یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
22:15 - 2020/03/14

موسسات قرآنی چگونه باید نقش خود را در ترویج فرهنگ قرآنی ایفا کنند؟

گسترش آموزش های غیر حضوری مانند آموزش های تلفنی، آموزش در فضای مجازی در قالب کلاس های تعاملی، برنامه ریزی برای تربیت مبلغین قرآنی از جمله قاریان، حافظان، گروه های تواشیح، مجریان، سخنرانان و... از جمله ایده های موجود مناسب برای اجرا در موسسات قرآنی است

ندای اصفهان- زهرا نقدعلی

خیلی از کودکان در گذشته های نه چندان دور و شاید کمتر از صد سال پیش، در بدو ورود به مکتب و پس از یادگیری حروف الفبا، شروع به یادگیری روخوانی قرآن می نمودند. با عوض شدن سبک زندگی مردم خصوصا در دوران پهلوی و تغییر شیوه های آموزش مدارس، درس قرآن در بسیاری از مدارس، از برنامه درسی دانش آموزان حذف شد. علاوه بر این، در زندگی مردم، خصوصا مردم عادی قرآن جایگاهی نداشت.

اما با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی پدیده ای نو باعث انس مردم جامعه اسلامی با این هدیه الهی شد. یکی از عواملی مهمی که در ترویج قرآن میان مردم تاثیر بسزایی داشته، کارکرد موسسات قرآنی در این حوزه است. موسسات قرآنی که بعد از به ثمر نشستن انقلاب اسلامی ایران تعداد آن ها به صورت چشمگیری رشد نمود، می توان گفت ماموریت مهمی در این حوزه دارند و هم اکنون یکی از بازیگران مهم این میدان هستند، با آموزش رشته های مختلف قرآنی به این امر می پردازند.

آموزش روخوانی، روانخوانی، ترجمه و مفاهیم، تفسیر، ترتیل، حفظ، قرائت و تجوید از جمله رشته هایی هستند که در بسیاری از این موسسات تدریس می شود که طبیعتا مردم، با بهره گیری از این علوم و فنون قرآنی، دل در گرو قرآن کریم داده و جامعه را با نور قرآن بیش از پیش روشن می کنند.

موسساتی مانند دارالقرآن الکریم، مهد قرآن و جامعه القرآن الکریم و اهل البیت علیهم السلام، از جمله موسسات نام آشنایی هستند که در آموزش این رشته ها فعالیت می کنند. حتی بسیاری از این موسسات برای تاثیر بیشتر روی مخاطب و افزایش گستره سنی مخاطبین خود، طرح هایی ابتکاری را اجرا نمودند.

مهدها و پیش دبستانی های قرآنی، مدارس قرآنی، طرح های حفظ یکساله، دوساله، سه ساله و پنج ساله قرآن و طراحی دوره های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت آموزش قرآن کریم در رشته های مختلف باعث شد تا جامعه قرآنی کشور، رشدی جهشی نماید. رهبر انقلاب در زمینه رشد جامعه قرآنی در سال ۱۳۹۰ فرمودند:

«حرکت قرآنی در کشور به گونه ای گسترش و استمرار یابد که ملت ایران با برخورداری از حداقل ۱۰ میلیون حافظ قرآن به ملتی پولادین تبدیل شود.»
ایشان جوانان اهل تلاوت قرآن را صفوف مقدم حرکت عمومی جامعه به سمت «شکوفایی قرآنی» دانستند و افزودند: «اگر در کشور، ده – پانزده میلیون نفر با معارف قرآنی عمیقاً آشنا باشند و درسها و انذارها و بشارتهای قرآن را در فکر و قلب و عمل خود، زنده سازند، ساخت قرآنی جامعه حاصل خواهد شد.»

این فرمایش رهبر انقلاب اهمیت فعالیت های منسجم موسسات قرآنی برای آموزش قرآن و ترویج معارف قرآنی در سطح جامعه را به خوبی نشان می دهد.

به همین خاطر به نظر می رسد موسسات قرآنی باید علاوه بر بالا بردن کمیت کلاس های قرآنی خود در رشته های مختلف به فکر کیفیت هر چه بیشتر کلاس های قرآنی باشند. علاوه بر این برنامه های این موسسات نباید صرفا آموزشی و کلاسی بوده و با ایده پردازی به فکر یافتن روش هایی جدید برای ترویج فرهنگ قرآنی باشند.

راه اندازی و گسترش آموزش های غیر حضوری مانند آموزش های تلفنی، آموزش در فضای مجازی در قالب کلاس های تعاملی، برنامه ریزی برای تربیت مبلغین قرآنی از جمله قاریان، حافظان، گروه های تواشیح، مجریان، سخنرانان و…. از جمله ایده های موجود مناسب برای اجرا در موسسات قرآنی جهت ترویج فرهنگ قرآنی است.

با توجه به خودگردان بودن موسسات قرآنی، دولت، خیرین و همه مردم، خصوصا علاقه مندان به قرآن، باید تلاش کنند تا امکانی را فراهم آورند تا همه مردم بتوانند از این چشمه جوشان معرفت کسب فیض نمایند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شرکت قارچ یکتای سپاهان بزرگترین تولید کننده در صنعت قارچ ایران
شرکت قارچ یکتای سپاهان بزرگترین تولید کننده در صنعت قارچ ایران
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715