چهارشنبه ۰۷ آبان ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۱:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۲

ظرفیت سینما در ترویج قرآن؛ چرا و چگونه؟

چه بسیار فیلمسازانی که مستقیما روایت کتاب مقدس را دستور کار قرار دادند و با ساخت فیلمهایی چون «پولس مقدس» و «کتاب ایلای» از اهمیت کتاب مقدس سخن گفتند یا «مل گیبسون» با ساخت فیلم «ستیغ اره ای» به روایت سربازی میپردازد که هر روز کتاب مقدس را در آغوش می گیرد و حاضر نیست به آیین خود حتی در شرایط جنگی پشت کند

ندای اصفهان- امیر مسروری

نگاه به غرب کمک شایانی میکند تا ببینیم جایگاه کتاب مقدس در سینمای داستانی و روایی کجاست. سینمایی که امروز یک صنعت پولساز محسوب می شود و بر آن است با استفاده از عنصر تصویر و نمایش، از گیشه پول در بیاورد. با این حال کتاب مقدس (شامل تورات، انجیل و…) به عنوان متن مورد پذیرش مسیحیت به عنوان یکی از نمادهای دینی در جای جای بسیاری از فیلمنامه ها و دکوپاژهای سینمایی قرار دارد و شاید بتوان گفت حجم تولیدات نشان از اهمیت توجه فیلمسازان غربی به کتاب مقدس است.

چه بسیار فیلمسازانی که مستقیما روایت کتاب مقدس را دستور کار قرار دادند و با ساخت فیلم هایی چون «پولس مقدس» و «کتاب ایلای» از اهمیت کتاب مقدس سخن گفتند و چه بسیاری دیگر از کتاب مقدس که متن نهفته راوی برای نقل داستان تاریخی است. «مل گیبسون» با ساخت فیلم «ستیغ اره ای» روایت داستانی خود را به سربازی اختصاص داده که هر روز کتاب مقدس مسیحی را در آغوش می گیرد و حاضر نیست به آیین و داشته های خود حتی در شرایط جنگی و کشته شدن پشت کند. آیینی که او را از کشته شدن بازداشته ولی جامعه وحشی و ستیزه‌گرش حاضر نیست آن را قبول کند.

در حقیقت نگاه به کتب دینی در سینمای غرب نگاهی عمیق است. در همین راستا شاهد تولیداتی هستیم که در لایه های پنهان خود کتاب مقدس و دینی را به عنوان یک نماد معرفی کردند یا کل سناریوی فیلم را بر پایه گزاره های دینی کتاب مقدس قرار دادند. ساخت فیلمهای متعدد از داستان موسی و عیسی نبی (علی نبینا و آله و علیهما السلام) نمونه دیگری از این پرداختن سینما به ماجرای کتاب دینی در غرب است.

***
با این حال؛ جهان اسلام سالهاست به سراغ ساخت تولیداتی بر پایه قرآن کریم رفته است. تولیداتی که برای نقل تاریخ به قرآن استناد کردند تا تولیداتی که به معجزات قرآن یا حضور اجتماعی و فراگیر قرآن می پردازند. در واقع قرآن به عنوان یک موضوع در مقابل سینماگرانی است که در جهان اسلام زیستند و با متن مقدس قرآن کریم آشنایند.
مسئله قرآن و سینما در ایران هرچند به گوشه چند سکانس یا وجود آن در چند پس زمینه بر میگردد اما باید اذعان داشت سینمای قرآنی یا سینمای مرتبط با قرآن به بعد از انقلاب و با حیات انقلاب اسلامی آغاز شد. سینمایی که مستندسازی در آن بر پایه متون دینی اسلامی مقدم شد و سپس پایش به خرده روایت ها و در نهایت روایت ها و داستان کشیده شد.

اوج سینمای قرآنی را می توان در تولیدات فاخری چون «داستان زندگی یوسف نبی»، «ایوب پیامبر»، «مردان آنجلس» و «موسی نبی» به کارگردانی مرحوم فرج الله سلحشور دید. کارگردانی که هرچند ژانر خود را سریال و بر پایه داستان قرار داد اما اصول هنری و سینمایی اش چنان اثرگذار بود که بسیاری آن را پربازدیدترین اثر هنری اسلامی می دانند. اثری که در بسیاری از کشورهای دنیا مخاطبان خود را پای تلویزیون نشاند و با روایت داستان همراه ساخت.

اما اگر بخواهیم به این سوال پاسخ دهیم که سینمای قرآنی چگونه و چرا؟ باید اذعان کرد که مهمترین اولویت سینمای قرآنی، فهم سامانمند و دقیق هنرمند از قرآن است. کتابی که اساسا برای هدایت بشری آمده و هدفش چیزی جز این نیست. قرآن از گزاره های تاریخی، علمی و حتی انگیزشی استفاده کرده تا خود را به جهان اینگونه عرضه کند که انسان برای بندگی خلق شده است. اینجاست که اگر چنین فهمی توسط هنرمند سینما نسبت به قرآن پیدا شود، اثر قرآنی و دینی می شود.

در حقیقت اثر قرآنی صرفا و الزاما اشاره به متن روایت قرآن از یک پدیده تاریخی ندارد. در حقیقت ساخت یک پیام «هدایتگر» بر پایه قرآن هم هنری قرآنی و اثری دینی است. سینماگر در مقام اول می بایست به این درک برسد که هنر او اگر برای هدایت بشر باشد، وامگیر و در مسیر قرآن است و در مرحله دوم از قرآن به عنوان سندی بی بدیل و الهی می تواند بهره برداری کند که روایت های فراوانی در 1400 سال به خود دیده است. روایت هایی که مستقیما از متن قرآن برخاسته یا به زندگی هایی اشاره دارد که در کنار قرآن قرار گرفته است.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715