان قرار گرفته و رفاه بیشتری نسبت به زمان قدیم ایجاد شده، فرهنگ راحت طلبی هم شیوع بیشتری پیدا کرده است. در حال حاضر هم که با شرایط قرنطیه عمومی روبرو هستیم تنبلی و راحت طلبی ما ممکن است به یک عادت مبدل شود. امام صادق (ع)درباره تنبلی می فرمایند: «دشمن كار، تنبلى و كسالت است.» (ترجمه فروع کافی ؛ ج 5 , ص 202)

راحت طلبی نشان دهنده کاهلی، تن آسایی، طفره رفتن و از کار در رفتن است. این در حالی است که فلسفه زندگی انسان چیزی جز رشد و تعالی روحی و کمال معنوی نیست؛ طبق گفته امام باقر (ع): «تنبلى به دين و دنيا زيان می رساند.» (تحف العقول/ ترجمه کمره ای؛ ج 1، ص 310)

بنابراین اگر انسان بخواهد پیشرفت کند چه از لحاظ روحی و معنوی وچه از لحاظ علمی، اقتصادی و… باید بداند که با راحت طلبی و تنبلی هرگز  موفق نخواهد شد. با توجه به اینکه گرایش به راحت طلبی از دوران کودکی شکل می گیرد، بنابراین مبارزه با آن نیز از همین دوران باید آموخته شود. لذا کودکان باید با مفهوم سختی و دست نیافتنی بودن خواسته ها جز با کار و تلاش، آشنا شوند تا در سنین بالاتر بتوانند برای ایجاد تغییر در زندگیشان تلاش کنند.

در این ایام که اوقات فراغت همه افراد خانواده بیشتر شده و زمینه تنبلی افزایش یافته است، با انجام چند کار ساده می توان عادت به راحت طلبی را از اعضای خانواده دور ساخت.

 اولین اقدام کم کردن ساعات خواب از طریق سحرخیزی است. امام صادق(ع) درباره سحرخیزی فرمودند: «خواب صبح شوم است، روزى را دور مى كند و رنگ انسان را زرد و زشت و متغيّر مى كند و آن خواب اشخاص شوم است، خداوند بزرگ روزى ها را بين طلوع صبح تا طلوع خورشيد تقسيم مى كند، پس از خواب اين زمان دورى كنيد.» (مكارم الاخلاق: 305.)

در ایام قرنطینه و تعطیلات نوروزی خانواده ها می توانند با مدیریت خوابشان، ضمن استراحت و خواب کافی، صبح ها زودتر از خواب بیدار شوند، با این کار ضمن بهره مندی از نشاط اول صبح می توانند در کنار هم به ورزش پرداخته و در ادامه نیز صبحانه ای دورهمی نوش جان کنند، تا علاوه بر نشاط جسمی از نشاط روحی به واسطه مصاحبت با اعضاء خانواده بهره مند شوند.

دومین کاری که برای مقابله با راحت طلبی مفید است، داشتن هدف و برنامه روزانه برای رسیدن به آن هدف است. اعضاء خانواده می توانند با همفکری هم، اهداف کوتاه مدت تک نفره و یا مشترک را به همراه برنامه ریزی برای رسیدن به آن طراحی کنند و با تبعیت از برنامه روزانه خود،  گام به گام به هدفشان نزدیک شوند. مثلا مادران می توانند به همراه دخترانشان، یادگیری یک کار هنری همانند عروسک سازی را در این ایام شروع کنند. پدران نیز می توانند امور فنی را به پسرانشان تعلیم دهند، یا می توانند هر روز در ساعتی معینی به  مطالعه کتب مورد علاقه شان به صورت دسته جمعی بپردازند و بدین طریق مانع رسوخ حس تنبلی و راحت طلبی در روح و جسم اعضاء خانواده شوند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نمایشگاه مجازی/ نوشت افزار جذاب ایرانی اسلامی/ کلیک کنید
نمایشگاه مجازی/ نوشت افزار جذاب ایرانی اسلامی/ کلیک کنید
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715