یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
13:38 - 2020/03/07

نقش تفسیر قرآن و مفسرین قرآن در ترویج فرهنگ قرآنی

یک مفسر علاوه بر تفسیر قرآن برای مخاطب می ­تواند از این علم و منطق قرآن در جهت مقابله با تفکرات ضاله نیز بهره ببرد. تفسیر قرآن توسط مفسر نه تنها شبهات قرآنی را از بین می­ برد بلکه به ما می ­آموزد که چگونه و کجا از آیات قرآنی در زندگی خود بهره ببریم

ندای اصفهان- مصطفی رفیعی

تفسیر قرآن یک علم است که با تأمل و تدبر در آیات قرآن به دست می­ آید. هرگاه تفسیر قرآن به دور از پیش­‌داوری  صورت گیرد به این معنی است که کلام خدا توسط مفسر و اهل آن به صورت کاملاً شفاف گزارش داده می­ شود. قطعاً این شیوه برای مخاطبین قرآن جذابیت بسیار دارد و منجر به درک و آگاهی­ بیشتر نسبت به قرآن و آیات آن می­ شود.

مفسری که آیات قرآن را همراه با تفسیر آن تلاوت کند، انس و نزدیکی بیشتری با قرآن دارد. یک مفسر علاوه بر تفسیر قرآن برای مخاطب می ­تواند از این علم و منطق قرآن در جهت مقابله با تفکرات ضاله نیز بهره ببرد. تفسیر قرآن توسط مفسر نه تنها شبهات قرآنی را از بین می­ برد بلکه به ما می ­آموزد که چگونه و کجا از آیات قرآنی در زندگی خود بهره ببریم.

کسانی که از این علم مهم برخوردار هستند به راحتی می­ توانند با برگزاری دوره­ های تفسیر قرآن و یا ارائه تفسیر قرآن به صورت کتاب و گزارش به ترویج فرهنگ قرآنی کمک شایانی نمایند. با این توانمندی که مفسر قرآن برخوردار است به راحتی می ­تواند علاوه بر تلاوت قرآن، مفهوم و مضمون قرآن را به جوانان و مردم نشان دهد. در همین زمینه مقام معظم رهبری می­ فرمایند:

«فرق است بین آنهایی که قرآن را فقط می‌خوانند و آنهایی که مضمون قرآن را به صورت عینی در زندگی خودشان می‌بینند. دو گروه در طول چهارده قرن تاریخ اسلام مضمون قرآن را تو زندگی خودشان دیدند، یکی آنهایی که در هنگام نزول قرآن بودند، یکی شماها. شما مضامین قرآن را در زندگی خودتان دارید می‌بینید.» (۱)

«البته به این نکته ظریف توجه کنید که احتیاج مردم به تفسیر قرآن به معنای این نیست که قرآن دور از فهم عمومی مردم نازل شده، قرآن برای عموم مردم نازل شده است اما توجه به دو نکته لازم است:

اول: این است که از اول تا آخر قرآن معارف بسیاری بصورت متراکم گسترش یافته است، قرآن فصل بندی شده به معنای مصطلح نیست، معارف قرآن از توحید و نبوّت و مسایل مربوط به انسان و معاد و هزاران گونه معارف دیگر قرآن سرشار است. از مجموع این معارف، جمع‌بندی کردن مطالب کار همه کس نیست.

دوم: این است که هر کتاب فصیح بلیغ و پرمغز و عمیق ولو کتاب آسمانی نباشد وقتی در مقابل یک فرد معمولی گذاشته می‌شود آن فرد از او چیزی می‌فهمد و وقتی در مقابل یک فرد صاحب معرفت بالا گذاشته می‌شود او چیز بیشتری احساس می‌کند، پس به این دلیل هم قرآن احتیاج دارد به تفسیر، لذا است که تفسیر قرآن بوسیله بزرگان علم دین و آگاهان از معارف اسلامی از قرن‌ها پیش معمول بوده است.» (۲)

بنابراین، علم تفسیر قرآن، اگر توسط اهلش باشد یعنی تفسیر به رأی نباشد و همراه با پیش­‌داوری نباشد، می ­تواند نقش مهمی در ترویج فرهنگ قرآنی، مفاهیم و مضامین قرآنی باشد.

پی ­نوشت

۱- بیانات مقام معظم رهبری در اجتماع برادران سپاه ۰۹/۰۶/۱۳۶۴٫

۲- بیانات مقام معظم رهبری در جلسه اول تفسیر سوره حمد، ۱۵/۱۲/۱۳۶۹٫

مصطفی رفیعی- مدیر اندیشکده راه فردا

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شرکت قارچ یکتای سپاهان بزرگترین تولید کننده در صنعت قارچ ایران
شرکت قارچ یکتای سپاهان بزرگترین تولید کننده در صنعت قارچ ایران
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715