چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۲۱:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۴

جای خالی استعدادیابی در کشور/ چگونه می توان با استعدادیابی به ترویج فرهنگ قرآنی پرداخت؟

خیلی از کارشناسان ورزشی، موفقیت ورزشکاران چینی در صحنه المپیک و ارتقای چین در رده بندی المپیک در ادوار مختلف و کسب جایگاه اول در این رویداد مهم ورزشی را مرهون استعدادیابی در سطوح مختلف در رشته های ورزشی و تلاش این ورزشکاران می دانند

ندای اصفهان- محمد جواد قائدی

در دنیای هنر و در رشته هایی مثل خوانندگی، رشته های ورزشی، مشاغل و بسیاری از علوم، فنون و حرفه ها مفهومی به نام استعدادیابی وجود دارد. استعدادیابی و بها دادن به استعدادها، استعدادهای جامعه را شکوفا می کند و علاوه بر پیشرفت درونی و ارتقای سطح اجتماعی و ارتقای سطح جامعه در آن زمینه، جامعه را بین جوامع دیگر نیز برتری می دهد.

در کشور ما، استعدادیابی به صورت جدی در بعضی از رشته ها، خصوصا رشته های ورزشی پیگیری شد. نسل جدید کشتی‌گیران، فوتبالیست ها، وزنه برداران و… و موفقیت های ملی و جهانی در این زمینه، نمونه ای از اهمیت استعدادیابی است.

مثال دیگری که می توان زد، موفقیت های کشور چین در المپیک است. خیلی از کارشناسان ورزشی، موفقیت ورزشکاران چینی در صحنه المپیک و ارتقای چین در رده بندی المپیک در ادوار مختلف و کسب جایگاه اول در این رویداد مهم ورزشی را مرهون استعدادیابی در سطوح مختلف در رشته های ورزشی و تلاش این ورزشکاران می دانند.

استعدادیابی در زمینه های قرآنی، یکی از کارهایی است که در جامعه اسلامی، می تواند باعث شکوفا شدن استعدادهای قرآنی شده و باعث ارتقای سطح اجتماعی شود. تصور کنید استعدادهای قرآنی کودکان و نوجوانان، از همان سنین کم شروع شده و هر کدام، بر اساس تمایل و استعدادشان در رشته های مختلف قرآنی مشغول به یادگیری علوم و معارف قرآنی شوند. در این صورت، پس از چند سال می توانیم شاهد نسلی قرآنی که تعداد زیادی قاری، حافظ، آشنا به ترجمه، تفسیر، ترتیل و… را شاهد باشیم. اینجاست که مبنای ترویج قرآن در جامعه گذاشته شده است. در حقیقت با عمل به این دانسته ها و انس با قرآن کریم، این نسل، برجسته تر از نسل های گذشته در جامعه خواهند درخشید.

رهبر معظم انقلاب فرمودند:

«یکی از چیزهائی که می تواند تدبر در قرآن را به ما ارزانی بدارد، حفظ قرآن است. ما حافظ قرآن کم داریم. من قبلاً گفتم که در کشور ما حداقل باید یک میلیون نفر حافظ قرآن باشند – حالا یک میلیون که عدد کمی است نسبت به این جمعیتی که ما داریم – اما حالا چون دوستان الحمدللَّه یک مقدماتی فراهم کرده‌اند، کارهائی را مشغول شده‌اند و دارند برنامه‌هائی را فراهم میکنند برای اینکه ان‌شاءاللَّه حفظ راه بیفتد، ما هم امیدمان بیشتر شده و به جای یک میلیون، میگوئیم ان‌شاءاللَّه ما باید ده میلیون نفر حافظ قرآن داشته باشیم.»

همین یک مورد نشان می دهد که تدبر در قرآن با انس با قرآن حاصل می شود که یکی از راه های آن حفظ قرآن بوده و تلاوت، پرداختن به ترجمه، تفسیر و… نیز می تواند از مصادیق این موضوع باشد.

پس به نظر می رسد با عزمی ملی، هم مردم، هم مسئولین و هم موسسات قرآنی به این امر مهم، اهتمام بیشتری ورزیده و با برنامه ریزی های لازم در این حوزه، تلاش خود را برای رسیدن به برنامه ای جامع، برای استعدادیابی، از روشی صحیح و کارآمد به قله های ترویج قرآن در کشور برسند. تاسیس مراکز تخصصی استعدادیابی قرآنی، توجه به برنامه های آموزشی مدارس، بازنگری در مواد درسی دانش آموزان و توجه به استعدادها در سنین کودکی، بخشی از راهکارهای پیشنهادی برای این موضوع است.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شرکت قارچ یکتای سپاهان بزرگترین تولید کننده در صنعت قارچ ایران
شرکت قارچ یکتای سپاهان بزرگترین تولید کننده در صنعت قارچ ایران
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715