شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۰۹:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۵

هنجارها در عصر پساکرونا/ متونی که خوانندگان خود را از دست داده اند!

اما کرونا ديگر مانند گرسنگی نيست. اگر کرونا در آفريقا بماند بار ديگر به همة زمين سرايت خواهد کرد. زمانی به عصر پساکرونا وارد خواهيم شد که جان کودک آفريقايی نيز به اندازة جان کودک آمريکايی ارزش داشته باشد. 

ندای اصفهان- دکتر رضا صادقی (عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان)

از اکنون مي‌توان تصور کرد فيلسوف پست‌مدرني را که در قرنطينه در حال نگارش متني در خصوص عصر پس از کروناست. اين متن با عنوان «هنجارها در عصر پساکرونا» يا چيزي شبيه به آن، پر از مفاهيم و عبارات پيچيده است و در نهايت نيز ايدئولوژي غرب را با زباني جديد تکرار و به خواننده تلقين مي کند که کرونا نشان داد معنايي در پس پديده‌ها وجود ندارد و زندگي همين چند روز دنياست و با کرونا عبور از هنجارها و ساختارها آسان‌تر شده است و انسان همه چيز را (حتي عامل مرگ خودش را) مي سازد و… .

اما عصر پساکرونا هر چه باشد، دوران تثبيت و تکرار ارزش های غربی نخواهد بود. کرونا با خطری که براي بقای نوع بشر ايجاد کرده است به ما نشان داد اصالت با انسان نيست و همه چيز مطابق خواست انسان پيش نمي‌رود. متوني که به خواننده تلقين مي‌کردند «جهان مطابق خواست تو مي‌چرخد و با تصورات خود دنياي خودت را بساز!»، با کرونا خوانندگان خود را از دست داده اند.

همچنين متوني که برتري در تنازع را عامل بقاي همه جانوران مي‌دانستند در دوران کرونا، انسان را استثنا مي‌کنند و همکاري جوامع انساني با يکديگر را عامل بقاي آنها معرفي مي‌کنند. عصر کرونا به انسان ياد مي‌دهد که روي زمين چيزي به نام مرزهاي ملي وجود ندارد و اين مرزها در دوران مدرن براي سيطره بر انسان و منابع زمين طراحي و تثبيت شده اند. انسان اگر اين درس کرونا را پاس کند، شايد به عصر پساکرونا برسد. عصري که در آن مليت و نژاد معياري براي ميزان برخورداري از منابع زمين نباشد.

 هنوز معلوم نيست چرا آمار کرونا در آفريقا ناچيز است؟ شايد ناشي از فقدان نظام آمارگيري باشد. شايد هم هواي گرم و يا حتي بدن‌هاي مقاومي که به اندازة ساير قاره‌ها از آنتي‌بيوتيک ها استفاده نکرده‌اند. البته آمار کودکان آفريقايي که در يک سال گذشته از گرسنگي تلف شده‌اند نيز نامعلوم است. پس نبايد انتظار داشت آمار تلفات کرونا در اين قاره شفاف باشد. اما کرونا ديگر مانند گرسنگي نيست. اگر کرونا در آفريقا بماند بار ديگر به همة زمين سرايت خواهد کرد. زماني به عصر پساکرونا وارد خواهيم شد که جان کودک آفريقايي نيز به اندازة جان کودک آمريکايي ارزش داشته باشد. 

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715