چهارشنبه ۰۷ آبان ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۳:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۷

آیا واحدهای درسی دانشگاه ها راهی برای ترویج مفاهیم قرآنی میان دانشجویان هستند؟

متون خشک و رسمی این دروس که تنها به ارائه برخی از آیات، لغت شناسی و معانی آن اختصاص یافته و ارتباط آن با زندگی روزمره به خوبی تبیین نمی شود سبب می گردد تا دانشجویانی که به اجبار یا حتی اختیار چنین واحدهای درسی را انتخاب کرده اند، از آن بهره کافی را نبرند

ندای اصفهان- محمد جواد قائدی

شاید به جرأت بتوان گفت از قرآن مهجورتر در دانشگاه ها نیست. دانشجویی که وارد دانشگاه می شود (به جز دانشجویانی که به صورت اختصاصی رشته های علوم قرآنی و حدیث می خوانند) هیچ الزامی برای مطالعه قرآن و آشنایی با مفاهیم قرآنی ندارند؛ چرا که این واحدها اختیاری ارائه می شوند.

هر دانشجو باید ده ها کتاب ترجمه ای از شرق و غرب بخواند، بفهمد و حفظ کند و امتحان بدهد ولی هیچ لزومی نمی بیند کمی هم قرآن بخواند و بفهمد و در رشته و تخصص خود از آن بهره بگیرد.

جایگاه قرآن در واحدهای درسی دانشگاه

یکی دوتا از دروس گروه معارف، ارتباطی اندک با قرآن دارد که البته اشتیاق دانشجویان به گروه معارف و استادان و کتاب ها و جزوه هایش نگفتنی است. از بدترین ساعت هایی که این دروس ارائه می شود که بگذریم، متون خشک و رسمی این دروس که تنها به ارائه برخی از آیات، لغت شناسی و معانی آن اختصاص یافته و ارتباط آن با زندگی روزمره به خوبی تبیین نمی شود سبب می گردد تا دانشجویانی که به اجبار یا حتی اختیار چنین واحدهای درسی را انتخاب کرده اند، از آن بهره کافی را نبرند. این کتاب­ها سال هاست بی آنکه رنگ و روی بازبینی یا ویراست به خود ببینند، با همان کم و کیف و حتی همان طرح جلدهای ساده مهمان دانشگاه هاست.

بایستی تحولی جدی در ارائه واحدهای قرآنی در دانشگاه ها صورت گیرد. از شیوه های نوین ارائه دروس، مانند روش های کارگاهی یا کنفرانس، استفاده از چندرسانه ای ها، به کارگیری هنرهای نمایشی و دیگر امکانات باید بهره گرفت و اقتضائات زبان مخاطب امروزی کلام الله را در عرضه قرآن در نظر گرفت.

با وجود کشف و اثبات بسیاری از ظرایف اعجاز قرآنی در علوم مختلف همچنان قرآن به صورت ایزوله تدریس می شود نه به عنوان درسی راهگشا و مؤید علوم تازه. البته غربت کنونی قرآن در دانشگاه ادامه همان مهجوریت کلام الله در جامعه است. بخش عمده ای نیز به نارسایی های آموزشی دوران پیش از دانشگاه در مدرسه، خانواده و اجتماع بر می گردد، بخشی را باید از چشم مدیران آموزش عالی کشور دید که همچنان قرآن را آنچنان که شایسته آن است به مذاق دانشجویان شیرین نکرده اند. بگذریم که در آستانه سومین دهه شکل گیری “شورای عالی قرآن” با درایت رهبر معظم انقلاب قرار داریم و همچنان قرآن جایگاه خود را پیدا نکرده است.

یکی از پیشنهادها هم این است که واحد درسی مانند درس دینی دبیرستان به سبک آیین زندگی و کاربردی تر ارائه شود و دانشجویان ورودی دانشگاه ها همان گونه که باید توانمندی خود در درس زبان انگلیسی را برای آموزش دانشگاه تثبیت نمایند (با ارائه درصد درس زبان در کنکور و یا گذراندن درس پیش نیاز انگلیسی)، توانمندی خود را در درس مفاهیم قرآنی نیز تثبیت نمایند. این درس می تواند بسیار هوشمندانه و کاربردی با مفاهیم جذاب ارائه شود.

در برخی از دانشگاه ها نیز یک رسانه جدید تعریف و ارائه شده است. رادیو دانشگاه که در یک ساعتی از اول صبح به صورت سراسری و زنده پخش می شود و سعی می کنند تا اطلاعاتی کوتاه در اختیار دانشجویان قرار دهند. گاهی مطالب مفید و کوتاه، طنز یا ادبی است و نظر دانشجویان را در ابتدای صبح جلب کرده است. می توان از این رسانه نیز برای انتقال مفاهیم کوتاه و کاربردی به دانشجویان بهره گرفت. گاهی مطلبی کوتاه و کاربردی در ابتدای روز ذهن مخاطب را درگیر کرده و سبب شود که روزی قرآنی داشته باشد.

در نهایت نمره دانشگاه برای انتقال مفاهیم قرآنی به دانشجویان قابل قبول نیست و باید راهکارهای مفیدی در این راستا اندیشده و عملی گردد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715