چهارشنبه ۰۷ آبان ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۰۷:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳

راههای تسلط روانی بر ویروس کرونا/ غفلت پدافند غیرعامل در نقد محصولات رسانه ای و سینمایی

به موازات اخبار ویروس کرونا خبر دیگری هم از اقدامات شرکت والت دیزنی با موضوع استفاده از کاراکترهای همجنسگرا منتشر شد که انعکاس وسیعی نداشت. باید بپذیریم که نسل قبلی و فعلی مردم و مسئولین تربیت شده و مصرف کنندگان محصولات فرهنگی (فیلم ها، بازی ها، اسباب بازی ها، کتب، مجله) همین شرکت ها بوده ایم...

ندای اصفهان- سمیه قطبی

هم اکنون شاهد واکنش های مختلفی در سطح جامعه در برابر ویروس کرونا (کوید-۱۹COVID-) هستیم:

 • – اصلا اعتناء نمی کنند (خبر ندارند، قبول ندارند، اعتقادات دیگری دارند و یا توان اقتصادی تامین تجهیزاتش را ندارد) (1)(2)
 • – دستورات بهداشتی را به صورت اصولی رعایت کرده (بیشتر براساس اخبار رسمی عمل می کنند)
 • – کسانی که ترس بر آنها غلبه کرده به صورت اغراق آمیز اقدام می کنند و در خیلی از موارد ناقص و غیر اصولی که با برخی اشتباهات خودشان باعث گسترش بیماری خواهند شد. (3)

تصریح متخصصین بر اینکه استرس افراد یکی از عوامل کاهش قدرت سیستم ایمنی و دفاعی بدن است حتی گفته شده برای کاهش استرس و حفظ سلامتی تعامل خودتان را با فضای مجازی و ماهواره قطع کنید.(4) واقعا این ماهواره ها چند درصد وقتشان را برای راهکار مقابله و توانمند سازی داده اند و چند درصد وقتشان به گسترش حس نا امنی و ترس و عدم اعتماد به مدیریت نظام سلامت در جامعه پرداخته اند؟

حتی این موارد باعث شد یادداشت هایی داشته باشیم مبنی بر متهم کردن وزارت ارتباطات(5) به عنوان یکی از عوامل تضعیف کننده نظام سلامت در کشور. این یک برداشت اولیه از محیط و جامعه است و برای شناخت درست از عوامل موثر در روحیات مخاطب ضروری است نگاه خودمان را دقیق تر و عمیق تر کنیم.

به موازات اخبار ویروس کرونا خبر دیگری هم از اقدامات  شرکت والت دیزنی با موضوع استفاده از کاراکترهای همجنس گرا در فیلم هایشان منتشر شد که انعکاس وسیعی نداشت.

سابقه و سیر فیلم های والت دیزنی با نشانه های همجنس گرا (6)

 • – انیمیشن «در جست و جوی دوری» -(Finding Dory) 2016

وجود دو کاراکتر زن که به همراه یک کالسکه در حال حرکت در خیابان هستند و سازندگان فیلم از پاسخ به پرداخت شخصیت کاراکترها طفره می روند.

 • – فیلم (جنگ ستارگان: ظهور اسکای‌واکرStar Wars: the rise of skywalker) -2019 اولین بوسه‌ی همجنس‌گرایانه‌ی دنیای جنگ ستارگان. والت دیزنی به عنوان توزیع کننده فیلم بوسه‌ی فیلم «ظهور اسکای‌واکر» را در کشورهای سنگاپور و امارات متحده عربی حذف کرد.

 • – سال ۲۰۱۹ نیز فیلم «داستان اسباب بازی‌ (Toy Story 4) زوجی که به نظر هم‌جنس‌گرا بودند را برای لحظاتی به نمایش گذاشت. در یکی از صحنه‌های آن فیلم دو زن دیده می‌شدند که دختر خردسال‌شان را به مهدکودک می‌بردند. اما داستان پرداخت مستقیمی به همجنس گرا بودنشان ندارد و در مصاحبه ها هم از تبین شخصیت شان طفره می رود.

 • – فیلم «به پیش» (Onward انتشار2020-) معرفی اولین شخصیت همجنسگرای تاریخ انیمیشن‌های دیزنی نام این شخصیت زن یک مامور پلیس یک چشم «مأمور اسپکتر» است با جمله: «دختر دوست دختر من هم مرا دیوانه کرده» همجنس باز بودن خودش را معرفی کرده است.

 • – فیلم «جاودانان (The Eternals) انتشار سال 2020، معرفی اولین زوج همجنسگرا، با بازی «برایان تایری هنری» و «هاز سلیمان» ارائه خواهد شد.

لازم به ذکر است که فعال ترین جریان برای مقابله با این اقدامات در خود آمریکا است از مهم‌ترین این اقدامات می‌توان به اعلان جنگ اقتصادی دو سازمان بزرگ مسیحی آمریکا، یعنی سازمان کلیسای کاتولیک و بابتیست‌های جنوبی، علیه والت‌دیزنی اشاره نمود.

در سال 1996، «اتحادیه کاتولیک حقوق مدنی و مذهبی» اعلام نمود که از هر نوع ابزار قانونی در جهت بایکوت محصولات، استفاده خواهد نمود تا شرکت دیزنی را وادار نماید به جنگ خود با ارزش‌های دینی خاتمه دهد. این گروه‌ها، حمله شرکت به ارزش‌های سنتی و خانوادگی و به‌ویژه ترویج همجنس‌بازی را از دلایل بایکوت محصولات آن، عنوان نمودند.(7)

اما عملا این شرکت ها به کار خودشان ادامه خواهند داد چون اصلا به صورت ناگهانی و اتفاقی به این نقطه نرسیده اند نزدیک به یک صد سال سابقه و نزدیک به نودوشش میلیارد دلار سرمایه در سال  (۲۰۱۷) و صد و نود و پنج هزار نفر نیروی فعال و پشتوانه های عظیم فکری و تحلیلی و برنامه ریزی طولانی مدت که فقط یک صد فیلم آن انیمیشن سینمایی است و موفقیت های قبلی و یقین آنها به استحکام جایگاه و تسلط ایجاد شده در مخاطبانشان در سطح جهانی در طول چند نسل به آنها این اطمینان را داده است که اکنون به صورت علنی برای ترویج این بخش از اهداف خودشان اقدام کنند.

حتی با وقایع اخیر کتاب رمانی با عنوان «چشمان تاریکی» نوشته دین کونتز، داستان‌نویس آمریکایی، که گفته می شود که گویا وی چهل سال پیش شیوع بیماری کروناویروس را با نام (ووهان ۴۰۰) پیش‌بینی کرده است در زمانی که نه امکانات ماهواره ای بود و نه فضای مجازی امروز استفاده از پتانسیل مکتوب و کتاب های رمان یکی از موثرترین اقدامات فرهنگی بوده و سیر جالبی دارد، این کتاب اولین بار در سال 1981 در اوایل ریاست جمهوری ریگان و دوران جنگ سرد با نامگذاری ویروس به نام (گورکی400) منتشر کرد که نام شهر نیژنی نووگورود کنونی است را معرفی کرد که در آن زمان از مراکز مهم تحقیقاتی و آزمایشگاه شوروی سابق بود و این نام را روی ویروس گذاشته و شوروی را نماد شر معرفی می کرد و جاذبه داستانی و سینمایی فراوانی برآن ایجاد می شد.

برای چاپ دوم در سال 1989 شوروی در حال انحلال بوده و انتصاب داستان به آن، جاذبه داستانی نداشته بنابراین نام ویروس به (ووهان ۴۰۰) تغییر داده شد که برگرفته از نام شهر ووهان بوده که از سال 1960از مراکز مهم علمی و آزمایشگاهی بوده است. چین در آن مقطع هنوز سیاست جدید هم پیوندی با غرب را آغاز نکرده و کتاب با موضوع چین کمونیستی به عنوان زیرساخت تولید فیلم و دیگر محصولات فرهنگی در ژانر تخیلی آخرالزمانی می توانست ترسیم کننده چهره هراسناک از رقیب آتی باشد.(8) همه این مراحل نشان از یک اقدام برنامه ریزی شده فکری و فرهنگی با استمرار حداقل ده ساله است.

ما این واقعیت را باید بپذیریم که چند نسل قبلی و  فعلی مردم و مسئولین تربیت شده و مصرف کنندگان محصولات فرهنگی (فیلم ها، بازی ها، اسباب بازی ها، کتب، مجله، روزنامه و…) همین شرکت ها بوده ایم و ذهنیت ما در همین محیط شکل گرفته است.(9)

جدای از عموم مردم برخی افراد در گلوگاه های مسئولیتی هستند که در پذیرش خواسته ها، پیشبرد و تسلط فکری و روانی حاکمیت غالب در دنیا نقش موثری ایفا می کنند.(10)

 • – کسانی که حتی افراد خانواده شان در مقابله با تسلط جریان غالب در دنیا شهید هم شده و حتی سابقه خانوادگی خوبی هم در این راه داشته باشند و اتفاقا همین سابقه گذشته حجت این افراد در پذیرش قدرت غالب باشد. (نقش قطب الدین صادقی در فیلم یتیم خانه ایران) یعنی طرح سابقه قبلی حجتی بر تایید فعلی نیست و البته سابقه منفی قبلی هم الزاما دلیلی بر رد کردن نیست. (نقش علی شادمان به عنوان پسر قطب الدین صادقی در فیلم یتیم‌خانه ایران)
 • – افراد یا سازمانهایی که اتفاقا برای مقابله با تسلط قدرت غالب و در تضاد با او کار کرده اند و به علت ضرورت هایی که برای نزدیک شدن و شناخت این جریان داشته اند تحت تاثیر فکری و فرهنگی قرار می گیرند و البته آنهایی که این تاثیرپذیری را ابراز می کنند اتفاقا افراد صادق این جریان هستند اما کسانی که هیچ نشانه آشکاری را ابراز نمی کنند اما در میدان عمل راه را برای این تسلط روانی باز می کنند هم باید مد نظر باشند. (اقدام عزت الله انتظامی در انتهای فیلم حاجی واشنگتین و نقش حمیدرضا پگاه در فیلم قلاده های طلا و تاثیرپذیری پایانی آتیلا پسیانی در مجموعه تلوزیونی هفت سنگ1377).

باید برای ایجاد مصونیت پایدار در نسل های آینده به لایه های فکری و فرهنگی اولویت بیشتری بدهیم. (11)

در منظومه فکری غرب مدیریت افکار عمومی از همان کودکی مدنظر قرار گرفته است و برای این موضوع سابقه تدوین شده دارند. به وسیله بازی ها می توان آنان را نسبت به تخفیف و تحقیر سنت ها تحریک کرد. {افلاطون، ژان برن، ترجمه ابوالقاسم پور حسینی، تهران نشر هما، 1363، ص157} مردمان به تغييرهايي كه در بازي‌ها داده مي‌شود، به ديدۀ بي‌اعتنايي مي‌نگرند و معتقد هستند كه اين‌گونه امور جزيي نمي‌توانند منشأ زيان باشند، بدين جهت در صدد چاره‌جويي برنمي‌آيند و جوانان را آزاد مي‌گذارند، غافل از اينكه جوانان كه در بازي‌ها بدعت و دگرگوني مي‌آورند، مرداني خواهند شد غير از مردان پيشين؛ در جست‌جوي زندگي ديگري خواهند بود و سازمان‌ها و قوانين ديگر خواهند خواست.

{دوره کامل آثار افلاطون، ترجمه محمدحسن لطفی، تهران، خوارزمی، دوم، 1367 ج4، قوانین، کتاب هفتم، ص 798}

در مکتب اسلام و سیره اهل بیت علیهم السلام هم سرخط های توجه به تربیت نسل از کودکی در اختیار ماست.(12)

در دوران فعلی و در عرصه های فکری و فرهنگی محدودیت به عنوان یک رویه کلی نمی تواند دائمی باشد بلکه باید با شناخت ابعاد مختلف وجودی انسان به طرحی برای مصونیت پایدار رسید.(13)(14)

در همین زمان اندک می توان دستاوردهایی را از ویروس کرونا برای نظام سلامت و امنیت مورد اشاره قرار داد:

 • – ارتقاء فرهنگ بهداشت فردی که البته برای تثبیت و فراگیر شدن آن کارهای زیادی باید انجام شود. (همانند گسترش فرهنگ استفاده از کمربند ایمنی)
 • – شاید هیچ وقت گسترش ویروس کرونا به طور مستند به عنوان اقدامی با قصد قبلی برای ضربه زدن به دیگر کشورها توسط آمریکا ثابت نشود اما با این اتفاق اهمیت داشتن توان دفاع بیولوژیکی از یک موضوع تخصصی پدافند غیر عامل به موضوعی که توسط همه مردم درک و پذیرفته شد ارتقاء پیدا کرد.

همانطور که در زمان حملات موشکی بی دفاع بوده و به نوعی غافلگیر شدیم اما با روحیه و توان انقلابی مدیران به سرعت بر دانش مربوطه مسلط شده و هم اکنون قدرت اول موشکی منطقه غرب آسیا هستیم، و فهرست این حملات بسیار طولانی است: تحریم بنزین، تحریم داروهای رادیو اکتیو، حملات سایبری و بدافزار اکستاکس نت و در همین ایام خبر دفع حمله سایبری به زیرساخت های دولتی درست دیده نشد. تصور کنید در ایام درگیری با تبعات کرونا، زیرساخت های اینترنتی هم مختل شوند!!! توقعات از وزارت ارتباطات زیاد است اما اجرکم عندالله، سابقه کنترل و ریشه کنی بیماری های آبله، دیفتری، سرخک، سرخچه و… نشان از توانمندی نظام سلامت ماست در این مورد هم ان شاءالله بر همه جوانب موضوع مسلط خواهیم شد.

 • – در همین مدت محدود توان آزمایشگاهی از 2 مورد آزمایشگاه جامع به 7 و بعدا 15 ، 22 و 24 مورد در سطح کشور رسیده است به صورتی که بتوان نتایج آزمایش را با سرعت بیشتری تعیین نمود و حالت انفعالی به حالت تهاجمی وارد شویم.(15)

آمریکا به عنوان یک شاخص دارای بیش از چهارصد آزمایشگاه سطح 4 و 3 بوده با گستردگی در کل دنیا و بیش از چهارده هزار پرسنل در شرکت های خصوصی که نوعا بهره وری بالایی هم خواهند داشت نسبت به جمع آوری و شناخت کلیه ویروس های شناخته و ناشناخته و تهیه نقشه و بانک اطلاعات دی ان ای همه نژادهای انسانی که به تولید ویروس های مبتنی بر نژاد منجر خواهد شد اقدام نموده است.(16)

 • – توانایی شرکت های دانش بنیاد در ساخت کیت تشخیص ویروس و تولید انبوه آن در وزارت دفاع و ارتقاء توان پزشکی با تخصیص بودجه و تبادل تجربه در این مورد با کشورهای دیگر برای رسیدن به دانش بومی همچنین محک زدن کشورهای مرتبط در دوران سختی و گرفتاری شده است.(17)(18)
 • باز تعریف و تقویت نظام سلامت جامعه مبتنی بر پیشگیری و بهداشت به صورت همگانی و برای همه مردم.(19)

زیرنویس

 • (1) ویروس کرونا بهانه ای جدید در جنگ روانی گسترده علیه ایران

http://tik.ir/fa/news/289974

 • (2) یکی از خاطرات معروف مربوط به مرحوم میر مصطفی عالی نسب: در سال‌های جنگ ایران وارد‌کننده لبنیات بود و در تنگناهای ارزی موجود در آن زمان‌ها عده‌ای از مسؤولان خواستار کم کردن واردات لبنیات و خاصه مایه پنیر بودند با این استدلال که پنیر نقش کمی در یک وعده غذایی صبحانه دارد، لذا می‌توان کمبود آن در کشور را نادیده گرفت.
  نقل است مرحوم عالی‌نسب با این کار مخالفت کرد و استدلال درست وی این بود: «توجه‌تان به زندگی مردم باشد، اگرچه در میان خانواده‌های مرفه پنیر صرفا برای صبحانه است اما برای خانوارهای فقیر پنیر جزئی از سبد غذایی است، کمااینکه نان و پنیر و انگور قوت ناهار و شام کارگران زحمتکش ما است».
  خرید ماسک به ظاهر ساده هم برای خانواده ای آن هم در طول چند هفته یا چند ماه چندان ساده نخواهد بود. طرح ها باید همه جانبه نگر باشد. البته اقدامات آموزشی جدید برای تولید مواد شوینده و یا تولید خانگی ماسک همین رویکرد را در بر دارند. البته در نظر مرحوم عالی نسب یکی از ضرورت های موفقیت در برنامه بسیج اقتصادی مسئولیت پذیری شخص اول اجرائی کشور بوده است.

https://www.farsnews.ir/news/13960907000336

 • (3) گستردگی و کم و کیف هر یک از این لایه ها نشان دهنده میزان تاثیرگذاری هر یک از طیف های رسانه ای فعال در جامعه است. غلبه ترس نشان دهنده موفقیت بیشتر رسانه های مهاجم و به تبع بهره برداری های هرچه بیشتر آتی است و با هوشیاری برای اصلاح آن باید برنامه ریزی کنیم. مدیریت و استفاده از پتانسیل های غیر رسمی فعال در عرصه سلامت (توصیه های عقیدتی مراجع، طب اسلامی، طب ایرانی، طب چینی، طب هندی و…) مدیریت اقتصاد فعال در عرصه سلامت (نامه گلایه آمیز وزیر بهداشت به رئیس جمهور پانزده روز بعد از فراگیری) از جمله ضرورت های نگاه همه جانبه است.
 • (4) گفتگو شبکه خبر با دکتر مهناز اسدی مسئول بخش کرونا و ICU بیمارستان امام خمینی رحمه الله علیه
 • (5) تاجران ترس و کاسبان کرونا. کشنده تر از کرونا، ویروس تروریسم سیاسی و رسانه ای است که اعصاب و روان مخاطبان را آماج حمله قرار می دهد. محمد ایمانی

https://www.mashreghnews.ir/news/1046145

 • (6) درایران هم از طریق آپارات و روبیکا در دسترس می باشد.

https://www.aparat.com/v/7NK9o

https://www.aparat.com/v/sDmiw

https://www.aparat.com/v/Gt9wY

(7) زهره باقری نژاد. آثار تربیتی انیمیشن های غربی بر تربیت کودکان. پيش شماره 2 فصل نامه تربیت تبلیغی18تیرماه 93

 • (8) آیا چهل سال قبل ویروس کرونا پیش بینی شده بود؟ به نقل از کانال تلگرامی دکتر عبدالله شهبازی، تاریخ پژوه و تحلیل‌گر مسائل سیاسی

https://www.javanonline.ir/fa/news/993330

 • (9) حتی در دوران حاکمیت غیر اسلامی پهلوی نزدیک به ده هزار نفر دارای پرونده در کمیته مشترک ضد خرابکاری به عنوان فعالین بر علیه پهلوی بوده اند و یا دویست و پنجاه هزار نفر شهید و ششصد هزار جانباز جنگ تحمیلی و… که متولدین قبل از انقلاب بوده اند، آنها کسانی هستند که در بین جمعیت سی میلیونی بر علیه جریان غالب فکری در دنیا قیام و اقدام کرده اند نسبت به بی عدالتی، مناسبات ضد فرهنگی، نظام ربوی بانکی، علوم انسانی وابسته ای که دستاورد آن برای ما نابودی اقتصاد پایدار و نابودی محیط زیست، امواج بیماری و انواع سرطان هاست معترض بوده اند. کسانی که در برابر سلامت مبتنی بر تجارت، معتقد به نظام سلامت مبتنی بر حکمت و سلامت پایدار بوده اند.

البته فهم ضرورت اصلاح رویکردها در خود غرب با رویکرد به معنویت روزنه هایی از امید را ایجاد کرده است.

 • (10) یکی از خاطرات معروف از افرادی که در بلندمدت ضربه های سختی هم زده اند داشتن تقیّدات ظاهری خیلی خوب و جذاب است مثلا استفاده از دو خودکار برای امضا یکی برای امور شخصی یکی امور اداری در حالی که یک فرد مقید واقعی از همان خودکار شخصی برای امور اداری هم استفاده خواهد کرد. این را مقایسه کنیم با رد صلاحیت سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در هنگام پذیرش در سپاه به علت پیراهن استین کوتاه و چسبان و کمربند پهن و موهای وزوزی. نشان می دهد معیارهای شناخت و گزینش مدیران را باید بازبینی کنیم.

https://www.asriran.com/fa/news/197865

https://iqna.ir/fa/news/3880968

 • (11) شناخت همه جانبه لایه های تاریخی، اقتصادی و سیاسی مرتبط با وقایع. برنامه دوران.  https://dorantv.net/

این ویروس ها به صورت طبیعی یا غیر طبیعی سیر تکاملی و شیوه مهاجم تری پیدا کرده اند. همانطور که لازمه امنیت پایدار داشتن نگاه فراسرزمینی است باید در حوزه بهداشت و پیشگیری هم نگاهی فرا سرزمینی داشته باشیم.

 • (12) امیدواریم تجارب و دستاوردهای تربیتی نوین ایرانی اسلامی حجه الاسلام والمسلمین میرزایی به عنوان منتخب مردم شهر اصفهان در مجلس یازدهم در سطح ملی منعکس شده و محک بخورد. http://nedaesfahan.ir/120234

 http://ensha-edu.ir

 • (13) توجه دادن مخاطبان به کوتاه تر شدن زمان بحران ها از بازه زمانی هر ده سال به چندسال و بلکه کمتر در جلسه پرسش و پاسخ  سخنگوی دولت با دانشجویان نشان از طراحی بسیار گسترده دارد.  https://www.isna.ir/news/98091914419
 • (14) ممکن است بگوییم مباحث علوم انسانی چه ربطی به موضوع تخصصی مقابله با ویروس دارد؟ یکی از مهمترین چالش ها در انتخاب شیوه مقابله است. هم اکنون چند روش برای مقابله مطرح است؛ یکی مبتنی بر قرنطیه است که در چین و برخی موارد در آمریکا استفاده شده کنترل موثری خواهد داشت اما به تعبیر برخی قرون وسطایی است. روش دیگر عدم قرنطینه است که مبتنی بر تفکر حفظ آزادی های فردی است البته در ایران حد وسط این دو اقدام در پیش گرفته شده است. اگر بیماری کنترل بشود افکار عمومی حساسیت چندانی پیدا نخواهد کرد اما اگر دامنه و زمان درگیری بیشتر بشود افکار عمومی نسبت به عدم اتخاذ روش های قاطع در زمانهای اولیه حساس تر خواهد شد.

به عصر بیماری های عالم گیر خوش آمدید. دکتر پیتر دازاک، اکولوژییست بیماری. نیویورک تایمز

https://www.nytimes.com/2020/02/27/opinion/coronavirus-pandemics.html

http://www.ensafnews.com/218857

 • (15) رئیس ستاد ارتش: تشکیل قرار گاه زیستی در ارتش https://www.yjc.ir/fa/news/7266158
 • (16) چهارصد آزمایشگاه بیولوژیک تحت نظر آمریکا در دنیا

http://kayhan.ir/fa/news/182124

 • (17) توانمندی شرکت های دانش بنیان در ساخت کیت تشخیص کرونا

https://www.tasnimnews.com/fa/news/1398/12/05/2210284

 • (18) تولید کیت تشخیص کرونا توسط وزارت دفاع

https://www.tasnimnews.com/fa/news/1398/12/09/2212999

 • (19) نقشه تحول نظام سلامت جمهوري اسلامی ایران مبتنی بر الگوي اسلامی ایرانی پیشرفت– اسفند ماه  1390

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , , ,

مطالب مرتبط

 1. صادق هادی گفت:

  باسلام
  باید همه تجارب کشور به کار گرفته بشود
  هجوم رسانه ای ویروس صدها برابر قوی تر از خود ویروس است
  در حال حاضر طرح رسانه ای وبتنی بر اقدام سلبی است اما طرح مقابله با ویروس باید پیوست حمایتی رسانه ای داشته باشد .

 2. صادق هادی گفت:

  باسلام
  باید همه تجارب کشور به کار گرفته بشود
  هجوم رسانه ای ویروس صدها برابر قوی تر از خود ویروس است.
  در حال حاضر طرح رسانه ای مبتنی بر اقدام سلبی است
  اما طرح مقابله با ویروس باید پیوست حمایتی رسانه ای داشته باشد .

 3. طراوت گفت:

  بی نظیر بود.تا به حال ازاین زاویه به موضوع نگاه نکرده بودم.متشکرم

 4. مریم امینی گفت:

  عالی و بسیار جامع و کامل بود.
  به امید همت مسئولان فرهنگی و بینش بیشتر ایرانیان برای استفاده از محصولات رسانه ای و سینمایی…

 5. مریم امینی گفت:

  ملب عالی و جامع و کاملی بود
  کاش مسئولان فرهنگی دغدغه مند تر باشند
  و مردم نیز در انتخاب محصولات رسانه ای بینش بیشتر پیدا کنند.

 6. فرزانه محمدی گفت:

  با سلام و احترام
  نوشته با عنوان “راههای تسلط روانی بر ویروس کرونا/ غفلت پدافند غیرعامل در نقد محصولات رسانه ای و سینمایی” را پسندیدم و بسیار مفید بود
  سپاس از نگارنده و به اشتراک گذاری

 7. بهاران گفت:

  سلام خانم قطبی خداقوت
  مطلبتون پرمغز و در عین حال روان نوشته شده و بسیار مفید است. امیدوارم بقیه هم از مطلبتون استفاده بکنند و افق های فکری جدیدی براشون باز شود.
  موفق و موید باشید.

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715