یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
08:59 - 2020/03/15

عمل به قرآن، راهی برای ترویج فرهنگ قرآنی

اما قرآن که کتابی برای راهنمایی همه شئون زندگی است به دلایلی که در این نوشته نمی گنجد، از متن زندگی ما خارج شده و به تعبیری رها شده است. برای اینکه به نقطه مقابل مهجوریت یا رها شدن قرآن برسیم، راهی به جز ترویج فرهنگ قرآنی نداریم

ندای اصفهان- نرگس السادات اصفا

در دین اسلام، مفاهیم زیادی وجود دارد. خیلی از ما این مفاهیم را نمی دانیم. برخی از ما، مفاهیم را می دانیم و به آن ها اعتقاد نداریم یا اعتقادمان به آن موضوع یا موضوعات سست است. از بین این اعتقادات سست و محکم به برخی عمل می کنیم و به برخی نه.

در آیه سی ام سوره مبارکه فرقان، پیامبر خدا از مهجور و رها شدن قرآن توسط قوم خودشان به خدا شکایت می کنند.

قرآن کریم در این باره می فرماید:

وَقَالَ الرَّسُولُ یَارَبِّ إِنَّ قَوْمِى اتَّخَذُواْ هَذَا الْقُرْءَانَ مَهْجُوراً

پیامبر (در روز قیامت از روى شکایت) مى‏ گوید: پروردگارا! قوم من این قرآن را رها کردند.

در روایات مختلفی نیز به تلاوت قرآن سفارش شده است. مثل روایت معروفی که در تفسیر نورالثقلین آمده و شاید همه ما آن را یک بار هم که شده شنیده ایم. در این روایت حضرت می فرمایند:

هر روز پنجاه آیه از قرآن را بخوانید و هدفتان رسیدن به آخر سوره نباشد، آرام بخوانید و دل خود را با تلاوت قرآن تکان دهید و هرگاه فتنه‏ ها همچون شب تاریک به شما هجوم آوردند، به قرآن پناه برید.

امام رضا علیه السلام نیز در باب مهجوریت قرآن می فرمایند:

دلیل آن که در نماز، قرآن مى‏ خوانیم آن است که قرآن از مهجوریّت خارج شود.

اما قرآن که کتابی برای راهنمایی همه شئون زندگی است به دلایلی که در این نوشته نمی گنجد، از متن زندگی ما خارج شده و به تعبیری رها شده است. برای اینکه به نقطه مقابل مهجوریت یا رها شدن قرآن برسیم، راهی به جز ترویج فرهنگ قرآنی نداریم.

راه های زیادی برای این کار وجود دارد. راه های که ممکن است در کوتاه مدت، میان مدت یا درازمدت نتیجه  بدهد. نکته ای که در این باره حائز اهمیت است، ماندگار بودن این روش است. یعنی عمل به روش پیشنهاد شده آثار مقطعی نداشته باشد. علاوه بر آن باید این موضوع را در نظر گرفت که همه مردم توانایی انجام دادن این روش را داشته باشند.

اما پیشنهاد چیست؟

مفاهیم قرآنی یکی از مهمترین مفاهیم موجود در دین ما است. این مفاهیم طبق روایات دارای ۷۰ بطن یا لایه هست که برای خیلی از ما، قابل دسترس نیست. اما بیان نمودن نکات خیلی ساده و راحت که در زندگی مردم کاربردی است بسیار می تواند در ترویج فرهنگ قرآنی به مسئولین امر کمک کند. اما این طرح موضوع و مفاهیم قرآنی که از طرق مختلف می تواند در دسترس مردم قرار بگیرد کافی نیست. در صورتی که مردم نیز بتوانند به این مفاهیم و توصیه های قرآنی در زندگی خود عمل کنند و آن را در شئون زندگی به کار ببندند همین کار باعث ترویج فرهنگ قرآنی می شود. فرهنگی که مانند داروخانه ای غنی، برای دردهای زندگی ما، داروهایی شفا بخش دارد.

حضرت امام خمینی رحمه الله علیه در گفتارى از اینکه تمام عمر خود را در راه قرآن صرف نکرده، تأسّف مى ‏خورد و به حوزه‏ها و دانشگاه‏ها سفارش مى ‏کند که قرآن و ابعاد گوناگون آن را در همه‏ رشته‏ ها، مقصد اعلى قرار دهند تا مبادا در آخر عمر بر ایّام جوانى تأسّف بخورند.

رهبر معظم انقلاب نیز در این باره فرمودند:

ما مسلمانها باید قرآن را، اسلام را درست بفهمیم و با میزان عقل و خِرَد خودمان و با راهنمایى اندیشه‌ى بشرى و اسلامى، به اعماق تعالیم پیامبر اسلام و این پیامها برسیم. وقتى از پیام اسلام غفلت کردیم، که قرآن کریم فرمود: وَ قالَ الرَسولُ یرَبِ اِنَ قَومِى اتَخَذوا هذَا القُرءانَ مَهجورا؛

وقتى قرآن را مهجور کردیم، به مفاهیم قرآن درست نگاه نکردیم، مجموعه‌ى مفاهیم قرآنى را که یک منظومه‌ى کامل براى زندگى انسان است، درست ندیدیم، آن‌وقت لغزش پیدا می کنیم، و نیروى خِرَد ما هم نمی تواند فهم درستى از مفاهیم قرآنى پیدا کند.

می توانیم نتیجه بگیریم که راه رسیدن به قرآن، ترویج فرهنگ قرآنیست و تببین معارف قرآنی و عمل به آن می تواند از راه های مناسب برای ترویج ماندگار این مهم باشد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شرکت قارچ یکتای سپاهان بزرگترین تولید کننده در صنعت قارچ ایران
شرکت قارچ یکتای سپاهان بزرگترین تولید کننده در صنعت قارچ ایران
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715