پنجشنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس:
چاپ خبر
۱۲:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۷

پنج راهکار رهبر نقلاب اسلامی برای ترویج قرآن و فرهنگ قرآنی

این موارد، تنها چند مورد از راهکارهای حکیمانه رهبر انقلاب پیرامون ترویج قرآن بود که در این مجال بیان شد. با به کارگیری این نکات کلیدی می توان امید داشت راه برافراشتن پرچم قرآن کریم در سراسر دنیا هموار شود...

ندای اصفهان- فاطمه رضایی

یکی از بزرگترین مروجین فرهنگ قرآنی و از حامیان این امر مهم، حضرت آیت الله خامنه ای هستند. ایشان در طول سال های پس از پیروزی انقلاب علاوه بر عمل به دستورات قرآنی در امر حکومتداری، هم در بیاناتشان از قرآن استفاده نموده و هم تاکید زیادی به ترویج فرهنگ قرآنی در جامعه دارند. برگزاری دیدارهای سالیانه با فعالین قرآنی، مسابقات قرآنی و برگزاری محافل قرآنی خصوصا در ابتدای ماه مبارک رمضان، از جمله دیگر تلاش های ایشان در این زمینه است.

با مروری گذرا بر فرمایشات ایشان، توصیه هایی کاربردی از این سخنان برداشت می شود که در نوع خود جالب توجه بوده و می توان با عمل به این توصیه ها، قدم های مهمی در ترویج فرهنگ قرآنی در کشور برداشت.

در ادامه به برخی از این توصیه ها می پردازیم:

  • 1- یکی از نکات مهم این است که کسب معارف و معلومات قرآنی کافی نیست و باید اثر این معلومات نیز در زندگی افراد مشخص باشد. رهبر انقلاب در این زمینه فرموده اند:

«با قرآن باید عجین شد؛ مفاهیم قرآنی مفاهیمی است برای زندگی؛ فقط معلومات نیست. گاهی انسان معلومات قرآنی اش خوب است، اما از قرآن در زندگی او هیچ اثری نیست! …ما باید تلاشمان این باشد که قرآن در زندگی ما تجسم پیدا کند. همان طور که از یکی از زوجات مکرمه‌ی پیغمبر اکرم وقتی درباره‌ی اخلاق پیغمبر پرسیدند، ایشان در جواب گفتند که: «کان خلقه القرآن» اخلاق او قرآن بود؛ یعنی قرآن مجسم بود. این باید در جامعه‌ی ما تحقق پیدا کند.»

  • 2- بر کسی پوشیده نیست که اهمیت آمادگی دل و قلب انسان برای رسیدن به حقیقت یکی از مقدمات هدایت است. به همین خاطر ایشان در دیداری با پژوهشگران قرآنی فرموده اند:

«یک نکته‌ی مهم در کارهای پژوهشىِ قرآنی این است که فردی که می خواهد در طریق کار قرآن حرکت بکند، دل را برای مواجهه‌ی با حقیقت ناب قرآنی آماده کند؛ یعنی آن پاکیزگی دل. اگر دل پاکیزه نباشد، آماده‌ی پذیرش حق و حقیقت از زبان قرآن نباشد، دلبسته‌ی مبانی غیر اسلامی و غیر الهی باشد، با قرآن مواجه بشود، از قرآن استفاده‌ای نخواهد کرد.»

به نظر می رسد این توصیه کاربردی علاوه بر اینکه مورد نیاز پژوهشگران است برای همه ما نیز مفید است. چرا که پاک بودن آیینه دل باعث بازتاب بیشتر نور الهی در وجودمان می شود و دل نبستن به مفاهیم غیرالهی و به کار بستن معارف دینی خودمان در زندگی راه هدایت را برای همه ما هموارتر می کند.

  • 3- خواندن قرآن به روش صحیح و با صدای خوش، مانند آنچه قاریان قرآن تلاوت می کنند از نظر رهبر انقلاب، یکی از مقدمات ترویج قرآن و فهم معارف این هدیه آسمانی است. ایشان در دیدار خود با فعالان قرآنی در اولین روز از ماه مبارک رمضان در سال 89 فرموده اند:

«همه این مقدمات تلاوت آنچه که تلاوت را ترویج می کند در جامعه که همین صدای خوش و لحن خوش است و اینها جزو این مؤلفه‌هایی است که تلاوت را رواج می دهد در جامعه و دلها را به سمت آن مشتاق می کند – برای فهم معارف قرآنی است.»

  • 4- ترویج قرآن با رفتار، یکی از توصیه های ایشان در محفل انس با قرآن در ماه مبارک رمضان 1435 هجری قمری بود. ایشان فرمودند:

«سعى کنند برادرانى که در زمینه‌ى قرآن فعّالیّت میکنند، در عمل هم «کونوا دُعاةَ النّاسِ بِغَیرِ اَلسِنَتِکُم» [باشند]؛ نشان بدهند که از لحاظ پایبندى به مقرّرات دینى، به ضوابط دینى جزو افراد برجسته هستند؛ این را نشان بدهند تا تأثیر قرآن در عمل آنها خودش را نشان بدهد: در ممشاى عمومى، در سلوک، در بواطن، در ظواهر؛ ظواهر، ظواهر اسلامى؛ کیفیّت برخورد، کیفیّت اسلامى؛ اینها را مراعات بکنند.»

این بدان معنی است که عمل به قرآن نیز به نحوی به ترویج قرآن در جامعه کمک می کند و اثر معارف قرآنی در سطوح مختلف جامعه را بیشتر می کند.

  • 5- رهبر انقلاب در خطبه های نماز جمعه سال 1429 هجری قمری در مورد برپایی مجالس قرآنی، ترویج و بهره برداری از آن فرمودند:

«مجالس موعظه، مجالس دعا، مجالس قرآن، عادات خوبی است؛ روز به روز بایستی اینها را ترویج کرد و عمق داد؛ مغز داد. صورتِ جلسه کافی نیست، بایستی از جلسه‌ی دعا، از جلسه‌ی موعظه، از جلسه‌ی قرآن بهره‌برداری کرد؛ هر کدام از ما سعی کنیم سهمی بگیریم.»

یعنی علاوه بر اینکه مجالس قرآنی باید برگزار شوند، هم باید مستمر باشند و هم عمق داشته باشند تا مخاطبان هر روز بیش از پیش از آن بهره برند.

این 5 مورد، تنها چند مورد از راهکارهای حکیمانه رهبر انقلاب پیرامون ترویج قرآن بود که در این مجال بیان شد. با به کارگیری این نکات کلیدی می توان امید داشت راه برافراشتن پرچم قرآن کریم در سراسر دنیا هموار شود.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715