یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
13:18 - 2020/03/04

چگونه مفاهیم قرآن را ترویج کنیم؟/ خدمات متقابل «شبکه های اجتماعی» و «قرآن»

قرآن تولیدکننده پیام و محتوا برای افزایش فهم بشری، ارتقای امنیت و سلامت اجتماعی است و از سوی دیگر شبکه های اجتماعی وسیله انتقال پیام و قرار گرفتن محتوا در اختیار عموم جامعه است. در چنین شرایطی با استفاده از قرآن می توان ضمن رشد اجتماعی از فرصت و تشنگی آموزش عمومی استفاده کرد.

ندای اصفهان- نرگس السادات اصفا

آمارها در سال ۹۶ نشان می دهد از هر ده نفر، شش نفر به یکی از انواع شبکه های اجتماعی پیوستند و شبکه های اجتماعی در ایران از فراگیری بالایی برخوردار است. تنوع شبکه های اجتماعی در ایران به گونه ای است که می توان شاهد نمونه های مختلفی از فعالیت شبکه پیام رسان ها یا آپ های اشتراک گذاری صوت و تصویر بود.

با این حال دغدغه فعالیت در شبکه های پیام رسان های داخلی با دو بحران اجتماعی فراگیرتر شد. در سال ۹۶ موضوع پیوستن مطرح شد و در سال ۹۸ این موضوع به سبب بحران های امنیتی افزایش یافت. با این حال یکی از دغدغه های مسئولان و کارشناسان حوزه شبکه گسترش پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی بومی است. اما فراتر از دغدغه کارشناسان حوزه شبکه و امنیت فناوری اطلاعات، محتوای موجود در شبکه های اجتماعی داخلی و خارجی است. محتوایی که بعضا نیازمند مدیریت و نظارت است تا جامعه از سلامت و هدفگذاری دقیقی برخوردار باشد.

در چنین شرایطی یکی از مراکز مهم تولید پیام و محتوا در شبکه های اجتماعی، متن موجود دینی از جمله قرآن کریم است. کتابی که از سوی خدا برای هدایت بشر فرستاده شده و به دنبال آن است که انسان را به قله سعادت برساند. استفاده از این متن عمیق که اتفاقا معجزه دین اسلام است، تولید پیام و محتوا را آسان تر کرده و می تواند به ظرفیت همراهی اجتماعی و افزایش سطح آموزش عمومی کمک شایانی داشته باشد.

در واقع باید امروزه از واژه خدمات متقابل «شبکه های اجتماعی و قرآن» یاد کرد. قرآن تولیدکننده پیام و محتوا برای افزایش فهم بشری، ارتقای امنیت و سلامت اجتماعی است و از سوی دیگر شبکه های اجتماعی وسیله انتقال پیام و قرار گرفتن محتوا در اختیار عموم جامعه است.

خدمات متقابل شبکه های اجتماعی و قرآن به گونه ای است که امروزه می توان نقش پویای جامعه مترقی را در سپر ترسیم شده بر پایه پیام ها دید. جامعه امروز تشنه آموزش و یادگیری است. حقیقت هم همین است که جامعه امروز بدون آموزش ساکن خواهد ماند و  دچار مرگ زودرس می شود و قرآن این فرصت را دارد که با تولید پیام برای رسیدن انسان به سعادت بر پایه فطرت، چنین نقش یادگیری را ایفا کرده و حرکت اجتماعی مهارتی را ارتقا دهد.

در چنین شرایطی با استفاده از قرآن می توان ضمن رشد اجتماعی از فرصت و تشنگی آموزش عمومی استفاده کرد. بارها شاهد آن بودیم که در شبکه های اجتماعی به نقل از شخصیت های مشهور، سخنان مختلفی مطرح شده و تب این طرح امروزه در جهان بسیار فراگیر شده است در حالی که متن آن به هیچ عنوان قابل مقایسه با کتاب خدا نیست.

شبکه های اجتماعی این فرصت را دارند تا از متن اصلی قرآن و معانی و تفسیرش بهترین استفاده را برای طرح مباحثی که به انسان، حقیقت جهان و رشد جامعه مربوط است، بهره گیرند.

نرگس سادات اصفا- پژوهشگر اندیشکده راه فردا

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شرکت قارچ یکتای سپاهان بزرگترین تولید کننده در صنعت قارچ ایران
شرکت قارچ یکتای سپاهان بزرگترین تولید کننده در صنعت قارچ ایران
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715