جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
10:34 - 2020/03/04

با نگاه به بیانات رهبر معظم انقلاب؛

نقش قاریان قرآن و نحوه تلاوت قرآن در ترویج فرهنگ قرآنی

ابتدا باید قرآن را خوب فرا گرفت یعنی به طور صحیح خواند، تسلط بر خواندن سبب تلاوتی زیبا و جامع می­ شود. اگر این تلاوت همراه با فهمیدن معانی و مفاهیم قرآنی باشد، به راحتی می­ توان آیات قرآنی را در دل مخاطبین جذب کرد و آنها را به تامل در معنی آیات تشویق کرد

ندای اصفهان- مصطفی رفیعی

«یکی از راه­های انس با قرآن و تأمل در کلام خداوند، تلاوت قرآن کریم است. اگر تلاوت قرآن مستمر باشد، فرهنگ قرآنی بر زندگی ملت ایران حاکم خواهد شد.»(۱) استمرار تلاوت قرآن سبب آشنا شدن هر چه بیشتر با مفاهیم قرآن می ­شود و این عمل نقش بسزایی در الگو گرفتن از دستورات الهی در زندگی انسان دارد.

«حضور قاریان در مراکز عمومی و یا در دانشگاه­ها که جوانان در آن حضور دارند، و یا انجام کارهای قرآنی در سطح جامعه سبب مجسم شدن فرهنگ قرآنی بر زندگی ملت می ­شود.» (۲) قاریان و فعالان قرآنی، می­ توانند با پژوهش ­های قرآنی، رفتارهای فردی و جمعی جامعه را به سمت آموزه ­ها و دستورات قرآنی پیش ببرند اما این نیازمند آن است که علاوه بر داشتن امکانات، پژوهش­گر قرآنی از لحاظ روحی و روانی، زمینه پذیرش حقیقت ناب قرآن را داشته باشد، به همین سبب، قاریان قرآنی، گزینه­ های مناسب­ تری برای این امر مهم هستند.

علاوه بر این «قاریان قرآن می ­توانند برای فضاسازی قرآنی در جامعه، قرآن را به شکل هنرمندانه­ ای تلاوت کنند تا کسانی که مخاطب هستند مجذوب آن شوند. با توجه به این نکته که قاریان قرآن طوری بخوانند که انگار می­ خواهند معانی را به مخاطب تفهیم کنند. به همین­ منظور برگزاری دوره ­های قرآنی، برگزاری جلسات تفسیر قرآن در جهت ترویج فرهنگ قرآنی و جذب به قرآن بسیار مهم است.» (۳)

در همین راستا، یک نکته وجود دارد که قاریان قرآن، تلاوت قرآن را به منظور تحسین نمی­ خوانند، بلکه هدف تلاوت قرآن اثرگذاری در دل مخاطب است. در این زمینه رهبری می­ فرمایند: «شما باید قرآن را جوری تلاوت کنید که این مفاهیم قرآنی و آیات کریمه‌ی قرآن، گوئی دارد نازل می ­شود بر قلب مخاطب؛ آهنگها را با مضامین جُفت کردن، منطبق کردن و از آهنگ برای برجسته کردن معنا و مضمون آیه کمک گرفتن. این آهنگها و این نغمه‌های قرآنی، مهمترین هنرش این است که بتواند کمک کند به اینکه آن مضمون برجسته شود و در ذهن مخاطب بنشیند.» (۴)

در مجموع در زمینه تلاوت قرآن، ابتدا باید قرآن را خوب فرا گرفت یعنی به طور صحیح خواند، تسلط بر خواندن سبب تلاوتی زیبا و جامع می­ شود. اگر این تلاوت همراه با فهمیدن معانی و مفاهیم قرآنی باشد، به راحتی می­ توان آیات قرآنی را در دل مخاطبین جذب کرد و آنها را به یادگیری قرآن و تامل در معنی آیات تشویق کرد. اما باید در نظر داشت که تلاوت قرآن باید مستمر باشد تا ذهنیت مردم با قرآن و مفاهیم آن انس بگیرد.

پی­ نوشت

۱- بیانات مقام معظم رهبری در دیدار جمعی از قاریان به مناسبت فرا رسیدن ماه مبارک رمضان»، ۲۰/۰۹/۱۳۷۸٫

۲- بیانات مقام معظم رهبری در دیدار جمعی از بانوان قرآن‌پژوه کشور، ۲۸/۰۷/۱۳۸۸٫

۳- بیانات مقام معظم رهبری در محفل انس با قرآن کریم، ۱۶/۰۲/۱۳۹۸٫

۴- بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با قاریان، ۲۲/۰۶/۱۳۸۸٫

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شرکت قارچ یکتای سپاهان بزرگترین تولید کننده در صنعت قارچ ایران
شرکت قارچ یکتای سپاهان بزرگترین تولید کننده در صنعت قارچ ایران
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715