یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
10:53 - 2020/03/02

با نگاه به بیانات رهبر معظم انقلاب؛

نقش حفظ قرآن و حافظان قرآن در ترویج فرهنگ قرآنی

حفظ قرآن اگر همراه با تفسیر و تدبر باشد بسیار ارزشمند است، چرا که هر لحظه انسان می ­تواند در آیات قرآن تعمق داشته باشد. این فرض را اگر برای جامعه درنظر بگیریم که افراد زیادی حافظ قرآن هستند، می­توان گفت که به راحتی آموزه­ ها و فرهنگ قرآنی در جامعه گسترش پیدا خواهد کرد

ندای اصفهان- محمد جواد قائدی

حفظ قرآن یک نعمت بزرگی است که بهتر است در سنین جوانی و نوجوانی صورت گیرد، چرا که در سنین بالا ماندگار نیست. طبیعتاً حفظ قرآن اگر در سنین پایین صورت گیرد هم از لحاظ آثار اخلاقی و تربیتی و هم از لحاظ ترویج فرهنگ قرآنی، در جامعه مؤثرتر خواهد بود. در جامعه­ ای که حافظان قرآن در آن زیاد باشد به این معنی است که انس با قرآن در آن جامعه به خوبی صورت گرفته است.

حفظ قرآن کمک شایانی می­کند تا بتوان از آن در مجامع عمومی برای صحت مطلب خود استفاده کرد. در همین زمینه رهبری می­ فرمایند:

«انسان روشنفکرهای آنها را، تحصیل‌کرده‌های دانشگاهی‌شان را که در مناصب گوناگون دولتی هم هستند، وقتی ملاقات می­ کند، می­ بیند اینها از آیات قرآن به صورت تمثیل، به عنوان شاهد، به عنوان مؤید، استدلال، در کلمات خودشان استفاده می ­کنند؛ چیزی که در بین مجموعه‌ی روشنفکران قدیمی ما وجود نداشت، ولی در بین نسل جوان ما چرا.»(۱)
«مخاطب با شنیدن آیات قرآن به عنوان تمثیل و شاهد و… به طور ناخودآگاه آن را فرا می­گیرد و ممکن است آن را در زندگی خویش به کار ببرد. کسانی که حافظ قرآن هستند نسبت به کسانی که قرآن را حفظ نیستند، دارای تدبر بیشتر در قرآن هستند، چرا که قرآن را در اثر تکرار در الفاظ و معانی فرا گرفته­ اند، در نتیجه این افراد، سرمایه ­های بزرگی برای ترویج فرهنگ قرآنی هستند. حافظان قرآنی به مانند جهادگرانی هستند که در راه خدا قدم بر می­دارند، مقام معظم رهبری در این زمینه می­ فرمایند: «جهاد فی‌سبیل‌اللَّه با قرآن خواندن، عدلین هستند؛ اینها از هم جدا نیستند.» (۲)

مزیت حفظ قرآن علاوه بر تکرار آن اگر همراه با تفسیر و تدبر باشد بسیار ارزشمند است، چرا که هر لحظه انسان می ­تواند در آیات قرآن تعمق داشته باشد. این فرض را اگر برای جامعه درنظر بگیریم که افراد زیادی حافظ قرآن هستند، می­توان گفت که به راحتی آموزه­ ها و فرهنگ قرآنی در جامعه گسترش پیدا خواهند کرد. در همین زمینه رهبر معظم انقلاب می ­فرمایند:

«وقتی حفظ باشد و این انس با تفسیر هم باشد و تدبر باشد، همان چیزی که انتظارش در جامعه‌ی ما هست، پیش می‌آید: شکوفائی قرآنی. شما تصور کنید در کشور ما ده میلیون، پانزده میلیون کسانی باشند از مردان و زنان که اینها با معارف قرآن آشنا باشند، ببینید این چقدر باارزش است. آموزشهای قرآنی را، درسهای قرآنی را، نصایح قرآنی را، انذارهای قرآنی را، بشارتهای قرآنی را در ذهن داشته باشند، آنها را مرور کنند، آنها را بر دل خودشان فرا بخوانند؛ اصلاً یک ملت پولادینی به وجود می‌آید.» (۳)

در نتیجه می­توان گفت حفظ قرآن یک عمل جهادی و حافظان قرآن جهادگرانی هستند که در راه خدا مسئولیت آگاهی بخشی کلام خدا را دارند.

پی ­نوشت

۱- بیانات مقام معظم رهبری در دیدار جمعی از بانوان قرآن‌پژوه کشور، ۲۸/۰۷/۱۳۸۸٫

۲- بیانات مقام معظم رهبری در مراسم تودیع قاریان قرآن، استاد شحات محمّد انور و استاد محمّد بسیونی، ۰۱/۱۲/۱۳۶۹٫

۳- بیانات مقام معظم رهبری در دیدار قاریان و حافظان و اساتید قرآنی، ۱۱/۰۵/۱۳۹۰٫

محمدجواد قائدی- پژوهشکر اندیشکده راه فردا

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شرکت قارچ یکتای سپاهان بزرگترین تولید کننده در صنعت قارچ ایران
شرکت قارچ یکتای سپاهان بزرگترین تولید کننده در صنعت قارچ ایران
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715