جمعه ۰۱ بهمن ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۲۲:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۴

نقش مسابقات قرآنی در ترویج فرهنگ قرآن

تجربه ها نشان می دهد که این آزمون، یکی از موفق ترین و موثرین آزمون های برگزار شده در کشور است؛ چرا که مسابقات سازمان اوقاف از استانداردهای بالایی برخوردار بوده و شرکت کنندگان در آن نیز از افراد قوی در رشته خود هستند

ندای اصفهان- حجت الاسلام رضا سیفی

یکی از پدیده هایی که بعد از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی اتفاق افتاد، تلاش نظام برای ترویج فرهنگ قرآنی بود. این کار، با روش های مختلفی اتفاق می افتاد و می افتد. یکی از این راهکارها، برگزاری فضای رقابتی برای استفاده از نور قرآن است. به طور مشخص، برگزاری مسابقات قرآن، آن هم در رشته های مختلف، در سطوح مختلف شهرستان تا کشوری و بین المللی و در رشته های مختلف حفظ، تفسیر، قرائت و… یکی از پدیده هایی بود که توانست فضای جامعه را تا حدی تحت تاثیر قرار دهد.

برخی از مسابقات قرآنی در جامعه نمود بیشتری داشته و دارند. یکی از نقاط تمایز این مسابقات با مسابقات دیگر تعداد زیاد شرکت کنندگان و کیفیت برگزاری آن است.

در ادامه به ذکر برخی از مسابقات مهم قرآنی کشور می پردازیم:

1- مسابقات بین المللی قرآن کریم که هرساله با محوریت سازمان اوقاف برگزار می شود، علاوه بر عطرآگین کردن فضای جامعه، تبدیل به رویدادی مهم در عرصه بین المللی شده است. رهبر انقلاب در مورد مسابقات بین المللی قرآن، فروردین امسال در جمع متسابقین این دوره از مسابقات فرمودند:

«معنای مسابقات بین‌المللی قرآن، اجتماع جمعی از برادران مسلمان از نقاط مختلف دنیا بر گِرد قرآن و محور قرآن است؛ این را باید قدر دانست.»

لذا از این فرصت می توان برای ترویج فرهنگ قرآن در عرصه بین الملل استفاده کرد.

2- مسابقات شهرستانی و استانی اوقاف جو رقابتی و معنوی قرآنی را در فضای شهرها و استان ها و حتی سطح کشور ایجاد نموده. چهل و دومین دوره از این مسابقات، امسال برگزار شد. تجربه ها نشان می دهد که این آزمون، یکی از موفق ترین و موثرین آزمون های برگزار شده در کشور است؛ چرا که مسابقات سازمان اوقاف از استانداردهای بالایی برخوردار بوده و شرکت کنندگان در آن نیز از افراد قوی در رشته خود هستند.

3- در سطح آموزش و پرورش نیز هرساله بین دانش آموزان مقاطع دبستان و متوسطه، مسابقات برگزار می شود. این مسابقات، شور و شعور قرآنی را در دل دانش آموزان ایجاد می کند. مسابقات قرآنی آموزش و پرورش که در رشته های مختلف برگزار می شود فرصتی عالی برای ترویج قرآن و تعلیم معارف قرآنی بین دانش آموزان است.

به نظر می رسد روند برگزاری این مسابقات برای تاثیر بیشتر باید دوباره مورد بررسی قرار گیرد؛ چرا که با تغییر روند و به طور مثال همگانی کردن مسابقه و تشویق دانش آموزان برای شرکت در یک مسابقه سراسری، افراد تحت پوشش و دغدغه مند برای شرکت در یک آزمون ملی را بیشتر می کند. قرار دادن امتیاز برای معلمین برتر و دانش آموزان موفق در این حوزه نیز می تواند به جذابیت های این مسابقات اضافه نماید.

4- چندسالیست وزارت ارشاد مسابقات قرآنی در رشته های مختلف و در قالب یک آزمون سراسری در رشته های مختلف قرآنی برگزار می کند. این مسابقات بسیار مورد توجه اهالی قرآن و استقبال مردم عزیز قرار گرفته است. در سال گذشته حدود 240000 نفر در آزمون های سراسری قرآن و عترت وزارت ارشاد شرکت کرده اند که این موضوع نشاندهنده بزرگ بودن این رویداد است.

به نظر می رسد تشکیل هیئت های اندیشه ورز در سطوح کلان و لایه های مختلف برگزاری مسابقات، برای بهره گیری بیشتر از این رویدادهای قرآنی کشور مورد نیاز باشد.

حجت الاسلام رضا سیفی- پژوهشگر

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715