یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
12:00 - 2020/03/07

منظومه انسان سازی و هدایتگری/ انقلاب اسلامی و موج احیای قرآن

انقلاب اسلامی بر پایه حرکت قرآن و تلاش برای حیات قرآنی شکل گرفت. حیاتی که در آن قرآن «منظومه انسان سازی و هدایتگری» است و هدف رسیدن به روح قرآنی اجتماع است. روحی که در آن انسان برای «بندگی» تلاش می کند.

ندای اصفهان- امیر مسروی
شاید یکی از تکراری ترین کلمات و کلیدواژه های دروغین حمله به شیعه که در سالهای قبل از انقلاب، زمزمه می شد، «تحریف قرآن شیعی» بود. شبهه ای که به دروغ به شیعه نسبت داده می شد و در آن مدعی شده بودند که شیعه به قرآنی غیر از قرآن مسلمانان اعتقاد دارد. شبهه ای که با تحریف یک روایت طرح و منتشر شد.

ماجرا از این قرار بود که در متون شیعه آمده است پس از وفات رسول مکرم اسلام ص، حضرت علی علیه السلام به سراغ کتابت و تفسیر قرآن رفت اما به دلایلی این تفسیر کنار رفت. دلایلی که بیشتر در آن زمان سیاسی بود. با این حال این کتابت صرفا بر پایه زمان نزول، شرایط نزول و تفسیر بود وگرنه متن آیات قرآن هیچ تفاوتی در نگارش با این قرآن موجود ندارد. ضمن آنکه شیعه معتقد است قرآن حاضر نیز با تلاش امیرالمومنین جمع آوری شده و هیچ تفاوتی در نگارش آن با کلام نازل شده از سوی خدای متعال ندارد.
یکی از مبلغین تعریف می کرد که در یکی از گردهمایی های ابتدای انقلاب با پدیده عجیبی مواجه شد. میهمانی که از قرّا و بزرگانِ قرائت جهان اسلام بود پس از قرائت به سراغ کتابخانه ای رفت که در آن قرآن وجود داشت. قرآن را وارسی می کرد و هرچقدر این وارسی طولانی تر می شد، قاری تعجب بیشتری می کرد؛ مبلغ می گفت من از او پرسیدم تعجبت برای چیست و چرا اینچنین تعجب می کنی؟! قاری نقل کرد که شبهه ای از متفاوت بودن قرآن شیعیان شنیده که با دیدن این قرآن تعجب بسیاری کرده است، در حالی که این قرآن هیچ تفاوتی ندارد.
ماجرا همین است، انقلاب اسلامی بر پایه حرکت قرآن و تلاش برای حیات قرآنی شکل گرفت. حیاتی که در آن قرآن «منظومه انسان سازی و هدایتگری» است و هدف رسیدن به روح قرآنی اجتماع است. روحی که در آن انسان برای «بندگی» تلاش می کند. با این حال اگر بخواهیم رابطه میان انقلاب اسلامی ایران در سال ۵۷ و قرآن را ترسیم کنیم باید به چند نکته مهم اشاره کرد:
الف) فارغ از اینکه در جمهوری اسلامی ایران، ساختار قرآنی کشور نظم و نسخ خاصی به خود گرفت، ساختار قرآنی کشور ماهیت مستقلی پیدا کرد و برای اولین بار در ایران، مسئله قرآن به اولویت اول دستگاه های کشور تبدیل شد. به طوری که ساختار نهادی قرآنی در کشور به یکی از قوی ترین و منسجم ترین ساختار اجرایی تبدیل شد و امر اهتمام به قرآن به یکباره در کشور تغییر شگرفی کرد.
ب) قرآن تغییر ماهیت اجتماعی داد. از کتابی در کنج کتابخانه یا طاقچه های خانه به جامعه آمد و به سیره اجتماعی تبدیل گردید، علاوه بر وام گیری بسیاری از «مانیفست» های نهادهای مختلف از قرآن، قرآن به یک برنامه اجتماعی مبدل شد.

رابطه انقلاب اسلامی را اگر بخواهیم با قرآن مقایسه کنیم باید گفت این بخش از اجتماعی شدن قرآن مهمترین دستاورد انقلاب اسلامی با موضوع قرآن بود. قرآن دیگر در کنج خانه ها نماند. به میان جامعه آمد. جلسات مختلف حفظ قرآن برپا شد. موسسات زیادی شکل گرفت که قرآن پژوهان را جذب می کردند یا به علاقمندان تحصیل در قرآن این فرصت را می دادند تا از فضای قرآنی کشور بهترین استفاده را داشته باشند. برای قرآن مسابقات مختلفی برگزار شد و ایران به یکباره به قطب مسابقات قرآنی جهان تبدیل شد.

ایرانی که زبانش با زبان قرآن متفاوت است اما گوی سبقت را در مسابقات مختلف از جمله قرائت و حفظ از سایر کشورهای عرب زبان ربود و در مقامات اول قرار گرفت. فارغ از این عناوین جلسات ماهانه قرآن در کشور جا گرفت و ماه مبارک رمضان به ماه قرآن در ایران تبدیل شد. ماهی که برای برگزاری جلسات میلیونی قرآن تلاش می شود و در آن قرآن خوانی و درک قرآن اولویت اصلی کشور محسوب می شود. بالاترین مقام سیاسی و اجتماعی کشور جلسه قرائت قرآن برگزار می کند و هر روز توصیه به قرائت قرآن می نماید.
اگر بخواهیم از خدمات متقابل قرآن و انقلاب اسلامی یاد کنیم باید به این نکته اشاره کرد که حیات و سرآغاز انقلاب با مفهوم قرآن ممزوج شد و پس از آن این قرآن بود که هدف والای انقلاب قرار گرفت. ترویج قرآن خوانی و افزایش هزاران برابری قرآن پژوهان و حافظان قرآن بخشی از دستاورد تکیه انقلاب اسلامی به ترویج مفهوم قرآن و رسیدن به هدف الهی «بندگی» است.

حجت الاسلام امیر مسروری- پژوهشگر اندیشکده راه فردا

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شرکت قارچ یکتای سپاهان بزرگترین تولید کننده در صنعت قارچ ایران
شرکت قارچ یکتای سپاهان بزرگترین تولید کننده در صنعت قارچ ایران
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715